Blesk pro ženy – Cranford 1. DVD

V Blesku pro ženy skončila další řada romantických příběhů a na pondělí 31. srpna 2009 je za 49,- Kč oznámeno 1. DVD dalšího televizního minicyklu z dílny BBC s názvem Cranford. Údajně excelentní televizní zpracování románu Elizabeth Gaskellové, který byl pro televizi adaptován již několikrát. Z nové verze zatím existuje 5 epizod, první epizoda druhá série by se teprve měla objevit v letošním prosinci na obrazovkách. Výjimečný rok na malém městě. Nestárnoucí klasika s hvězdným obsazením.

Vytěžme tedy z dostupných zdrojů o románové předloze i seriálu, co se dá:

 

Příběh vycházel původně na pokračování v časopise Household Words, do kterého autorka přispívala. První dvě kapitoly románu byly vydány pod názvem Our Society at Cranford 13. prosince 1851. Dalších šest dílů se v nepravidelných intervalech objevovalo až do roku 1853, kdy byl román vydán už i v celistvé podobě.

 

 

 

 

Děj se nesoustředí na závažné společenské problémy, ale spíše zaměřuje pozornost na každodenní běžné radosti a problémy obyvatel fiktivního městečka Cranford , pro něž se stal předlohou Knutsford, ve kterém autorka strávila své dětství. Půvab románu spočívá v jeho milé starosvětskosti, která se odráží ve vztazích obyvatel. Autorka nenechala zahálet ani svůj smysl pro humor, který ale nezraňuje, ale je naopak velmi láskyplný. Lidé žijící v Cranfordu nejsou nikdy bez chyb, někdy se vyznačují výstředním chováním, ale vždy je spojuje lidskost a ochota pomoci příteli v nouzi.

 

 

 

 

Společný je pro obyvatele Cranfordu i strach ze vzestupu průmyslové revoluce a pokroku a možného ohrožení starosvětského poklidu, který v Cranfordu panuje. Cranford je vykreslen jako poslední relikt staré doby, jako místo, kde čas se zastavil a kde jeho obyvatelé dělají vše pro to, aby to tak zůstalo. Systém společenských pravidel je v Cranfordu důkladně propracovaný: od pravidel slušného chování až po „Kodex noblesního chování". Příslušná společenská situace si žádá příslušné chování.

 

 

 

 

Ve středu tohoto starosvětského společenství stojí dvě ženy: postarší a důstojná dáma, slečna Matilda Jenkynsová, a do Cranfordu nově příchozí mladá Mary Smithová. Jejich přátelství symbolizuje možnou symbiózu viktoriánské Anglie a jejich tradičních hodnot s nastupujícím novým věkem. Se slečnou Matildou žije ve společné domácnosti i její starší sestra, která ovlivňuje cranfordské dění. Její názor je rozhodující a vliv na jednání její mladší sestry Matty zásadní. Mary o slečně Deboře říká: „Slečna Jenkynsová má vzhled ženy rozhodné a pevné v názorech, i když zvysoka opovrhuje moderními názory hlásajícími rovnoprávnost mužů a žen. Rovnoprávnost! Kdepak, slečna Debora ví, že ženy jsou mužům nadřazeny." Právě Mary je v románu tou, jejímaž očima obyvatele Cranfordu vidíme. Mary si drží určitý odstup a může nám tak nezávisle zprostředkovávat vlastní nezaujaté postřehy o někdy podivínských manýrech cranfordských občanů.

 

Jednotlivé TV epizody jsou nazvány podle měsíců, kdy se odehrávají:

1. Červen 1842

2. Srpen 1842

3. Listopad 1842

4. Duben 1843

5. Květen 1843

Cranford je malé městečko, kde se velmi dbá na etiketu a staré dobré zvyky. Nade vším tu spokojeně vládne spolek místních dam, které mají přehled o každém hnutí. Jednoho dne však poklid naruší příjezd nového lékaře Harrisona, jehož neortodoxní léčebné metody jsou přijímány s velkou nedůvěrou. Hned v úvodu se přitom bude muset popasovat se zapeklitým případem… 

V zahraničí celá série vyšla na dvou discích za necelých 30 dolarů, doplněná bonusem The Making of Cranford. Navíc je ověnčena celou řadou nominací i výher v řadě televizních anket (BAFTA, Emmy, Zlatý globus). Domácí zdroje konstatují – pouze pro příznivce tvorby tohoto typu. Každý, kdo nechápe, proč je problém, když mladý doktor místo černého pláště nosí červený, u sledování asi umře nudou.

 

Žánr: Drama

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 2007

Délka: 5 částí po 60 minutách

Původní název: Cranford

Světová premiéra: 18. listopadu 2007 – Velká Británie

Režie: Steve Hudson, Simon Curtis

Námět: Elizabeth Gaskell

Scénář: Sue Birtwistle, Susie Conklin, Heidi Thomas

Produkce: Sue Birtwistle, Kate Harwood, Rupert Ryle-Hodges, Rebecca Eaton

Hudba: Carl Davis

Kamera: Ben Smithard

Společnost: British Broadcasting Corporation / WGBH Boston / Chestermead

Natáčeno: Velká Británie

Hrají: Judi Dench (slečna Matty Jenkynsová), Imelda Staunton (slečna Poleová), Julia McKenzie (paní. Forresterová), Alex Etel (Harry Gregson), Deborah Findlay (slečna Tomkinsonová), Barbara Flynn (paní Jamiesonová), Jim Carter (kapitán Brown), Claudie Blakley (Martha), Francesca Annis (lady Ludlowová), Emma Fielding (slečna Galindová), Simon Woods (Dr. Harrison), Lisa Dillon (Mary Smithová), Rosy Byrne (Lizzie Huttonová), Kimberley Nixon (Sophy Huttonová), John Bowe (Dr. Morgan), Selina Griffiths (Caroline Tomkinsonová), Philip Glenister (pan Carter), Lesley manville (paní Roseová), Hester Odgers (Helen Huttonová), Julia Sawalha (Jessie Brownová), Alex Jennings (reverend Hutton), a další

Údaje o DVD:

 

Délka: cca 54 minut (53:43)  

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9

Bonus: žádný