Blue Sky Film – Block Party

Ve čtvrtek 30. července 2009 se za 49,- Kč dočkáme další odbočky od zaběhlého standardu, Blue Sky Film nabídne Block Party, komediální dokument o párty desetiletí. Příprava životní koncertní show přímo v ulicích New Yorku.

  

Slavná komediální hvězda a hudebník Dave Chappelle připravil svou životní koncertní show přímo v ulicích New Yorku za účasti slavných hvězd hudebního průmyslu. Pozval desítky svých oblíbených zpěváků a skupin, aby zahráli a zazpívali tisícům lidí pod otevřeným nebem přímo v ulicích Brooklynu. Naprosto ojedinělou atmosféru na pódiu vytvořila řada vynikajících umělců: The Roots, Mos Def, Kanye West, Dead Prez, Talib Kweli, Erykah Badu, Jill Scott, Common. Vrcholem filmu je však zázrak v podobě The Fugees, kteří se na pódiu objevili společně po více než sedmi letech. Hudební dokument Block Party o jednom velkém splněném snu natočil režisér Michel Gondry, který je držitelem Oscara© za film Věčný svit neposkvrněné mysli.

 

Komik a hudebník Dave Chappelle se potuluje po svém rodném městečku a chystá se zorganizovat největší koncertní párty za účasti slavných hvězd.

Dave objíždí americká městečka a rozdává lidem lístky na párty zadarmo. Dny zbývající do obří slavnosti jsou naplněny náročnou přípravou. Dave a jeho tým pracuje bez odpočinku, ale s obrovským nadšením a zápalem.

 

V den D se v Brooklynu shromáždí dav lidí z nejrůznějších koutů Ameriky. Na koncert čekají lidé různé barvy pleti, vyznání, věku… Konečně začíná ta největší oslava života, zábavy, historie a lidské sounáležitosti. Chappellova párty ukáže, že hudba spojuje lidi dohromady a alespoň na chvíli nás může odnést od neklidné a bouřlivé doby kolem nás…

 

Oscarový režisér Michel Gondry se sešel s kameramankou Ellen Kuras, aby společně zaznamenali neopakovatelnou atmosféru a jedinečné výkony hudebníků, které proměnily pro tisíce nadšených posluchačů jedno sobotní odpoledne a večer 18. září 2004 v životní zážitek. Tvůrci filmu Block Party se však zajímali také o to, co tomuto unikátnímu setkání předcházelo, a co se dělo v zákulisí…

 

Nápad na film ovšem vznikl už v létě 2004, kdy se Dave během jedné delší cesty autobusem svěřil svému příteli, režisérovi Gondrymu, s nápadem financovat a podle svých představ uspořádat společně se svými přáteli – hudebníky velký koncert pod širým nebem. Chappelle tvrdil Gondrymu, že mu jako vhodné místo ke konání koncertu mnoho lidí doporučovalo Central Park, a ptal se režiséra na jeho názor. Gondry mu však navrhl Brooklyn – čtvrť s jedinečnou atmosférou, ve které se navíc řada jejich společných přátel -muzikantů narodila a vyrůstala.

 

Vhodná příležitost k realizaci tohoto nápadu nastala v okamžiku, kdy Dave Chapelle podepsal smlouvu na pokračování svého divácky mimořádně úspěšného pořadu nazvaného Chappelle’s Show uváděného na televizním kanálu Comedy Central. Vysněná hudební párty byla tím nejlepším způsobem, jak to oslavit.

„Chtěl jsem uspořádat koncert, který jsem toužil vidět vlastně odjakživa," prohlásil Dave Chappelle. Podobný jednoznačně pozitivní vztah k projektu měl i producent Bob Yari. Pro režiséra Michela Gondryho bylo důležité zajistit si i podporu „své" producentky Julie Fong, která se prosadila v hudebním průmyslu a spolupracovala s takovými hvězdami hudebního světa, jako jsou Joe Cocker, Celine Dion nebo Will Smith. Gondry s Julií Fong začal spolupracovat už v roce 1994 na svém legendárním spotu Drugstore pro firmu Levi’s a Fong se podílela i na produkci řady jeho klipů (Foo Fighters, Rolling Stones, Björk, Chemical Brothers…) a na jeho režijním hraném celovečerním debutu Slez ze stromu (Human Nature, 2001).

 

Právě díky Julii Fong přišel Gondry, který se po jejím boku prosadil jako režisér videoklipů pro nejvýznamnější osobnosti současného hudebního světa, na nápad nezaznamenat jen samotný koncert, ale doprovázet Chappella s kamerou na jeho cestě do rodného Clevelandu v Ohiu. Tam Chappelle na svou párty pozval své bývalé sousedy a celou univerzitní kapelu… Mnozí z pozvaných hostů měli navštívit New York poprvé v životě. Jejich radost z neobvyklého a nečekaného pozvání se ocitla i ve filmu, jehož živou autenticitu zvyšují právě podobné neočekávané okamžiky. Pro demokratičnost tohoto přátelského projektu je příznačné, že stejnou cenu měla pro Gondryho i chvíle, kdy pozvání přijali členové slavné kapely The Fugees: Lauryn Hill, Pras a Wyclef Jean.

18. září 2004 ve dvě hodiny odpoledne tak v srdci New Yorku mohla vypuknout velkolepá párty nesená v radostném společném duchu, který v mnohých přítomných vzbudil vzpomínky na staré dobré časy.

 

Podstatu pochopili rázem všichni účinkující: nejdůležitější nebyla v tom okamžiku jednotlivá vystoupení dokazující profesionální kvality jednotlivých muzikantů, ale vědomí společenství, do nějž bylo zahrnuto i pestré publikum. Živé a uvolněné reakce účinkujících na tuto jedinečnou atmosféru a těsný vztah s posluchači, který během párty navázali, se dostaly i do hotového filmu.

Gondry přitom dával přednost práci malých skupinek kameramanů, které pro něj sbíraly materiál zároveň na nejrůznějších místech. Kameramanský dohled nad projektem však převzala Ellen Kuras. Živý a osobně blízký způsob práce, který Ellen Kuras prosadila na Block Party, umožnil Gondrymu pracovat s rozměrným a různorodým materiálem ve střižně, kde tým doplnili a obohatili dva střihači – Sarah Flack a Jeff Buchanan.

Důležitý pro výchozí koncepci Block Party byl i navenek nenápadný, ale ucelený přínos výtvarnice Lauri Faggioni, která patří ke Gondryho stálým spolupracovníkům. To možná nejdůležitější – hudební supervizi – obstaral Corey Smyth, který pro Daveho Chappella ve stejné pracovní pozici (ale také jako příležitostný režisér) zajišťoval jeho veleúspěšný televizní program Chappelle’s Show. Spolupracoval ovšem i s takovými hudebními esy, jakými jsou Mos Def a Talib Kweli, kteří se společně sešli v Block Party.

 

Žánr: Komedie / Dokument / Hudební

Země původu: USA

Rok vzniku: 2005

Délka: 103 minut

Původní název: Block Party

Světová premiéra: 12. září 2005 – Kanada (Toronto Film Festival) 

Premiéra v kinech ČR: 21. září 2006

Režie: Michel Gondry

Scénář: Dave Chappelle

Produkce: Mustafa Abuelhija, Skot Bright, Dave Chappelle, Julie Fong, Marcienne Friesland, Callum Greene, Robert Katz, Doug Levine, Greg Manocherian, Bob Yari

Hudba: Cory Smith

Kamera: Ellen Kuras

Společnost: Bob Yari Productions / Focus Features / Partizan / Pilot Boy Productions

Natáčeno: Bedford-Stuyvesant, Brooklyn, New York City, New York, USA / Dayton, Ohio, USA / Fort Greene, Brooklyn, New York City, New York, USA / Yellow Springs, Ohio, USA

Hrají: Dave Chappelle, Erykah Badu, Isaac ben Ayala, Bilal, Lil‘ Cease, Cody ChestnuTT, Keyshia Cole, Common, Mos Def, Jerry ‚Wonder‘ Duplessis, Fugees, Alice Goguen, James ‚Kamal‘ Gray, Fred Hampton Jr., Lauryn Hill, Leonard ‚Hub‘ Hubbard, Darren Hymes, Wyclef Jean, Big Daddy Kane, Talib Kweli, John Legend, Martin Luther, Pharoahe Monch, Pras, Dead Prez, Kool G. Rap, Roots, Jill Scott, a další

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Zvuk:

Titulky:

Obraz:

Bonus: