Řitka video – Bitva o Okinawu

V den, kdy vycházejí hned dva tituly o Iwo Jimě, možná není od věci připomenout, že každý chléb je o dvou kůrkách. Do katalogu společnosti Řitka video je od 18. května 2009 zařazen film Bitva o Okinawu. A protože tvůrci jsou Japonci, nabízí pohled z druhé strany, než je ta, která je obvykle prezentována.

 

  

Největší obojživelná operace války v Pacifiku stála životy více než 120 tisíc vojáků a téměř stejného počtu civilistů. Bitva o Okinawu trvala od konce března do června 1945 a zahrnovala jak pozemní, tak námořní boje.

 

Vylodění Spojenců

 

Po těžkých střetech na Iwo Jimě bylo oběma stranám jasné, že válka zdaleka není dobojována. Američané ve svém plánu útoku na Japonsko od začátku počítali se získáním ostrova Okinawa.

 

Život plyne i za války 

 

Tady se však již několik měsíců připravovala k obraně 32. armáda, podporovaná navíc sebevražednými letci kamikaze. Američané sice měli početní i technickou převahou, přesto se výsledek bitvy nikdo neodvážil předpovídat…

 

Bude ještě nějaká budoucnost?

 

Příběh je prostinký. Máme možnost sledovat japonského velitele, rodáka z Okinawy, který se pokouší s tím málem, které je schopno císařství dát ještě dohormady, vzdorovat invazi s téměř neomezenými zdroji.

 

Obavy velitele o rodný ostrov 

 

Ve druhé dějové linii je skupina školaček, které se dobrovolně přihlásí k práci ve vojenské nemocnici.

 

Dobrovolnice v nemocnici

 

I když trikově je film víc než zastaralý, dabing klasicky levný, navíc se jedná o italskou verzi filmu, přece jen nějak o tyhle vlastnosti nejde.

 

Civilisté 

 

I když stáli na druhé straně fronty, také to byli lidé. Jiné mentality, jiných tradic, ale přece jen žijící své všední životy, do nichž jim vtrhly tanky, dělostřelecké granáty a plamenomety. Za císaře a Japonsko až k věčnému klidu…

 

Do posledního muže

 

Žánr: Válečný

Země původu: Japonsko / Itálie

Rok vzniku: 1962

Délka: 71 minut

Původní název: Taiheiyo senso to himeyuri butai / L´inferno di Okinawa / La Battaglia di Okinawa

Světová premiéra: 7. dubna 1962

 

 Po útoku

 

Režie: Haku Kiyoshi Komori

Scénář: Mitsuo Kaneda, Haku Kiyoshi Komori

Produkce: Mitsugu Okura

Hudba: Masao Koga

Kamera: Hidemitsu Iwahashi, Shigenori Yoshida

Společnost: Okura Film

 

Očistný oheň 

 

Hrají: Toru Abe, Kanjuro Arashi, Shinjirô Asano, Kikuko Hanaoka, Machiko Hasegawa, Hiroshi Hayashi, Noriko Honma, Haruyo Ichikawa, Tatsuya Ishiguro, Hajime Izu, Sozaburo Kikuchi, Jushiro Kobayashi, Tomoko Ko, Sachiko Kozuki, Asao Matsumoto, Keiko Minakami, Miki Nakasone, Koji Nanbara, Schiko Kozuki, Yoshie Tazaki, a další

 

Menu DVD

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 italsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný 16:9 (1,85:1)

Bonus: další DVD (náhledy obalů)

 

Nastavení