Blue Sky Film – Penelope

Dalším oznámeným filmem ve čtvrtek 10. září 2009 s hlavičkou Blue Sky bude Penelope za 49,- Kč. Pohádka jako žádná jiná. Schovávala se celý život a je čas ukázat světu, kdo doopravdy je.

 

Wilhernova rodina trpí kletbou. V padesátých letech 19. století se pra pra pra pradědeček Penelope pohádal s místní čarodějnicí a ta na celou jeho rodinu uvalila kletbu, která říká, že příští dcera, jež se někomu z Wilhernů narodí, přijde na svět s prasečím rypáčkem. I přes svou zlost zde čarodějnice nechala skulinku: "Teprve až ji váš člověk přijme za svou, dokud je smrt nerozdělí, tato kletba se zruší." Už léta se Wilhernovým rodili jen synové a zlá kletba byla skoro zapomenuta… Potom přišla na svět Penelope.

 

 

Její bohatí a vlivní rodiče jsou kvůli tomuto prokletí rozhodnuti držet Penelope v ústraní a současně se snaží kletbu nějak zlomit. Paní Wilhernová chce Penelope provdat za šlechtice. Věří, že kletba bude zlomena, až si ji vezme někdo, kdo bude mít stejně jako ona modrou krev. Každý vhodný nápadník je Penelope a jejím velkým věnem nadšen, ale jen do okamžiku, než spatří její obličej. Pak všichni s křikem prchají.

 

 

Jeden z nich, Edward Vanderman, zmizí ještě před podepsáním smlouvy o mlčenlivosti. Snaží se okolí vylíčit, jaké hrůzy byl svědkem, ale všichni ho mají za blázna a nevěnují mu pozornost. Aby očistil své jméno, nabídne svůj příběh bulvárnímu magazínu Enquirer. V redakci se setká s reportérem Lemonem, který o kletbě slyšel a posledních dvacet let se snaží získat fotku Penelope.

 

 

Setkání s Edwardem přiměje Lemona jednat. Najme si krachujícího hazardního hráče Maxe, který má v přestrojení za potenciálního nápadníka Penelope v nestřeženém okamžiku vyfotografovat. Max je na tom finančně špatně, ale najednou zjistí, že ho k Penelope něco přitahuje, nechce ji ranit, a tak nečeká na to, až ji zklame a raději uteče pryč. Penelope posílena touto zradou a rozhodnuta žít na vlastní pěst odejde od rodiny a vydává se vstříc osudu.

 

 

S obličejem zakrytým šátkem prochází světem a dohání vše, co ji uniklo za léta domácího vězení. Potkává Annie, lehkomyslnou dívku se smyslem pro dobrodružství, která se sice diví šátku neustále halícímu její obličej, ale přesto si ji oblíbí. Když je tajemství Penelope odhaleno, společnost je nejprve šokována a zděšena, ale nakonec Penelope přijme. Kletba však zůstává. Edward se zesměšní, když nově všemi oblíbenou Penelope uráží. Je svým otcem přinucen požádat Penelope o ruku, aby zachoval dobré jméno rodiny. Jenže to nakonec není Edward, kdo v den svatby uteče pryč. Penelope si uvědomí, že se má ráda taková jaká je a bude raději žít s prasečím rypáčkem, než s někým, koho nemiluje. A právě tohle rozhodnutí onu kletbu zlomí.

 

 

Jakmile se vrátí zpět do světa, nyní k nepoznání od své dřívější podoby, potkává Maxe. Je Halloween, svátek Všech svatých. Všechny dívky ve městě jsou převlečeny za Penelope. Max poznává za zahalenou tváří Penelope, přiznává se, že není šlechtic. I přesto, že Penelope miluje, nedokáže kletbu zrušit. I přes její vzhled Penelope miluje. V tu chvíli mu Penelope ukáže tvář a Max zjistí, že kletba už byla zrušena.

 

 

U diváků vcelku sklidila moderní variace Krásky a zvířete úspěch:

 

I když je otec přehnaně soudný a chápavý, matka přehnaně hysterická, bohatý nápadník přehnaně slizký, je Penelope je kouzelná moderní pohádka o lásce a sebepoznání, s hravou atmosférou, až fantaskně kýčovitou, zasazenou v barvitém Londýně…

 

 

Žánr: Drama / Komedie / Fantasy / Romantický

Země původu: Velká Británie / USA

Rok vzniku: 2006

Délka: 100 minut

Původní název: Penelope

Světová premiéra: 8. září 2006 – Kanada (Toronto Film Festival)

Premiéra v kinech ČR: 30. června 2007 (Karlovy Vary Film Festival)

Režie: Mark Palansky

Scénář: Leslie Caveny

Produkce: Christian Arnold-Beutel, Chris Curling, Danny Greenspun, Robin Greenspun, Andrew Molasky, Paul Ritchie, Michael Roban, Phil Robertson, Dylan Russell, Jennifer Simpson, Scott Steindorff, Reese Witherspoon

Hudba: Joby Talbot

Kamera: Michel Amathieu

Společnost: Grosvenor Park Productions / Zephyr Films / Stone Village Pictures / Type A Films / Tatira

Natáčeno: Hall Barn, Beaconsfield, Buckinghamshire, Velká Británie / Londýn, Velká Británie / Piccadilly Circus, Piccadilly, Londýn, Velká Británie / Pinewood Studios, Iver Heath, Buckinghamshire, Velká Británie / Primrose Hill, Londýn, Velká Británie / Shepherd’s Bush, Londýn, Velká Británie

Hrají: Christina Ricci (Penelope), James McAvoy (Johnny/Max), Catherine O’Hara (Jessica Wilhernová), Reese Witherspoon (Annie), Peter Dinklage (Lemon), Richard E. Grant (Franklin Wilhern), Simon Woods (Edward Vanderman), Ronni Ancona (Wanda), Nick Prideaux (dědeček Penelope), Michael Feast (Jake/čaroděj), Paul Herbert (Leonard Wilhern), Simon Chandler (doktor), Burn Gorman (Larry), Nick Frost (Max), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, slovensky, maďarsky

Titulky: česky, slovensky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: žádný