Blesk – Železný kříž

S válečným filmem z doby druhé světové války tentokrát nepřichází Filmag (který má na ně dokonce svoji vlastní speciální edici), ale středeční Blesk. Film Železný kříž vyjde ve středu 25. června 2008 za 44,- Kč. První linie pekla – východní fronta roku 1943.

Seržant Steiner je vynikající a mnohokrát dekorovaný voják, ale válku nenávidí. Příchod nového velícího důstojníka, kapitána Stranskyho s jeho prušáckým nadšením, ho v tom jenom utvrdí.

Steinerovi muži svého velitele slepě poslouchají a jeho nadřízení plukovník Brandt a kapitán Kiesel, otupení vlekoucí se válkou, jeho svérázné jednání tiše tolerují.

Železný kříž se stal posledním velkým dílem Sama Peckinpaha, působivou výpovědí proti válce, která kosí nevinné a neštítí se ani zneužívat děti.

I když Peckinpah v evropských podmínkách nemohl pracovat se svým obvyklým štábem, jeho pečeť je patrná zejména v mistrovsky zvládnutých akčních sekvencích, střídajících zběsilé tempo válečné vřavy se zdánlivě nesouvisejícími zpomalenými záběry. Na filmu také naštěstí nejsou vidět finanční problémy, do nichž se Hartwig na konci natáčení dostal a které Peckinpaha donutily k improvizacím.

Žánr: Válečný / Drama

Země původu: SRN / Velká Británie / Jugoslávie

Rok vzniku: 1977

Originální název: Steiner – Das Eiserne Kreuz

Délka: 128 minut

Světová premiéra: 28. ledna 1977 – SRN

Režie: Sam Peckinpah

Námět: Willi Heinrich (román „The Willing Flesh“)

Scénář: Julius J. Epstein, Walter Kelley, James Hamilton

Produkce: Pat Duggan, Wolf C. Hartwig, Arlene Sellers, Alex Winitsky, Lothar H. Krischer

Hudba: Ernest Gold

Kamera: John Coquillon

Střih: Michael Ellis, Tony Lawson, Murray Jordan, Herbert Taschner

Kostýmy: Josef Satzinger

Společnost: EMI Films / Rapid Film / Terra-Filmkunst / Incorporated Television Company / Radiant Film GmbH

Natáčeno: Itálie / Jugoslávie

Hrají: James Coburn (seržant Rolf Steiner), Maximilian Schell (kapitán Stransky), James Mason (plukovník Brandt), David Warner (kapitán Kiesel), Klaus Löwitsch (desátník Krüger), Vadim Glowna (svobodník Kern), Roger Fritz (poručík Triebig),  Dieter Schidor (Anselm), Burkhard Driest(střelec Maag), Fred Stillkrauth (svobodník Schnurrbart), Michael Nowka (Dietz), Véronique Vendell (Marga),  Arthur Brauss (Pg. Zoll), Senta Berger (sestra Eva), a další

Obal zahraničního vydání

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: žádný