Aha! – Jack Holborn 1. DVD

Hmmm. Když jsem psal upoutávku na oznámeného Červeného bedrníka, který teprve vyjde, napadaly mne nejrůznější konspirační teorie o tom, kdo titul oznámí a kdo ho pak vydá. A ejhle, ono to bude nějaké větší, než by se zdálo. Pod hlavičkou Aha! má být zítra – ve středu 3. června 2009 – k dostání Jack Holborn 1. DVD  v ceně 49,- Kč, což je další titul, dlouhodobě oznamovaný na stránkách Mido Filmu v sekci připravujeme. A v plánu se objevují i další tituly, svědčící o něčem, co snad lze nazvat fůzí plánů. Takže něco nostalgie pro televizní pamětníky přichází.

  

Doba počátku 19. století: třináctiletý Jack žije v sirotčinci v Bristolu. Jeho rodiče jsou neznámí. Jako nemluvně ho našly jeptišky ležet na schodech kostela. Dostal příjmení Holborn, podle Londýnské čtvrti, kde byl nalezen. Vše ho samozřejmě táhne k moři. Matně si ze svého raného věku vzpomíná, že k moři se váže jeho poslední setkání s rodiči. Proto se dá do služby na moři doufaje, že nalezne svou matku někde v dalekých zemích.

 

Patrick Bach (Jack Holborn)

Jednoho dne se seznámí s kapitánem Sharinghamem z lodi jménem "Kráska Molly" (Charming Molly). Kapitán Sharingham je zapleten do nezákonných obchodů. Posádka má blíže k pirátství než k poctivému obchodu. Navíc kapitán má bratra-dvojče, který je ve městě váženým soudcem. A právě soudce Sharingham se rozhodne umístit Jacka na výchovu do rodiny provazníka Arrowse.

 

Matthias Habich (kapitán Sharingham)

 

Jackovi se v nové rodině vůbec nelíbí. I když se k němu pan Arrows chová přátelsky, s jeho staršími dětmi se Jack dostane do konfliktu. Při procházce spatří v přístavu "Krásku Molly", která se právě připravuje k plavbě. Vybavují se mu staré vzpomínky, kde vidí na lodi kapitána Sharinghama a své domnělé rodiče. Rozhodne se uprchnout a podaří se mu dostat na "Krásku Molly" jako černý pasažér. Loď pluje pod velením kapitána Coxe. Jack je brzy objeven a potrestán za krádež jídla. Celou noc stráví v bouři přivázán na ráhnu. Druhý den je loď přepadena bandou pirátů v čele s kapitánem Sharinghamem. Vojáci jsou poraženi a kapitán Sharingham se na lodi stává opět pánem. Jackovi umožní zůstat na palubě s ostatními piráty. Jackovi se stále vynořují staré vzpomínky a chce se od kapitána Sharinghama dozvědět více. Kapitán Sharingham slíbí říct mu pravdu. Má ale podmínku. Jack mu nejdříve musí třikrát zachránit život.

 

Terence Cooper (Morris)

 

Při zastávce na ostrově Nautia dojde k potyčce pirátů s vojáky, vedených soudcem Sharinghamem. Oba bratři spolu zápasí a jeden z nich je v souboji zraněn. Jack raněnému pomůže a dopraví ho zpět na loď. Později zjistí, že zachránil nepravého, totiž soudce Sharinghama. Ten se teď vydává za svého bratra, díky podobě to nikdo nepozná. Jen Jack zjistí pravdu. Mezi posádku přibude pirát Trumpet. Ten společně s několika vzbouřenci zorganizuje povstání. Díky Jackovi je ale spiknutí odhaleno a potrestáno. Jack navíc při povstání zachrání kapitánovi život. Loď pluje dál a kapitán – ve skutečnosti soudce Sharingham – se pomalu zotavuje ze svých zranění. Jedné noci se přižene silná bouře. Loď ztroskotá a skoro celá posádka zahyne. Přežije jen pět členů  – Sharingham, Trumpet, Wronsky, Morris a Jack. Všichni, co přežili, se po noci probouzejí na pobřeží ostrova. Jack se u břehu potopí a pod vodou objeví starou loď, kde najde několik diamantů.

 

 

Po dlouhé cestě se jim podaří dostat se z ostrova. Mezitím ale pohřbí Wronského, který zemře na následky starého zranění po noční bouři. Sharingham je polapen lovci lidí, kteří jej chtějí prodat do otroctví. Ostatním se podaří na poslední chvíli zachránit mu život, opět Jackovou zásluhou (ten odkoupí Sharinghama zpátky na svobodu, výměnou za diamanty). Pirát Morris se zamiluje a rozhodne se na ostrově zůstat.

 

Andreas Mannkopff (Vronsky)

 

Zůstávají tedy už jen Jack, soudce Sharingham a Trumpet. Dostanou se do přístavního města, kde nastoupí na nejbližší loď do Bristolu. V průběhu plavby se dozvědí, že pirát Sharingham – bratr soudce Sharinghama – se za něj zatím v Bristolu úspěšně vydává. Pravého soudce Sharinghama to velmi rozhněvá. Má vztek také na Jacka, který se stále chce s jeho bratrem – kapitánem Sharinghamem – setkat, a dozvědět se tak pravdu o své rodině.

 

Monte Markham (Trumpet)

 

Všichni tři se dostanou do Bristolu. Jack se chce ihned vydat k soudu, ale soudce Sharingham radí vyčkat alespoň jeden další den, než vymyslí nějaký plán. Soudce se díky plnovousu změnil k nepoznání. Trojice sedí v hospodě, Jack na chvíli zmizí a náhodou zaslechne rozhovor několika vojáků o svých přátelích. V hospodě poznali Sharinghama, ale mají ho za piráta a chtějí ho zatknout. Jack pozná i udavače. Je jím bývalý kapitán krásky Molly – Cox – který byl při útoku pirátů vážně raněn, ale přežil. Nyní má příležitost k pomstě a vojáci soudce Sharinghama opravdu zatknou. Jack přátele úmyslně nevaroval, a tak se soudce Sharingham octne před soudem, kde ho má soudit jeho bratr, falešný soudce, pravý kapitán Sharingham. Při soudním líčení vyjde záměna najevo a stráž falešného soudce Sharinghama zadrží.

 

Jeremy Stephens (Pobjoy)

 

Skutečný soudce Sharingham je tedy zpátky ve svém úřadu. Děkuje Jackovi za to, že mu několikrát zachránil život. Pirát Trumpet přátele opustí, vrací se zpátky domů. Jack má již jen jediné přání: zjistit konečně pravdu o rodině. Soudce Sharingham mu dovolí setkat se ve vězení s kapitánem Sharinghamem. Kapitán řekne Jackovi pravdu o jeho rodičích, vypráví mu o minulosti. Osobně jeho rodiče znal a líčí Jackovi, jak musel jedné noci na jeho otce vystřelit, aby loď v mlze neobjevili vojáci. Prozradí mu také, že jeho matka dosud žije. Nazítří je kapitán Sharingham popraven a Jack se shledá se svou matkou, která ho nakonec pozná.

 

 

Zajímavosti: 

Němečtí filmaři v roce 1981 objevili novou dětskou hvězdu Patrika Bacha, který všechny překvapil v seriálu Silas a rozhodli se ho obsadit o rok později i do nově vznikajícího dobrodružného seriálu Jack Holborn. Čtrnáctiletý Patrick se díky tomuto seriálu stal velkou dětskou hvězdou nejen u německého publika. Později v rozhovorech vyprávěl, že skoro celou dobu natáčení trpěl mořskou nemocí.

 

Matka Patricka Bacha byla při natáčení neustále přítomna, byla totiž jednou z asistentek režie.

 

Natáčení bylo pro všechny herce obtížné, museli své repliky odříkávat v anglickém jazyce, i když obsazení je koprodukční.

 

Československá televize vysílala seriál v druhé polovině osmdesátých let. Poprvé se vysílalo všech šest epizod v délce pětačtyřiceti minut. Později se vysílalo epizod dvanáct, každá o délce necelých pětadvaceti minut.

 

Seriál se natáčel v nádherných lokalitách na novozélandských Cookových ostrovech a v Chorvatsku. Režii českého znění měla J. Beránková.

 

Zadní strana obalu 

 

Doplňme oficiální text z pošetky:

 

Dobrodružství malého chlapce na palubě pirátské plachetnice Molly.

 

Jack Holborn vyrůstá v přístavním městě u pěstounů a je neustále pronásledován vzpomínkami na okamžik před deseti lety, kdy na moři ztratil své rodiče. Pamatuje si, že tu osudnou noc zahlédl loď jménem Okouzlující Molly, proto se chce za každou cenu dostat na její palubu. Není to jen proto, že touží stát se námořníkem, je zároveň přesvědčen, že právě Molly má se ztrátou jeho rodičů mnoho společného. Tajně se dostane na palubu právě v okamžiku, kdy kapitán Molly pirát Sharingham vymýšlí plán, jak se zmocnit lodi Esperance, která se vrací z Indie plně naložená diamanty.

 

DVD obsahuje 4 díly:

1. díl (27:07 min.)

2. díl (24:20 min.)

3. díl (26:07 min.)

4. díl (23:51 min.)

 

Zahraniční vydání 

 

Žánr: Dobrodružný

Země původu: SRN / Kanada / Velká Británie

Rok vzniku: 1981

Délka: 12×25 minut (1. DVD 102 minut)

Původní název: Jack Holborn

Režie: Sigi Rothemund

Námět: Leon Garfield (román)

Scénář: Sigi Rothemund, Justus Pfaue

Produkce: Bernd Burgemeister, Dieter Graber

Hudba: Christian Bruhn

Kamera: Rolf Deppe, Michael Heiter

Společnost: Bernd Burgemeister, George Ass. Ltd. / TV-60 Filmproduktion / ZDF

Natáčeno: Auckland, Nový Zéland / Dubrovnik, Chorvatsko / Rarotonga, Cook Islands / Split, Chorvatsko / Trogir, Chorvatsko

Hrají: Patrick Bach (Jack Holborn), Matthias Habich (soudce Sharingham & kapitán Sharingham), Monte Markham (Trumpet), Andreas Mannkopff (Vronsky), Terence Cooper (Morris), Patrick Smyth (admirál), David Weatherley (přístavní velitel), Patricia James (Lady Myra), Brian Flegg (kapitán Cox), Jeremy Stephens (Pobjoy), Franz Blauensteiner (Taploe), Heinz Wanitschek (Clarke), Miodrag Krstović (Sam), Stole Arandjelović (Fox), Jovan-Burduš Janićijević (Carfax), Prince Tui Teka (Thompson), Frano Lasić (bocman), Dragan Lakovic (pan Arrows), Ljiljana Krstić (paní Arrowsová), Zoran Pokupec (Palmer), Dušan Janićijević (Fared), Božidar Pavićević-Longa (Downs)

Původní český dabing vyrobila Hlavní redakce pořadů ze zahraničí ČST Praha: Filip Žák ("Jack Holborn"), Jiří Klem ("Soudce Sharingham" a "Kapitán Sharingham"), Jan Schánilec ("Vronsky"), Petr Pelzer ("Morris"), Karel Richter ("Admirál"), Hana Talpová, Jiří Bruder, Alena Kreuzmannová, Jaroslav Kaňkovský, Jiří Holý, Svatopluk Skládal, Michal Pavlata, Jan Faltýnek 

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3

Bonus: připravujeme