Codi – Iwo Jima – obranná taktika generála Tadamičiho Kuribajašiho

Ediční řada vydavatelství Codi, věnovaná dějinám druhé světové války, se chýlí ke konci. Ve čtvrtek 11. června 2009 se dočkáme dílu s názvem Iwo Jima – obranná taktika generála Tadamičiho Kuribajašiho za 49,- Kč. Asie a Pacifik – Japonské imperialistické šílenství. 

 

 

Iwo Jima: vytrvalé bombardování – Okinawa: Operace Iceberg – kapitulace Japonska – konec války a atomová bomba.

 

6. února zahájilo americké letectvo bombardování ostrova IWO JIMA. Vzhledem k tomu, že je letiště na IWO JIMĚ pro útok na Japonsko nezbytné, musí ho Američani dobýt. IWO JIMA má dvě vojenské základny, pouze tři hodiny letu od japonského hlavního města.

 

Na ostrově se vylodil generálplukovník Holland Smith se 4. a 5. námořní divizí. 23. února dosáhli vrcholu hory Suribači. Vztyčování americké vlajky vojáky námořní pěchoty na vrcholu dobyté hory se stalo nejslavnější fotografií druhé světové války.

 

Kapitoly

 

Cílem operace, nazvané Iceberg, bylo dobýt ostrov Okinawa. Ostrov, vzdálený jen 500 km od Tokia, má stejně jako IWO JIMA dvě letecké základny a stal se tak odrazovým můstkem pro budoucí invazi Japonska. Piloti kamikadze, kulometná hnízda a spojovací chodby, učinily z invaze spojeneckých vojsk opravdové peklo. Japonci přišli o Yamato, největší bitevní loď na světě, která se nacházela na sebevražedné misi. 22. června 1945 přestali Japonci na ostrově klást jakýkoliv odpor, generálplukovník Ušijima, který velel posádce, spáchal sebevraždu.

 

Začíná rozsáhlé bombardování Japonska. 28. července premiér Suzuki oznamuje, že neuznává Postupimskou dohodu. 6. srpna byla z amerického bombardéru B-29 Enola Gay svržena první atomová bomba na Hirošimu a 9. srpna druhá bomba na Nagasaki. 10. srpna japonský císař Hirohito oznamuje svůj úmysl kapitulovat.

 

Na palubě bitevní lodi Missouri byl generálem Douglasem MacArthurem, vrchním velitelem Spojeneckých vojsk a japonskou delegací podepsán protokol o kapitulaci, čímž byla druhá světová válka definitivně ukončena.

 

Žánr: Dokument / Válečný

 

Menu DVD

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (Alfréd Strejček)

Délka: 55 minut

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný 4.3

Bonus: žádný