DVD edice – Rebelové a hrdinové

DVD edice nás začala zásobovat každý den, výjimkou není ani dnešek, středa 16. září 2009, kdy jsme na pultech nalezli titul Rebelové a hrdinové za 49,- Kč. Dobrodružná sága plná lásky, nenávisti a boje za svobodu.

Rebelové a hrdinové je epický dobrodružný velkofilm v duchu Robina Hooda a Tří mušketýrů. Ovšem podle jiných zdrojů jde o televizní minisérii, která je k dostání běžně na jednom DVD (což dle poslední věty oficiálního textu distributora není místní případ).

 

 

Píše se rok 1678 a Švédsko již třetím rokem bojuje o kontrolu nad provincií Scania s Dánskem. Mnozí scanijští farmáři během bojů přišli o všechno a zbývá jim jen jediná naděje, vítězství Dánů. Proto se k nim přidávají a stávají se z nich rebelové, známí jako Snapphanar.

 

 

Jedné noci mladý muž jménem Nils Geting ztratí vše. Jeho statek je vypálen a rodina vyhlazena Švédy převlečenými za Snapphanar. Nils se vydá na cestu pomsty a stane se jedním z rebelů. Boj za nezávislost dostává novou krev.

 

 

Příběh pokračuje v závěrečné části tříhodinového velkofilmu REBELOVÉ A HRDINOVÉ 2, který vychází příští měsíc.

 

 

A jak je u takové exotické podívané obvyklé, komentářů poskrovnu:

 

Začalo to jako průměrný historický film, ale postupně se z toho čím dál více stával film pro děti. Pro hloupé děti. Všechny pointy a zápletky byly přitažené za vlasy. A ty srdceryvné proslovy, kam se hrabe Bollywood. A ten dánský hrad mi nějak nápadně připomínal litevské Trakai. A byla to pravda. To, že jsou pod tímto skvostem zčásti podepsané i barrandovské filmové ateliéry, se člověk dozví až z titulků.

 

Žánr: Historický / Drama / Dobrodružný

Země původu: Švédsko / Dánsko / Litva / Norsko

Rok vzniku: 2006

Délka: 174 minut celkem

Původní název: Snapphanar / Vistvagiai / Der Rebell des Königs

Režie: Måns Mårlind, Björn Stein

Scénář: Niklas Rockström

Produkce: Daniel Alfredson, Lars Blomgren, Mathilde Dedye, Margareta Feldt-Arehn, Börje Hansson, Anders Landström, Robertas Urbonas, Kalle Wessblad

Hudba: Carl-Michael Herlöfsson

Kamera: Linus Sandgren

Společnost: Filmlance International AB / Baltic Film Group / Sveriges Television

Natáčeno: Barbakan palace, Vilnius, Litva / Pikutiskes, Vilnius, Litva / Skåne län, Švédsko / Sventoji, Litva / Trakai Castle, Litva

Hrají: André Sjöberg (Nils Geting), Tuva Novotny (Hedvig Sparre), Anders Ekborg (Gabriel Lejonhufvud), Malin Morgan (Svart-Stina), Gustaf Skarsgård (Karl XI), Peter Andersson (Överste Dahlbergh), Kim Bodnia (Mogens Laumann), Jörgen Persson (Räddstor), Samuel Hellström (Joshua Swartz), Adam Lundgren (David Swartz), Dag Malmberg (Anders Sparre), Harald Leander (Olof Geting), Jonas Karlström (Jakob Geting), Niklas Engdahl (Mannen med ärret), Jonas Sjöqvist (Rosencrantz), Björn Bengtsson (Roosman), Ramunas Abukevicius (Jensen), Nicholas Riesbeck (Jens (as Niklas Riesbeck), Per Lasson (Bonden), Tove Wiréen (Änkan), Jörgen Darfelt (Töllepräst), Arvydas Bagdonas (Jätten), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 švédsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný 16:9

Bonus: žádný