Popron – Nevděk světem vládne

O tom, že nevděk vládne světem, vím své a mohl bych lecos vyprávět. Ale raději doporučím pohádku, kterou jsem nedávno viděl a moc se mi líbila. Nevděk světem vládne – klasická filmová pohádka s Jiřím Menzelem o přátelství a lásce je v prodeji od 7. září 2009 za 99,- Kč v plastovém boxu. Vydal Popron.

Do vánoc je sice ještě daleko, ale čas je relativní pojem a některé supermakety již zařadily na stránky svých letáků vánoční sortiment. Než se nadějeme, budou už zase tady a s ní spousty pohádek. A kromě těch které už notoricky známe, si letos můžeme dopřát v premiéře i jednu lahůdku, která byla natočena sice již v roce 1972, ale v NDR a u nás má premiéru až nyní, a to na DVD.

V nabídce Popronu se občas objevují velice zajímavé tituly, upomínající na zlaté časy německo českých filmových spoluprací. Záměrně píši spoluprací a ne koprodukcí (i když těch bylo taky spousta), protože někdy se jednalo o čistě německé produkce, ale s účastí našich herců. Jako příklad může posloužit východněmecká sci-fi z roku 1976 "V prachu hvězd", kterou také vydal na DVD Popron, a kde hlavní roli ztvárnila Jana Brejchová. A v téhleté pohádce si zase zahrál hlavní roli Jiří Menzel, coby švarný mládenec a voják.

Tahleta pohádka se vám bude určitě líbit. Je tak trochu jiná, než než naše klasické filmové pohádky, má jiný styl a rytmus vyprávění, jinou imaginaci. Pokud bych ji měl přirovnat k některým našim knižním pohádkám, řekl bych, že má něco z Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, neboť i zde má hlavní hrdina pomocníky, kteří oplývají neobyčejnými schopnostmi. Jeden je silák, který unese horu, druhý zase umí utíkat jako laňka, zvláště když se honí za nějakým jídlem. Třetí dokáže sestřelit i náušnici z ucha, a čtvrtý zase ovládá čarovné housličky, které umí utancovat třeba až k smrti.

A pokud se jedná o filmové pohádky, pak Nevděk světem vládne by se dal srovnat nejspíš s českými Třemi veterány. Také zde jsou hlavní hrdinové obdařeni zvláštními dary, které jim pomohou k bohatství a zachrání je z nebezpečí. A také v tomto filmu se díky se dostaneme do zvláštínho fantaskního světa, který nás na více jak hodinu vytrhne z šedé reality všedního dne.

Celý příběh byl napsán na motivy pohádky bratří Grimmů o králi a jeho samolibé dceři, princezně Belle Mirelle z Zuckenheimu a Marabundu, o pěti kamarádech, kteří se toulali světem, a o půvabné dívence, která je doprovázela.

V království vládne poněkud zvláštní král. Sám sobě uděluje metály a aby si dodal lesku velkého vojevůdce, občas dá metál i třem maršálům, kteří jsou ovšem jen panáci – figuríny z hadrů, které umí jen mlčet. Když má ale zaplatit vojákům žold, zmůže se stova na tři krejcary pro každého. Má ovšem také dceru, princeznu která je sice krásná, ale velice pyšná a zlá. Sama se považuje za rychlou běžkyni, a libuje si v přepychu a lesku a zámeckém pozlátku.

Oba dva, král i její dcera, si rádi něco dokazují a pouštějí se do divných soutěží. Když se ale náhodou stane, že je někdo lepší než oni, skončí buď ve vězení nebo na oprátce či v rukou kata.

To se stane i jednomu z vojáků (Jiří Menzel), který je hlavním hrdinou pohádky. Králi se nelíbí, že umí dobře pískat, a chce ho trumfnout. Ale z jeho rtů se ozve jen prskání. A tak "ocení" umění vojáka tak, že ho nechá spoutat a zavřít do temnice.

Voják se v cele seznámí s chasníkem, který vyniká úžasnou silou. Společně uprchnou z vězení a vydají se na cestu světem. Cestou potkají další tři brachy, a společně jdou vstříc za dobrodružstvím.

Pět přátel vládlo výjimečnými vlastnostmi. Byli chytří a silní, jeden rychlý běžec, jiný dobrý střelec, další zázračný muzikant. Vládli i rozumem, a tak zvítězili nad králem a princeznou Bellou Mirellou, vyhráli mnoho žoků zlata a šperků a získali ten největší poklad – lásku a vědomí pevného přátelství.

Při natáčení pohádky se nešetřilo na výpravě. Film je z produkce studií DEFA, o kterých jsme na našich stránkách již také několikrát psali (například v souvislosti s indiánkami s Gojkem Mitičem). Celý děj pohádky se odehrává ve stylu pozdního baroka či rokoka. Tomu odpovídá výběr kostýmů, paruk i kulis. Skvělá a výjimečná je také hudba, která dává filmu tu správnou atmosféru. I díky ní vám celá pohádka uteče tak rychle, že si nakonci řeknete, že se na ni určitě brzy zase podíváte znovu.

Originální název: Sechse kommen durch die Welt
Rok vzniku: 1972
Země původu: NDR (Německá demokratická republika)
Výroba: Defa-Studio für Spilefilme, IceStorm, Progress Filmverleih
Námět: bratři Grimmové
Scénář: Manfred Freitag, Joachim Nestler
Režie: Rainer Simon
Hudba: Peter Rabenalt
Produkce: Herbert Ehler

Produkce českého znění: Marek Libert,
Dramaturg: Inge Wüste
Hrají: Jiří Menzel,Friedo Solter, Günter Schubert, Olga Strub, Christian Grashof, Jürgen Gosh 
Distribuce v České republice a na Slovensku Popron music & publishing s.r.o. 2009.
  
Údaje o DVD:
Délka: 66 minut
Obraz: barevný, PAL, 4:3
Zvuk: česky 2.0
Regiony: All