Ponorka U 864

Levné knihy KMA vydávají v současné době sérii dokumentů čerpajících svůj námět z doby druhé světové války. Jedním z techto DVD je dokumentární film Ponorka U 864.

Čtvrtého prosince 1944 – na tajnou schůzku míří smrtonosná dodávka. Toto byl začátek mise, která měla měnit výsledek války. Při operaci Caesar došlo k unikátní podmořské konfrontaci, k duelu na život a na smrt mezi dvěma ponorkami.

V prosinci 1944 se už proud války obrátil proti Hilterovi a Německu. Těžké útoky na souši, ve vzduchu a na moři tlačily Němce zpátky. Byli obklíčeni ze všech stran. Jedna z posledních možných operačních cest vedla skrze severní moře.

Ponorka U 864 nebyla jen obyčejnou ponorkou, měřila téměř 90 metrů a byla naplněna tajným nákladem. A právě tak vzácný byl lidský náklad: němečtí a japonští vědci a konstruktéři. Byli poslední Hitlerovou nadějí na zvrácení výsledku války. Úkol byl jasný – za každou cenu musí tito muži a náklad doplout do japonských průmyslových středisek. Muži na palubě věděli, že to bude nebezpečná plavba. Cesta severním Atlantikem byla velmi riskantní podnik.

Na palubě ponorky, zabaleno do dřevěných beden s nápisem Přísně tajné, bylo cosi vzácného. Tryskové motory pro první úspěšné tryskové letouny vyvinuté firmami Junkers, BMW a Messerschmidt. Po německých technicky vyspělých stíhacích Messerschmidtech toužily japonské vzdušné síly. Byla to jejich poslední naděje jak obrátit situaci v tichomořské válce. Japonské velení bylo přesvědčeno, že by mohli získat zpět ztracenou leteckou nadvládu.

V únoru 1945 se v severním Atlantiku odehrává jedna z nejdramatičtějších honiček v historii námořní války. Německá ponorka U 864, která veze nejnovější tryskové motory firmy Messerschmitt a raketové naváděcí systémy, míří do Japonska. Netuší, že na ni čeká jedna z nejmodernějších ponorek Královského námořnictva, Venturer. Po tříhodinové honičce v ledových vodách u norského pobřeží Venturer vypálil čtyři torpéda a U 864 potopil. Zasáhnout cíl pod vodou bylo něco, co dosud nikdo v historii ponorkových válek nedokázal.

Kdyby německá ponorka dopravila svůj náklad do Japonska, revoluční tryskové motory by mohly změnit průběh druhé světové války a zvrátit rovnováhu sil ve prospěch japonského letectva, které svádělo zoufalý boj proti americkému námořnictvu.

O 60 let později se ponorku, již náhodně objevili místní rybáři, připravuje prozkoumat norský záchraný tým. Dotyčný vrak je totiž časovanou ekologickou bombou. Podle německých záznamů ponorka vezla rovněž 80 tun vysoce toxické rtuti. Tento smrtelně nebezpečný náklad můž kdykoliv začít ze zrezavělého trupu ponorky vytékat a způsobit v Severním moři velkou přírodní katastrofu.

Toto DVD je jistě zajímavým zpestřením nabídky Levných Knih, protože ta je v poslední době poněkud monotématická – kromě široké nabídky pro příznivce uměleckých a klubových filmů, a zástupců starších výprodejových titulů a různých pohádek v ní právě něco takového, jako tyto dokumenty citelně chybělo. Nedostatkem tohoto vydavatelského počinu je nepřítomnost originální zvukové stopy, což tento titul trochu degraduje, zvláště uvědomíme-li si, že kapacita tohoto jednovrstvého DVD nosiče je naplněna zhruba z poloviny. Zatímco na jedné straně jsou pod vlajkou ekologie na trh uváděny různé recyklovatelné disky, zde se vyloženě plýtvá místem jak na samotném nosiči, tak v konečném důsledku i na poličce s videotékou spotřebitele.

Originální název: Operation Caesar – Jagd auf U-864
Žánr: Dokumentární, hraná rekonstrukce kombinovaná se svědectvími a dokumenty
Režie: Marc Brasse, Christopher Rowley, Karl Vanderhole
Scénář: Gail Gallant
Hudba: Lars Jebsen, Felix Halbe
Kamera: Martin Julian, Bernd Zühlke

Jazyk: čeština 2.0
Menu: české
Délka: 49 minut
Obraz: barevný (s černobílými dobovými dokumenty), 16:9
Titulky: žádné

© 2006 Spiegel TV, © 2007 KM Records s.r.o.