Středeční Aha! s DVD – Lásky mezi kapkami deště

Středeční Aha! přichází 18. června 2008 s dalším českým snímkem Lásky mezi kapkami deště za 41,– Kč. Kdysi dávno vyšel již jako příloha časopisu Biják. Poetická filmová romance o lásce na předměstí Žižkova, dvou bratrech a souboji ševcovského Davida s baťovským Goliášem. A kdo nechce kupovat, může si počkat na 21.6., kdy film v 16:25 vysílá televizní stanice Nova.

Režisér Karel Kachyňa zasadil nostalgicky laděné vyprávění do dělnického prostředí pražského Žižkova s neopakovatelnou atmosférou 30. let. Vrací se v něm do dob marných zápasů drobných řemeslníků s konkurencí strojové výroby velkých továren v předmnichovské republice. Sleduje osud ševce Bursíka a jeho úsilí v nerovném boji s Baťovým koncernem, i léta dospívání a soupeření jeho dvou povahově rozdílných synů. Jejich první milostná vzplanutí, ale i hledání místa v životě poznamenaném sociální nejistotou 30. let a později okupací.

Na pražský Žižkov se stěhuje z venkova rodina ševce Bursíka. Na rozdíl od otce, který si nikdy na život velkoměsta nezvykl, jeho děti se rychle přizpůsobily a našly si tam své místo, zejména bratři Pepan a Kajda, kteří rychle zapadli mezi žižkovské kluky a poté, co roznesli opravené boty zákazníkům jejich otce, zručného ševce, sváděli bitvy proti Vršovákům. Bursíkovi se nedaří. Jeho práce je sice kvalitní, bohužel nestačí konkurovat strojové baťovské velkovýrobě, a to nikoli kvalitou práce, ale cenou. Když nemá na zaplacení daní, rozhodne se prodat šaty po zemřelé manžele.

Kajda, který je odnesl k vetešníkovi, se ve skladu seznámí s Pájou, která tu pracuje a sní o kariéře tanečnice. Kajda se do ní zamiluje a zatímco prožívá svou velkou lásku, jeho bratr Pepan přinese domů první výplatu a otec si domů přivede novou ženu, vdovu Alžbětu. Ta však pobude jen krátce, přesněji řečeno jen do chvíle, než zjistí skutečnou ševcovu finanční situaci. A tak zatímco Kajda a Pája vychutnávají svou lásku na schůzkách v kouzelné zahradě, kam jim dovolil chodit starý lékárník, Bursíkovu živnost před krachem nezachrání ani zoufalý pokus ševce odlákat Baťovi zákazníky přímo před jeho obchodem.

S nastávající zimou se zhoršuje nejen politická situace. Kajda seznámil Páju se svým bratrem, a protože se dívce zalíbil, začala se scházet i s ním. Zavedla ho dokonce do zahrady, kde Pepan porušil lékárníkovu podmínku a donutil Páju utrhnout zapovězené hrozny. A tak se blíží velký konflikt mezi bratry, kteří se utkají o svou společnou lásku. Blíží se i březen 1939 a s ním hitlerovská okupace.

Žánr: Drama / Romantický
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1979
Délka: 126 min.
Premiéra v kinech ČR: 1. května 1980
Režie: Karel Kachyňa
Scénář: Karel Kachyňa, Vladimír Kalina, Ján Otčenášek
Produkce: Jaromír Lukáš
Hudba: Luboš Fišer
Kamera: Jan Čuřík
Choreografie: Josef Koníček
Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina Vladimíra Kaliny
Natáčeno: Praha Žižkov

Hrají: Vladimír Menšík (Bursík), Lukáš Vaculík (Kajda), Jan Hrušínský (Pepan), Zlata Adamovská (Věra), Tereza Pokorná (Pája), Rudolf II. Hrušínský (lékárník), David Vlček (Pepan-kluk), Michal Dlouhý (Kajda-kluk), Dana Balounová (Lemplová), Eva Jakoubková (Fanka), Luděk Kopřiva (vetešník), František Suchomel (starý Bursík), Lubomír Bryg (Jonáš), Eva Olmerová, Žofie Kanyzová-Veselá (Lilli), Ladislava Kozderková, Bořivoj Navrátil, Jiřina Třebická, Jiří Lír, Karel Hábl, Miroslav Macháček (lékárníkův přítel), Jaroslava Kretschmerová, Otto Ševčík, Edita Dindělová, Václav Štekl, František Hanzlík, Lubomír Kostelka, Mojmír Maděrič, Vladimír Salač, Jitka Nováková, Raoul Schránil, Vlastimil Bedrna, Gabriela Wilhelmová, Soňa Stenová, Marie Richterová, Michal Ladižinský, Zuzana Talpová, Valerie Kaplanová, Václav Lohniský

Údaje o DVD (vydavatel BontonFilm):
Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky
Titulky: česky pro neslyšící
Obraz: 4:3
Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Rozhovory (Tereza Pokorná-Herzová, Zlata Adamovská, Michal Dlouhý)

Příbuzné texty:
• DVD ze středečního Aha!