IMAX – Oázy v oceánu

Zajímavou edicí, které jsme se dosu příliš nevěnovali, je edice filmů IMAX. Aktuálně se v září 2007 na stáncích s tiskem objevil titul Oázy v oceánu (Ocean Oasis). Podtitul filmu zní: Dva světy – jeden ráj. Cena DVD je 179,- Kč

 

Filmy z edice Imax jsou původně natáčeny speciálně pro velkoformátová kina. IMAX (z anglického Image MAXimum – maximum obrazu) je označení formátu velkorozměrového kinematografického systému vyvinutého spočností IMAX Corporation, který je založen na použití 70mm negativu (místo klasického formátu 35 mm), díky čemuž se daří dosáhnout značně lepšího rozlišení a většího obrazu. Standardní plátno pro IMAX systém má rozměry 22×16 m a udávané rozlišení je 10000×7000 obrazových bodů. 

 

Projekční mechanismus je velmi komplikovaný a obsahuje řadu jedinečných technických řešení, aby byla uchována velká kvalita filmového záznamu i při mnohonásobném zvětšení a velké rychlosti projekce. Například jako světelné projekční zdroje se používají 7 –15 kW xenonové vybojky, celý projektor pak važí až 1,8 tuny. 

 

Také po zvukové stránce jde o speciální technologii: Šestikanálový zvukový záznam není připojen k filmovému pásmu – dříve se využívalo 35mm magnetického záznamového pásku, později byl zvuk v digitální formě uložen na několik samostatných CD. Dnes se používá systém DTAC, kdy je zvuk nahrán na pevný disk řídícího počítače ve formě 6.1kanálového bezkompresního záznamu, který používá vzorkování 96 kHz/24 bit. 

 

Nyní si můžete vychutnat krásu filmů ze světa IMAX i ve svém domácím kině. Zážitek sice nebude takový, jako kdybyste navštívili skutečné kino IMAX, ale jak říkává jeden můj známý: je to lepší než lopatou do držky. 

 

Film Oázy v oceánu je fascinující cestou do štědrého, bohatého moře a do pouštní krajiny – dvou značně rozdílných, nesmírně spletitě propojených světů – Mexického moře a pouště Baja California. Jaké mocné geologické síly se střetly, aby vytvořily tuto unikátní oblast? Co způsobuje silné mořské proudy, které činí oceán v tomto místě tak bohatým na živiny? Jak může život bujet ve zdánlivě neúrodné krajině? Oázy oceánu nás fascinují nezapomenutelnými scénami, odhalujícími tyto záhady. Poplujeme bok po boku s elegantním, vlnícím se rejnokem, zářícím pod horkým sluncem Baja California. Budeme svědky migrace velryb i jejich dvoření se tancem plným otoček, jakož i bojů hřmotných rypoušů. Poletíme nad zasněženými vrcholky hor, rozlehlou pouští, oázou s palmami i močály, abychom se pak ponořili do úžasného, málokdy viděného podmořského světa. Nádherné záběry filmu Oázy oceánu nás přesvědčí, že přírodní poklady této málo poznané oblasti stojí za to chránit. 

 

Filmový festival o přírodě – udělena cena Panda

Filmový festival o divoké přírodě v Jackson Hole – cena za nejlepší film

Filmový festival SEASPACE/PADI – cena za nejlepší film o přírodě 

 

Kapitoly: 

  

01. Baja California

02. Magnet života

03. Rozmanitost divočiny

04. Svět ryb

05. Predátoři

06. Život na útesu

07. Pyramida života

08. Život v poušti

09. Velryby

10. Uvítání s rejnokem

11. Souvislosti mezi zemí a mořem 

 

A nyní, kdy titul vychází znovu ve středu 18. srpna 2010 ve Sběratelské edici filmů Imax díky ABCD Video, můžeme sledovat vývoj trhu – aktuální cena činí 49,- Kč…  

 

Opakované vydání ABCD Video  

 

Opakované vydání ABCD Video

 

Filmový žánr: Dokument

Země původu: USA

Rok vzniku: 2000

Délka: 37 minut (37:46) + bonusy

Originální název: Ocean Oasis

Režie: Soames Summerhays

Scénář: Michael Parfit

Hrají: Exequiel Ezcurra, Gabriela Flores, Mercedes Guererro, Coral Macfarland, Jose Francisco ‚Pachico‘ Mayoral, Jaime Orozco, Iliana Ortega, Enriquetta Velarde

Kamera: James Neihouse

Hudba: Alan Reeves 

 

Údaje o DVD:  

 

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 anglicky, 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky, anglicky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9

Bonus: Ukázky z filmů IMAX