Řitka Video – Seržant Klems

Po čase zase nahlédněme do katalogu společnosti Řitka Video. Jsou v něm nejen sovětské válečné filmy nebo italské horory. Ale například i italský film Seržant Klems, věnovaný nevšedním osudům výjimečného vojáka mezi světovými válkami.

Nejprve oficiální text, věnovaný titulu:

 

Jeho osudy se začaly psát na konci 1. světové války, pokračovaly v cizinecké legii v Maroku a nakonec se tragicky uzavřely ve Francouzské Guyaně. Německý důstojník je v bitvě u Artois křivě nařčen ze špionáže, a aby si zachránil krk, začne se vydávat za svého přítele – seržanta Klemse. Se změněnou identitou prchá do Maroka, kde se stává součástí cizineckých legií. Brzy si ale uvědomuje svůj omyl a dává se na stranu místních povstalců, bojujících proti francouzské a španělské armádě. Evropané ale nakonec vítězí a Klems je odsouzen strávit zbytek života za zdmi kruté věznice.

 

Bezejmenný voják

 

Jako vždy, hned několik nepravd na obalu. Žádný přítel, bezejmenný voják se setká se seržantem pár vteřin před jejich plánovanou popravou a přijme jeho identitu pod nátlakem. Do Maroka neprchá, vrátil se tam s onou identitou jako důstojník již neexistujícího oddílu jako jediný přeživší. A o uvědomění omylu není zpočátku žádná řeč, dezertuje málem náhodou, hlavně vlivem velícího důstojníka, který ho chce dostat do postele.

 

Novopečený seržant Klems

 

Hned na počátku netradičně nutno zmínit technickou kvalitu, která tentokrát poměrně nepříjemně překvapila – u úvodní obrazovky je pod doprovodnou hudbou slyšet výrazně šum a praskot, při projíždění nastavení-bonusy-kapitoly zvukový podkres podivně tahá za uši. Po spuštění samotného filmu je vlevo obraz odsazen od kraje, v černém pruhu se občas objevují barevné šmouhy. Někdy se v obraze objevují duchy, občasné titulky jsou mírně rozmazané. Nicméně, někdy se technická kvalita upozadí díky obsahu filmu – a těžko soudit, jak vypadala dostupná matrice.

 

Chlapci, vítejte, kde jste byli tak dlouho?

 

Děj filmu mi chvílemi připomněl Prapor sv. Patrika. Osud jednotlivce vláčeného válečným konfliktem a naopak tento konflikt silně ovlivňující po změně strany v tomto případě ovšem nekončí tak „romanticky" a šťastně ani pro něj, ani pro jeho partnerku.

 

Pochod pouští

 

Samotný film začíná černobílým obrazem – je rok 1918, na frontě se ze zákopu škrábe jediný živý voják široko daleko. Z pohledu jeho vlastních očí sledujeme, jak se potácí od mrtvoly k mrtvole, mokrý, špinavý, bez bot. Je opravdu jediný, kdo přežil. Když najde mrtvého důstojníka v zachovalých svršcích, převlékne se – do nevhodné uniformy. Po příchodu nových jednotek je totiž zatčen a obviněn ze špionáže a vlastizrady. Před popravou ho zachrání na naléhání spoluzatčeného jen to, že během několika vteřin přijme jeho identitu a tvrdí, že patří k oddílům cizinecké legie. Stává se tak seržantem Klemsem a jeho skutečnou identitu se nikdy nedozvíme.

 

Utíká?

 

Následuje skok v čase až do roku 1924, obraz se konečně vybarvil, jsme v místě, kde sídlí jednotka cizinecké legie a kde svému oddílu velí „nový" seržant Klems. Zde se hodí trocha dějepisu – Maroko mělo neradostný osud jako řada afrických zemí. 30. dubna 1912 byla podepsána tzv. Dohoda z Fez, ve které marocký sultán Abdelhafid předal vládu a moc nad svou zemí Francii a Španělsku, které zde zřídily své protektoráty. Francie si přisvojila podstatný díl Maroka jako tzv. Francouzské Maroko a Španělsko za svůj protektorát prohlásilo středomořské pobřeží, kde v té době žila nezanedbatelná menšina Španělů. Což se ovšem setkalo se značným odporem kdysi mírumilovných původních obyvatel. V roce 1919 vypuklo v částech držených Španěly povstání rífských Kabylů pod vedením Abd al-Karíma, které vedlo k vítězství v roce 1921 a vyhlášení Rífské republiky v roce 1922.

 

Hledám Klemse

 

Což v tuto chvíli Klemse až tolik nezajímá, plní své úkoly a snaží se odolat velícímu důstojníkovi, který ho chce dostat do postele. Klems ale píše 5 let své vyvolené bez jakékoli odpovědi, což je objektem posměchu jeho spolubojovníků.

 

Pryč, pryč

 

Při stavbě obranné pevnůstky u jedné ze studní nechá Klems dezertovat přítele, domorodého vojáka. Neuspokojený velitel ho za to chce nechat poslat k vojenskému soudu. V tu nejnevhodnější dobu se Klems dozvídá, že za ním přijela žena. Uteče tedy z vazby aby zjistil, že přijela jiná, která hledá toho pravého Klemse.

 

Užijeme si, maličká

 

Rozhodne se a je z toho dezerce. Jenže místo klidu v ústraní najde u oázy nejprve pár mrtvol a pak je svědkem masakru domorodců. Protože zasáhne v jejich prospěch, je z něho nejen dezertér, ale i zrádce. A utíká znovu do pouště, kde ho po písečné bouři najde při motlitbě k Alláhovi jeden z domorodých bojovníků, těch, kteří úspěšně bojují proti Španělům.

 

Hlídejte toho psa

 

V jejich pevnosti se stane svědkem neschopnosti využívání moderní techniky, když vybuchne jedno z ukořistěných děl při nesprávné manipulaci. Zachrání po výbuchu sice dceru strýce vúdce povstalců Ab dal-Karíma, ale ten ho vrátit legii pro zachování dobrých vztahů s Francií, bojuje pouze se Španěly.

 

Za Španělsko!

 

Ovšem vůdce chápe, že zkušený evropský voják nepadá každý den shůry a chce po něm, aby on pro změnu pochopil, že věc je spravedlivá a děla je potřeba proti obrněným vozidlům. Pak by se dalo s tím něco dělat. Argumentuje i takovými slovy, jako – Musíme vás vyhnat i za cenu vlastního života!

 

Dělo je dělo

 

Jenže je jedno, zač je boj veden, stejně se promění v hromady mrtvol. A tak bojovníci za svobodu padají jak hrušky pod salvami kulometů, protože již zmíněný strýc odmítá použít pekelné zbraně nevěřících. Klems nakonec nevydrží a přes zákaz začne z děl pálit do španělských útočníků, v čemž mu vydatně pomáhá zachráněná dívka. Stane se okamžitě hrdinou.

 

Na ně, na nevěřící psi

 

A tak se na tržištích začne vyprávět o příteli z Německa – cizinec už není cizinec, naučil všechny střílet z děl a kulometů a je silnější než sto kmenů. A chce pomoci osvobodit celé Maroko. To ale nezabrání tomu, aby Klems nepadl do léčky, kterou nastražila francouzská armáda, pokoušející se uklidnit nepříznivou situaci. Dokonce se kvůli tomu spojila i se Španěly a plánuje společnou vojenskou intervenci.

 

Je to hrdina z Německa!

 

Zatímco povstalecký vůdce se dovolává Alláha (tohle se děje v době, která se chlubí tím, že je na vrcholu civilizace? Alláh je mi svědkem, že já válku s Francií nechtěl), protistrana plánuje ve velkém (Nepřijel jsem z Paříže poslouchat historky o dezertérovi. Přesuneme sem 250 tisíc vojáků, obrněné jednotky a letectvo, zatím jsme prohráli jen pár bitev. Peníze jsou mocnější než víra, kmenoví vůdci už byli „přesvědčeni" a jsou ochotni s námi spolupracovat).

 

Plán se stane realitou, odhodlání domorodců, pár děl a kulometů nestačí a tak dojde roku 1926 ke kapitulaci. Klems se sice dočká narození syna, ale pak už jdou věci ráz na ráz, ocitne se ve francouzském zajetí, je odsouzen k smrti zastřelením za dezerci, zradu a špionáž. Na přímluvu bývalého vůdce povstání mu byl trest změněn na doživotní žalář v Guayaně, kde nakonec v roce 1933 zemřel na gangrénu…

Žánr: Dobrodružný

Země původu: Itálie

Rok vzniku: 1971

Délka: 117 minut

Původní název: Il sergente Klems

Režie: Sergio Grieco

Námět: Paolo Zappa (román "Sergente Klems")

Scénář: Bruno Di Geronimo, Sergio Grieco, Francesco Mazzei

Produkce: Francesco Mazzei

Hudba: Carlo Rustichelli

Kamera: Stelvio Massi

Společnost: Julia Film

 

Menu DVD 

 

Hrají: Peter Strauss (Otto Joseph Klems), Tina Aumont (Leyda), Pier Paolo Capponi, Howard Ross, Massimo Serato (francouzský generál), Rossella Como, Dada Gallotti (Severina), Franco Ressel (major), Peter Berling (legionář), Luciana Paluzzi (Frida), Giuseppe Castellano, Raffaele Curi, Calisto Calisti, Mario Donen, Massimo Righi (legionář), Rossela Como (slečna Schinnová, novinářka), Consalvo Dell’arti, Pasquale Basile, a další

 

Volba kapitol

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 italsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9 (1,66:1)

Bonus: z naší nabídky

 

Nastaveni