Eusebius – Julius Caesar

Eusebius začal střídat žánry, v pátek 2. října 2009 za 49,- Kč přijde řada na velkolepý životní příběh římského císaře v televizním zpracování – Julius Caesar. Vzestup i pád posledního diktátora velkého Říma, jehož smrt předznamenala konec celé říše. Jeho mladické vize, tažení do Galie a Egypta. Byl to Caesar, kdo do Říma přivedl nejslavnější královnu Egypta – Kleopatru. A byl to on, jehož život ukončili senátoři v čele s Brutem.

Gaius Julius Caesar se narodil 13. července, 100 let před počátkem našeho letopočtu. Když jako mladý začínal svou kariéru, už před sebou vizi velkého věčného Říma. Poté co si Sulla podrobil Řím, byl jedním z mála, který se proti despotickému diktátorovi postavil. Velmi tím zapůsobil na Sullova generála Pompeia, který odvážného mladíka, synovce dobře známého veterána Maria, ochránil před Sullovým hněvem. Po Sullově smrti se Caesar mohl vrátit z exilu a začít svou politickou kariéru. Jeho dcera Julia se provdala za generála a senátora Pompeia, který pak svěřil Caesarovi své vojsko, v jehož čele měl vyrazit ke galským hranicím. Místo aby hranice zabezpečil, Caesara vtrhl do Galie a celou si ji podrobil. V poslední rozhodující bitvě, která se odehrála u pevnosti Alesia, porazil germánské vojáky vedené Vercingetorixem.

 

Získal si nesmírnou oblibu u vojáků a věřil, že si získal také jejich naprostou věrnost a oddanost. To však v Římě vzbudilo velké obavy u Pompeia a Cata, kteří se začali obávat, že by mohl armádu využít k tomu, aby si podrobil Řím a prohlásil se za vládce. Nic z toho však Caesar neudělal. Místo toho vyrazil do Egypta, aby zabezpečil pro Římskou říši stálou a pravidelnou dodávku zemědělského zboží.

 

Jeho oslnivá cesta na vrchol začala dostávat první temné stíny po jeho triumfálním návratu. Přátelé Pompeius a Cato byli mrtví a mnozí z jejich smrti vinili právě Caesara. Také jeho osobní život se začal hroutit, protože nedokázal odolat kouzlu krásné egyptské císařovny Kleopatry. Všechno to nakonec skončilo 15. března roku 44 před naším letopočtem, kdy byl Caesar zavražděn skupinou senátorů vedených zrádým Cassiem, mezi nimiž byl i Caesarův zmanipulovaný synovec Brutus.

 

Divácké hodnocení kladné:

Vcelku povedená snaha tvůrců udělat za málo peněz velkofilm. Dobytí Gálie bylo velice pěkné a bitvy překvapivě opravdové. Nejsou tu žádné rušivé věci jako milostná zápletka, příliš velké hvězdy nebo do podobných filmů naprosto nehodící se cool záběry. Scénář se drží poměrně věrně historických událostí, ale historie neznalý divák se může hlavně v druhé půlce filmu hodně ztrácet v ději. Některým úsekům z Caesarova života je věnováno zbytečně hodně času, jiným zbytečně málo.

 

Odborníkům na historii ale prý nelze doporučit, hezké podívání není všechno – scény boje muže proti muži vypadají na plátně velkolepě, ale bitvy se odehrávaly z římské strany v sevřených formacích, kde Římané plně využívali svou taktickou převahu… Natočené je to pro laika velkolepě a celkově to vypadá výpravněji a dráže, než se to ve skutečnosti nejspíš pořídilo.

 

Vzhledem k původní délce televizní minisérie (4 hodiny) a dostupným vydáním na 2DVD to podle některých informací vypadá, že se nám dostane očesané DVD verze v délce cca 170 minut… Ale aspoň budeme mít protiváhu k příběhům neporazitelného Asterixe.

Žánr: Drama / Biografický / Historický

Země původu: USA / Německo / Itálie / Nizozemí

Rok vzniku: 2002

Délka: 240 / 170 minut

Původní název: Julius Caesar / Giulio Cesare

Světová premiéra: 27. prosince 2002 – Německo

Premiéra v kinech ČR: 21. ledna 2009

Režie: Uli Edel

Scénář: Peter Pruce, Craig Warner

Produkce: Jonas Bauer, Guido De Angelis, Russell Kagan, Lorenzo Minoli, Piria Paolo, Giuseppe Pedersoli, John G. Phelan, Gianfranco Pierantoni, Paolo Piria, Plamen Voynovsky

Hudba: Ruy Folguera, Carlo Siliotto

Kamera: Fabio Cianchetti

Společnost: De Angelis Group / Degeto Film / Five Mile River Films / Global Entertainment Productions Holland BV / Turner Network Television / Victory Media Group

Natáčeno: Bulharsko / Malta

Hrají: Jeremy Sisto (Gaius Julius Caesar), Richard Harris (Lucius Cornelius Sulla), Christopher Walken (Marcus Portius Cato), Valeria Golino (Calpurnia), Chris Noth (Pompey), Pamela Bowen (Aurelia), Heino Ferch (Veringetorix), Tobias Moretti (Caius Cassius), Samuela Sardo (Cleopatra), Daniela Piazza (Cornelia), Nicole Grimaud (Julia), Sean Pertwee (Labienus), Paolo Briguglia (Marcus Brutus), Kate Steavenson-Payne (Portia), Paolo Briguglia (Marcus Portius), a další

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný 16:9

Bonus: film o filmu, trailer, fotogalerie