Deník / Země pohádek – Čarodějné pohádky

V edici 60 nejlepších večerníčků, kterou vydává Deník a Země pohádek, vyšly v sobotu 25. října 2008 za 49,- Kč tentokrát Čarodějné pohádky.

Byl jednou jeden táta a ten měl šest synů a jednu dceru. A tak je posílal po jednom do světa na zkušenou a každý z nich se v tom světě nějak vyznamenal … Jednotlivé díly jsou propojeny postavou šikovné meluzínky Amálky, dcery zlé čarodějnice, která si vzala nejstaršího syna Pepina.

 

DVD obsahuje 7 příběhů:

 

1. Pepin (8:17)

První šel Pepin a zrovna do čarodějného hradu, ke zlé čarodějnici, která zle zatápěla už své jediné dceři – hodné a šikovné meluzínce Amálce.Ti dva si padnou do oka a tak Amálka postaví kouzlo proti kouzlu, pomůže Pepinovi splnit přetěžké úkoly a pak spolu i utečou. Marně je čarodějník i čarodějnice v doprovodu čarodějných pomocníků, výra a kocoura, honí – Amálka vykouzlí v lesní studánce hrad a žijou si tam s Pepinem přímo pohádkově.  

 

2. Matěj (8:19)

Druhý šel Matěj a cestou se stavil u bratra Pepina. A dobře udělal. Bez kouzelných pomocníků, co mu švagrová Amálka přikouzlila – Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého – by totiž Zlatovlásku z moci čarodějníka nikdy nevysvobodil.A tak byla svatba a meluzínka Amálka mohla sbalit pomocníky a letět domů, za Pepinem. 

 

3. Kokeš (7:21)

Třetí se vydal zkusit štěstí Ferdoš, švagrová Amálka mu poradila, aby ve službě dělal všechno naopak. A hezky se mu to vyplatilo, že v maštali u Čarodějnice netýral bílého koníka hlady – byl z něj hned kůň Zlatohřívák, přičaroval Ferdošovi zlaté vlasy a ještě ho odnesl k princezně Bertě. A ať ze sebe dělá hlupáčka a na všechno říká Kokeš. Ferdoš se princezně líbil už jako hluchoněmý zahradník a což teprve, když zachránil království a přivedl domů Bertina bratra – ten zakletý koník to byl. Hned se slavila svatba a z Ferdoše byl král. 

 

4. Labuť (7:33)

Teď byla řada na Václavovi. Došel k rybníku a viděl, jak labuť odhodí peří, je z ní princezna a vesele se koupe. Václavovi se líbila, tak jí ten čarovný závoj sebral a že se jí líbil taky, hned šli spolu domů. Jenže Čarodějnice nastražila past, z princezny zase byla Labuť a ještě k tomu schovaná v čarodějnickém hradě. Kdyby Václavovi neporadila švagrová Amálka, těžko by svou nevěstu ze zlé moci. Ale takhle se to povedlo a Amálka je oba odnesla do bezpečí, do princeznina království.  

 

5. Franta nebojsa (7:26)

Byla řada na Frantovi a ten rád šel – doufal, že se tam třeba naučí bát. Šel a šel až přišel do vesnice, kde se všichni na noc stěhovali pryč – že tam v hospodě straší a nikdo živý, že odtud neodejde. Franta si však se strašidly, co je tam poslala zlá čarodějnice, lehce poradil a tak i výr i kocour museli táhnout s nepořízenou pryč.Vděčný hostinský dal Frantovi bohatou výslužku a on se vesele vrací domů – k tátovi – ač se v tom světě bát nenaučil! 

 

6. Medvídek (7:31)

Pro Aninku si dokonce přijela jedna paní v kočáře – ale nebyla to kněžna, byla to čarodějnice a nařídila děvčeti, že musí hlídat bílého medvídka, co ho tam má zavřeného v chajdě. Aninka byla na medvídka hodná a ten se začal měnit zpátky do své pravé princovské podoby, jen tu měl podmínku, že ho přitom nesmí Aninka okukovat. Čarodějnice poslala výra s kocourem a ti důvěřivou holku přemluvili, ať jen nahlídne. A v tu ránu medvídek zmizel a Anince se ho podařilo vysvobodit z moci zlé báby až za pomoci své kouzelné švagrové – meluzínky Amálky. A to se ví, že všechno skončilo svatbou!  

 

7. Honzíček čarodejník (8:29)

Poslední šel Honzíček, tomu meluzínka Amálka poradila, ať jen nikomu neříká, že umí číst. A tak si ho vybere do služby čarodějnice, aby jí poklízel v kouzelnické knihovně. Hlídat ho měli kocour s výrem, ale neuhlídali. Honzíček se naučil všechny čáry a ufrnknul jim jako ptáček domů. Tam nakázal, že on se vždycky v něco změní, ať ho jdou prodat na trh. Pokaždé ho koupila čarodějnice, dvakrát jí Honzíček utekl, až potřetí zapomněl Franta tomu proměněnému koni sundat ohlávku a milá čarodějnice má vrch! Málem bylo s Honzíčkem ouvej, ale pomohla švagrová Amálka, Honzíček se dostal domů a čarodějnice – ta už snad navěky dá pokoj! 

 

 

Zadní strana obálky 

 

Rok vzniku: 2002

Režie a scénář: Anna Habartová

Dramaturg: Jan Kutálek, Kateřina Krejčí

Literární předloha: Josef Štefan Kubín

Vypráví: Bára Hrzánová

Hudba: Jan Holas

Kamera: Zdeněk Kovář

Výtvarník: Tomáš Paul

Animace: Karel Trlica, Věra Michnová, Cilka Dvořáková

Zvuk: Jan Kacian

Střih: Gaia Vítková

Délka: 55 minut

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný