Filmag válka film – Admirál Canaris: Život pro Německo

Filmag v ediční řadě Válka film v úterý 11. srpna 2009 za 45,- Kč doplňuje přehled osobností 2. světové války filmem Admirál Canaris: Život pro Německo. Zasvětil život Německu, aby nakonec zjistil, že všechno byl jeden velký omyl.

Téměř deset let byl šéfem abwehru, tedy vojenské zpravodajské služby vrchního velení wehrmachtu. Byl mužem nevelkého vzrůstu, avšak o to většího významu. Nepatřil sice k oněm aktérům, kteří vystupují na veřejnosti, přesto v zákulisí významně ovlivňoval události, v nichž šlo o miliony lidských životů. Film jako takový vydařeně kombinuje efektní špionážní drama s působivou biografií Canarise, která na jedné straně vyzdvihuje admirálovy protirežimní aktivity, na druhé potom ukazuje šéfa Abwehru jako nekompromisního cynika a fatalistu.

Těch pár dostupných komentářů upozorňuje na skutečnost, že film admirála ukazuje v lepším světle, než jak by odpovídalo jeho skutečným pohnutkám a činům. Přece jen od konce války neuplynulo dost času a tvůrci neměli jednak dostatečný odstup, jednak plnili společenské zadání, které velelo rozmělnit německou vinu za 2. světovou válku a ukázat i rezistenci vůči Hitlerovi a nacizmu – patrná je z filmu i snaha o kritické zhodnocení válečného nadšení obyčejného obyvatelstva.

Žánr: Biografický / Drama / Válečný

Země původu: Německo

Rok vzniku: 1954

Původní název: Canaris

Světová premiéra: 30. Prosince 1954 – SRN, Hannover

Délka: 112 minut

Režie: Alfred Weidenmann

Scénář: Erich Ebermayer, Herbert Reinecker

Produkce: Emile J. Lustig

Hudba: Siegfried Franz

Kamera: Franz Weihmayr

Společnost: Fama-Film

Hrají: O. E. Hasse (admirál Canaris), Barbara Rütting (Irene von Harbecková), Adrian Hoven (kapitán Althoff), Martin Held (Heydrich), Wolfgang Preiss (plukovník Holl), Peter Mosbacher (Fernandez), Charles Régnier (Baron Trenti), Franz Essel (Beckmann), Alice Treff (slečna Winterová), Herbert Wilk (plukovník Degenhard), Klaus Miedel (André), Arthur Schröder (von Harbeck), Ilse Fürstenberg (paní Lüdikeová), a další

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 německy, česky

Titulky: česky

Obraz: černobílý PAL 4:3

Bonus: ? žádný