Reflex – Divoká Afrika – 5. DVD – Džungle

A máme tu další díl přírodovědeckého dokumentu za podpory týdeníku Reflex. Ve čtvrtek 16. července 2009 pátý díl cyklu Divoká Afrika za 49,- Kč. Tentokrát Džungle – Nekonečný svět zeleně.

 

 

Šestidílná série objevuje historii africké přírody a odhaluje fyzikální síly, které utvářely výslednou podobu různých typů životního prostředí. Africká divočina napříč více než dvaceti zeměmi ukazuje jedinečnou podobu tohoto kontinentu!

 

Opět pár přeložených úryvků ze zahraničních zdrojů:

 

Afrika je zemí kontrastů, prostorem, kde se střídají plochy spalujícího písku, oceány trávy i husté lesní porosty. Vysoké hory se zrcadlí v hladinách jezer. Syrový a krásný kontinent je nositelem největší kolekce volně žijících živočichů.

 

Deštné pralesy pokrývají rovníkovou Afriku od Ugandy po Sierra Leone. V džunglích, kde světlo proniká skrz listí jen zřídka, se můžeme potkat i s nezvyklými formami života – zakrslí šimpanzi, lesní sloni nebo trpasličí hroši. Překvapující jsou i vlastnosti rostlin, z nichž některé tvoří nejrůznější jedy, získávají výživu z mrtvol a živá zvířata používají k opylování nebo šíření semen. Například nejrůznější plody přitahují mnoho ptáků, kteří pak semena roznášejí. Pygmejové dokáží využít nalezené přírodní toxiny k omračování ryb. Primáti nezůstávají pozadu, používají různé nástroje k dobývání termitů a mravenců z dutin dřev.

 

V průběhu tisíciletí, kdy deště přicházejí a odcházejí, kdy nekonečný počet stromů vyrostl a zase padl, proměnilo se zelené srdce Afriky v kotel vývoje, v příležitost pro pulzující život od slonů po drobné rybky, v experiment se životem.

 

A pro porovnání opět oficiální text:

 

Džungle tvoří zelené srdce Afriky. Je to svět plný změn, nestálého klimatu a dravého života. Po celá tisíciletí jsou džungle zavlažovány prudkými dešti, řeky v nich se rozvodňují a zase vysychají, nesčetné množství stromů vyroste a padne. Každá změna je novou příležitostí pro živé tvory, od pralesních slonů až po malinké rybky. Džungli dominují rostliny, jež mohou přinášet živočichům nejen obživu, ale i zkázu.

 

Zadní strana 

 

Žánr: Přírodopisný dokument

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1996

Délka: cca 50 minut

Původní název: Wild Africa

Producent série: Patick Morris

Produkce: Amanda Barrett, Patrick Morris, Marguerite Smits Van Dyen, Andrew Murray, Julian Hector

Hudba: Christopher Gunning

Kamera: Owen Newman, Martyn Colbeck, Alastar MacEwan, Richard Kirby, Simon King, Peter Scoones, Gavin Thurston, Mark Gottlieb

Společnost: BBC / Discovery Channel

Vypravěč: Fergal Keane

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (1,66:1)

Bonus: žádný