Blesk pro ženy – Rozum a cit 1. DVD

Blesk pro ženy by v pondělí 10. srpna 2009 měl za 49,- Kč po ukončení předchozí romantické ságy začít s další, oznámeno je zpracování románu Jane Austenové Rozum a cit. Které vlastně to bude a na kolik DVD se stopáž povede rozsekat, to se uvidí.

Dejme tomu, že půjde o nejnovější třídílné zpracování v televizním seriálu britské výroby. Jít za hlasem srdce nebo si za každých okolností zachovat chladnou hlavu? A měly vůbec na vybranou?

 

 

Anglie Jane Austenové na konci osmnáctého a počátku devatenáctého století. Krajina podobná parku, domácká sídla a v nich šťastní a laskaví lidé. Doba tradic a neporušitelných pravidel. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: vdát se a být svým manželům věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem a jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará.

 

Všechno není tak idylické, jak to vypadá – paní Dashwoodová se svými třemi dcerami – Elinor. Marianne a Margaret – se po manželově smrti musí vystěhovat z rodinného útulného sídla. Podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Nový domov najde u vzdáleného příbuzného, starosti se dvěma dcerami na vdávání ji však zůstanou.

 

Naštěstí najde v rozumné Elinor zalíbení bohatý a laskavý Edward Ferras, zatímco o vznětlivou Marianne projeví zájem ušlechtilý plukovník Brandon. Elinor však zjistí, že Edward je tajně zasnouben s jinou a Marianne před uzavřeným nápadníkem popřeje sluchu raději romantickému dvoření povětrného Willoughbyho. Vypadá to, že zlomená srdce už nikdo nenapraví…

 

Obal BBC

Román Jane Austenové Elinor a Marianne byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. Jejich vztah – typicky pro tehdejší dobu – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných. Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem Rozum a cit a je považován za klasické dílo anglické literatury. Jako ve většině románů Jane Austenové i zde jsou hlavními postavami inteligentní, morálně silné hrdinky, jejichž životní přístup ostře kontrastuje s pošetilostí a pokrytectvím okolí.

 

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

A pár vypůjčených hlasů:

Tohle že má na svědomí ten samý člověk, který napsal scénář k Pýše a předsudku? K té slavné Pýše a předsudku, plné báječných postav a obdivuhodného pochopení austenovského světa? Kam to všechno zmizelo?

Historicky to bylo asi ještě víc vedle než všechny předchozí filmy podle Austenové. Nnormálně by mi to nevadilo, ale ten "polibek" se do viktoriánské přísné a decentní Anglie fakt nehodil. A občas se nemůžu zbavit pocitu, že koukám na parodii.

Tato verze se v porovnání s tou z roku 1995 moc nepovedla.

 

Zadní strana

Žánr: Drama / Romantický

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 2008

Délka: dle zahraničních zdrojů 1. sezona 180 minut celkem (3 epizody)

Původní název: Sense and Sensibilit

Světová premiéra: leden 2008

Režie: John Alexander

Námět: Jane Austen

Scénář: Andrew Davies

Produkce: Vanessa De Sousa, Rebecca Eaton, Anne Pivcevic, Jessica Pope

Hudba: Martin Phipps

Společnost: BBC

Kamera: Sean Bobbitt

Natáčeno: Berkshire, Surrey, Buckinghamshire, Devon (Velká Británie)

Hrají: Hattie Morahan (Elinor Dashwoodová), Charity Wakefield (Marianne Dashwoodová), Janet McTeer (paní Dashwoodová), David Morrissey (plukovník Brandon), Dan Stevens (Edward Ferrars), Dominic Cooper (Willoughby), Lucy Boynton (Margaret Dashwoodová), Linda Bassett (paní Jenningsová), Mark Williams (Sir John Middleton), Claire Skinner (Fanny Dashwoodová), Rosanna Lavelle (Lady Middletonová), Mark Gatiss (John Dashwood), a další

 

Menu DVD

Údaje o DVD:

 

Výběr kapitol

 

Délka: 52 minut (51:52)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvuku a titulků

 

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 anamorf

Bonus: žádný