Filmexport Home Video – Bílá nemoc

A s nadcházejícím pátkem tu díky Filmexport Home Video máme dne 9. října 2009 za 49,- Kč další pamětnický film Bílá nemoc. Přepis stejnojmenné divadelní hry Karla Čapka, kterou uvádělo Národní divadlo v roce 1937.

V blíže neurčené zemi diktátor Maršál vyzývá muže své domoviny k útočné válce proti sousední zemi. Obyvatelé přijímají jeho plány s nadšením, neboť ve válce podle maršálových slibů získají slávu a prospěch. V zemi se zatím šíří nevyléčitelná choroba, zvaná bílá nemoc. Postihuje pouze starší lidi. Proti této zhoubné zkáze zatím na světě neexistuje obrana. Chudinský lékař dr. Galén objeví lék a zkouší jej na klinice dr. Sigelia, maršálova oblíbence. Výsledky jsou skvělé a dr. Sigelius přijímá bezostyšně za Galénův lék vyznamenání. Galén však postup výroby léku chce vydat jen pod podmínkou, že budou zastaveny přípravy na válku. Jako lékař na frontě v zákopech viděl příliš mnoho mrtvých, a proto si vyhrazuje podmínku trvalého míru na celém světě.

 

 

Maršál podmínku odmítne a vyhlásí válku. Galén proto léčí jen chudé pacienty, kteří na válce nemají žádný podíl. Maršál onemocní bílou nemocí a teprve tehdy je ochoten ukončit boje. Povolává Galéna. Ten spěchá s lékem do maršálova paláce, ale je zabit zfanatizovaným davem. Při střetu jsou rozbity rovněž ampulky s lékem.

 

Zdeněk Štěpánek

 

Maršál přesto podepíše příkaz k zastavení bojů a promluví k lidem o míru. Na mrtvého Galéna vzpomíná jeho přítel, lékař ze sousedního napadeného státu. Jemu před smrtí svěřil Galén tajemství svého léku a tak může být země zachráněna.

 

Hugo Haas

 

Pro filmové zpracování vycházející z inscenace ND byla připsána postava Dr. Martina, lékaře z malé, diktátorovými plány ohrožované země, který je ochoten pokračovat v aktivním odporu proti násilí. Film natočený podle stejnojmenného románu Karla Čapka je paralelou k událostem v Německu třicátých let a varuje před nastupujícím fašismem. Postava Maršála je paralelou Adolfa Hitlera. Drama se stalo jedním z důvodů plánované perzekuce K. Čapka gestapem po obsazení Československa.

 

Karel Čapek při natáčení filmu

 

Z ohlasů:

 

Hugo Haas jako dr. Galén ve své životní roli je naprosto jedinečný. Jde o roli typově naprosto odlišnou od obvyklých jednodušších komediálních záležitostí.

Žánr: Drama

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1937

Délka: 102 minut

Premiéra v kinech ČR: 21. prosince 1937

Režie: Hugo Haas

Asistent režie: Antonín Kubový

Námět: Karel Čapek (divadelní hra)

Scénář: Hugo Haas

Produkce: Jan Sinnreich, Hugo Haas, Vladimír Kabelík

Střih: Antonín Zelenka

Zvuk: Vilém Taraba

Výprava-architekt: Štěpán Kopecký

Hudba: Dr. Jan Branberger

Kamera: Otto Heller

Společnost: Moldavia

Hrají: Hugo Haas (dr. Galén), Bedřich Karen (dvorní rada profesor dr. Sigelius), Zdeněk Štěpánek (Maršál), Václav Vydra (baron Krog), Ladislav Boháč (Krogův synovec Pavel, maršálův pobočník), Karla Oličová (maršálova dcera), Jaroslav Průcha (dr. Martin, lékař z malé sousední země), František Smolík (účetní ředitel u Kroga), Vítězslav Boček (syn účetního ředitele), Eva Svobodová (dcera účetního ředitele), Jaroslav Vojta (pacient), Vladimír Šmeral (1. asistent), Miroslav Svoboda (2. asistent), Marie Nademlejnská (matka 2. asistenta), Karel Dostal (ministr propagandy), Rudolf Deyl st. (vysoký úředník ministerského kabinetu), Karel Jičínský, Helena Friedlová (manželka účetního ředitele), Otto Rubík (maršálův pobočník), Eduard Blažek (člen maršálovy družiny), Vilém Pruner (asistent na klinice), Frank Rose-Růžička (asistent na klinice), Vladimír Smíchovský (vrátný ve zbrojovce), Karel Jelínek (novinář), Vladimír Hlavatý (novinář), Jaroslav Vojta (pacient dr. Galéna), Emil Dlesk (pacient dr. Galéna), Fráňa Vajner (pacient dr. Galéna), Marie Holanová (prostá žena), Marie Bibikoffová (ošetřovatelka), a další

 

Údaje o DVD (dle původního vydání):

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný (původně slovo historika, fotografie, biografie a filmografie, soudobá dokumentace, soudobá dokumentace na DVD-ROM, festivaly a ocenění, rozhovory)