DVDMAG 2006/06 – Modrá ocel, Metro

Aktuální číslo časopisu DVDMAG obsahuje dvě DVD. První z nich se jmenuje Modrá ocel (Blue Steel) a druhé Metro (Creep). Takže pokud máte rádi akční thrillery, můžete oba tyto filmy, které představují jakýsi průměr produkce tohoto žánru, mít ve své filmotéce.

 

 
Modrá ocel
Hrají: Jamie Lee Curtis, Ron Silver, Clancy Brown, Elizabeth Pena
Režie: Kathryn Bigelow

Strhující policejní akce na téma „jedna mladá policejní absolventka, jeden vraždící maniak a dobře připravená past“. Megan Turnerová právě složila slavnostní přísahu a stala se členem manhattanského policejního sboru. Hned první večer v ulicích ji ale postaví před nutnost zasáhnout se zbraní v ruce, když se náhodou nachomýtne k ozbrojené loupeži v supermarketu. Stačí pár výstřelů a lupič je úplně tuhej – problém však je, že se během vyšetřování nenajde jeho zbraň a Megan tak nemůže dokázat, že na lupiče střílela v sebeobraně.

Po nějakém čase začíná v New Yorku řádit masový vrah. Pro Megan je to osobní, protože v těle první oběti je kulka s jejím jménem. A to se zatraceně špatně vysvětluje. Do sítí psychopata se zamotává i díky novému vztahu v soukromí – opravdu je burzovní makléř Eugen Hunt, se kterým začala spát, tím za co se vydává?
Film byl natočen roku 1990 a vedl si poměrně dobře. Pro nás může být zápletka filmu trošku ohraná, ale ve své době se takových příběhů točili desítky. Navíc policejní prostředí tehdy opravdu letělo. Film dost staví na hlavní roli a její představitelce. Meg Turnerovou si s chutí zahrála Jamie Lee Curtis, která v té době chytala druhý dech. Své jméno si udělala v osmdesátých letech jako hvězda hororových kousků (Halloween, Mlha, Hra na vraha…) a po jistém útlumu v roce 1988 zazářila ve filmu Ryba jménem Wanda. Potom přišla právě Modrá ocel a potom už Pravdivé lži s Arnoldem a další.

——————————————————————————–

Metro
Hrají: Franka Potente, Sean Harris, Vas Blackwood, Jeremy Sheffield
Režie: Christopher Smith

Franka Potente v drsném hororovém thrilleru zjišťuje, co všechno se dá zažít při noční jízdě metrem. Je temná půlnoc jednoho sychravého zimního dne. Jsme v Londýně a sledujeme dívku Kate. Má trochu naváto a nemůže na ulici sehnat taxíka. Zamíří tedy na metro. Když mírně opilá čeká na poslední vlak, na chviličku jí spadne hlava… a když se probudí zjistí, že výstup ven je již zamčený a v blízkém okolí se pohybují postavy, se kterými se fakt nehodlá blíže seznámit. Nastoupí rychle do soupravy, kde je, zdá se, jediným cestujícím. Náhle uprostřed tunelu vlak zastaví a celý vagón se ponoří do tmy. Tím začíná boj o holé přežití, protože něco, co nazývá temné tunely svým domovem, má na Kate evidentně zálusk.
Film patří k lepším hororovým kouskům. Proti různým temným domům, lesům, houštinám a laboratořím, které díky všem těm hororům vlastně známe jako své boty, přenáší příběh do zcela nového prostředí. Metro je ve většině větších měst a nutno říct, že kolem půlnoci není nikde příliš přívětivé (23:55, trasa A a stanice Muzeum – zkusili jste si někdy za poslední dobu?). Po shlédnutí filmu Metro mě tam ale nikdo nedostane ani párem volů. Tma, lekačky a slušně budovaná atmosféra – ano, takhle může vypadat dobrý horor.