Blesk – Libertin

Ve čtvrtek 12. června 2008 vychází v DVD edici deníku Blesk hvězdně obsazené drama Libertin. Již dříve vyšlo v magazínu Překvapení, nyní tedy za více než poloviční cenu 44,- Kč.

Vždy když se mě někdo ptá na to, které zahraniční herce mám rád, vzpomenu si na Johnyho Deppa, přičemž si občas připadám jako nějaká z puberťaček, jejichž idolem je tento herec ve velké míře také. Ale ve skutečnosti většina filmů, ve kterých tento herec hrál a které jsem měl možnost zhlédnout (opomeňme Perly z Karibiku, ne že by mi tento žánr nějak vadil, ale že bych to preferoval to se taky nedá zrovna říct), mě něčím zaujala. Depp je nesporně herec velmi širokého záběru a připadá mi, že si většinou vybírá role ve filmech, které stojí za to vidět. I když tyto filmy nejsou vždy nadprůměrné, Deppův herecký výkon jim dodává něco, kvůli čemu většinou vzbudí zájem kritiky i diváků.

Když naposledy vyšel Libertin v magazínu Překvapení, dost jsem se rozhodoval, zda do toho jít nebo ne. Některé nepříliš lichotivé výroky kritiků, jako že se jedná o nepovedeného Valmonta, a stav mé peněženky ve vztahu ke skutečnosti, že v té době bylo na trhu mnoho jiných filmů, o které jsem plánoval rozšířit svou domácí videotéku, nakonec vedla k tomu, že jsem film nekoupil. A to i navzdory k tomu, že historické filmy patří k mému oblíbenému žánru.

Tentokrát už si Libertina ujít nenechám, a to i navzdory tomu, že údajně film obsahuje řadu faktických nepřesností a chyb. Na druhé straně to u hollywoodských filmů o evropských dějinách zase tak moc nepřekvapí.

Tento film je temný a pochmurný. Zobrazuje Anglii v 17. století. Ve světle svíček nám ukazuje rozmazaný portrét básníka a zhýralce Johna Wilmota (Johny Depp), který se nakonec skloní feministické hrdince v podobě významné herečky Elizabeth Barry (Samantha Morton). Johny Depp se s charakteristickým nasazením vrhá do dramatického charakteru způsobem, který je značně odlišný od mnoha jiných rolí, které nemají vážný podtón, nebo jsou naopak zcela protichůdné (Willy Wonka v Karlíkovi a továrně na čokoládu). Tragédie Johna Wilmota spočívá v tom, že má génia, ale je neschopný využít ho pro vlastní naplnění. Není to žádný Don Juan, který vede promiskuitní životní styl pro to, že by to byl nějaký jeho ideál, ale proto, že je mužem značné vnitřní velikosti, pro kterého je vnější svět tak nudný, že se oddává pití a sexuálním excesům, a nakonec se odcizím všem, které má okolo sebe.

Zadní strana

Žánr: Drama / Historický

Země původu: Anglie

Rok vzniku: 2004

Originální název: The Libertine

Délka: 130 minut

Režie:  Laurence Dunmore

Scénář: Stephen Jeffreys

Hrají: Johnny Depp, Trudi Jackson, Paul Ritter, Jack Davenport, John Malkovich, Kelly Reilly, Stanley Townsend, Rupert Friend, Francesca Annis, Hugh Sachs, Rosamund Pike, Tom Burke, Tom Hollander, Richard Coyle, Johnny Vegas a další

Údaje o DVD:

Zvuk: česky, anglicky

Obraz: barevný, PAL, 16:9

Titulky: české