Eusebius/Právo – Mazaný Filip

Páteční nabídku by díky vydavatelství Eusebius dne 12. června 2009 po čase měl oživit opět český film, konkrétně Mazaný Filip za 49,- Kč, ostře nabitá parodie, která se nesetkala při své premiéře s příliš pochvalným přijetím.

 

  

Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a "chandlerovsky" typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci.

 

 

 

 

 

 

 

A přidejme opět několik vypůjčených citací:

 

Škoda promarněné šance. Celá plejáda výborných českých herců k dispozici, kvalitní předloha, zajímavé kulisy i hudba, nápadité scény i citace, ale jako celek skoro k nekoukání.

 

 

 

 

Příliš velký rozptyl v herecké stylizaci, která se pohybuje od Hanákovy jemné ironie po anarchii Vávry se Slovákem. Příliš velký rozptyl v prostředcích – jediná (skvělá) muzikálová scéna působí jako pěst na oko. Příliš velký rozptyl v cílech – některé humpolácky doslovné citace jsou tak mimo žánr, že bych je s radostí oželel.

 

 

 

 

Je zde parodováno něco, co český národ nezná nijak valně, opět formou crazy komedie.

 

 

 

Mám pocit, že se u Mazaného Filipa větší skupina lidí bavila při jeho natáčení. Humor je sušší než ono příslovečné martini a jaksi se z něj vypařila i ona sklepácká vtipnost.

 

 

 

 

Za sebe – řadím tenhle film do takové zvláštní kategorie, kdy při samotném sledování se člověk maximálně sem tam poušklíbne a občas zvažuje, jestli to vůbec dokoukat do konce. Ale když vydržíte a po čase si některou scénku vybavíte, člověk by se uválel smíchy.

 

Žánr: Komedie / Krimi

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2003

Délka: 99 minut

Premiéra v kinech ČR: 4. prosince 2003

Režie: Václav Marhoul

Námět: Raymond Chandler (postavy), Václav Marhoul (divadelní hra)

Scénář: Václav Marhoul

Produkce: Václav Marhoul

Hudba: Milan Kymlička, David Noll, Jaroslav Róna

Kamera: Vladimír Smutný

Společnost: Silver Screen s.r.o

Hrají: Tomáš Hanák (Philip Marlowe), Vilma Cibulková (Velma Hatfieldová), Pavel Liška (Charlie Brown / Nigelsmith), Viktor Preiss (barman v Egypt Clubu), Oldřich Kaiser (gangster Paolo Perrugini), David Vávra (seržant Kid), Milan Šteindler (ředitel Benjamin Frogg), Bob Klepl (recepční v Centralu), Eva Holubová (Tornádo You), Jaroslav Dušek (režisér), Jiří Macháček (De Soto), Jiří Fero Burda (poručík McGee), Petr Čtvrtníček (gangster Jussepe), Miroslav Táborský (gangster Adolfo), Aleš Najbrt (kouzelník), Martin Zbrožek (kameraman), František Skála (Ben Goodman), Robert Nebřenský (McChesney ), Jan Slovák (strážník Kid), Tomáš Vorel (konferenciér), Lenka Vychodilová (taxikářka), Radomil Uhlíř (Gogo), Michal Novotný (barman Lopéz), Ivan Vyskočil (dědek ve výtahu), Otakáro Schmidt (beduín), Matěj Hádek (známý ve studiu), Šimon Caban (Chandler), Jakub Špalek (host v hotelu), Ivan Trojan (maskér), Ivo Kubečka (Jules Amthor), Petr Vacek (Kenny Mattel), Miroslav Etzler (starosta L. A.), Zdeněk David (opilec), Barbara Trojanová (klapka), Martin Duba (ostřič), Ruth Horáčková (služka), Matěj Forman, Petr Forman, Libor Balabán, Anna Geislerová, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Štefan Uhrík, Tereza Kučerová, Monika Načeva, Zdeněk Lhotský, Čestmír Suška, Petr Nikl, Jiří David, Standa Diviš, Aleš Týbl, Václav Marhoul, a další

 

 

 

Údaje o původním vydání DVD:

 

 

 

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 česky, komentář pro nevidomé 2.0

Titulky: česky pro neslyšící, anglicky, francouzsky, německy, litevsky

 

 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: teaser, trailer