Codi – Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (3. díl) – listopad 1939

Je tady první středa v měsíci a s ní vydavatelství Codi dne 4. listopadu 2009 nabízí za 49,- Kč ke koupi další díl z projektu Deník 2. světové války. Třetím pokračováním je Listopad 1939.

Těžko soudit, kolika z plánovaných 72 kousků DVD, které mají zachytit dějiny den po dni, se dočkáme. Ať už z důvodů případné krize trhu, jak jsme to rozebírali jinde, nebo z technických důvodů, až se z lesklých kotoučků stane mrtvá a nepotřebná věc jako v případě VHS. Zatím dejme slovo oficiálnímu textu.

 

Listopad 1939, třetí měsíc nejkrvavějšího válečného konfliktu dějinách lidstva…

 

Válka v Evropě pokračuje třetí měsíc. Bojuje se však sporadicky a většinou pouze na moři. Boje v Polsku skončily, oba okupantské státy, Hitlerovo Německo a Stalinův Sovětský svaz masakrují polské obyvatelstvo, zejména Židy, inteligenci a důstojníky poražené polské armády.

 

Hitlerův hlavní štáb připravuje bleskovou invazi do západní Evropy, jejímž cílem je rychlé obsazení Belgie, Holandska a Lucemburska a poté útok na Francii ze severu, přes zdánlivě neprostupné lesy Arden.

 

Na východě, na hranicích Sovětského svazu a Finska, se soustřeďují sovětská vojska. Ačkoliv jednání mezi SSSR a Finskem stále ještě probíhají, Stalin je již rozhodnut malý severský stát zničit a rozšířit tak sovětské území, tak jako se to podařilo, avšak bez boje u Lotyšska, Litvy a Estonska.

 

V Mnichově se odpůrce nacismu Elser pokouší zabít Hitlera. Hitler jako zázrakem vyvázne. Také válka na tajné špionážní frontě je stále intenzivnější, Britové a Francouzi dostávají závažné informace od svých agentů v Německu i od odpůrců Hitlera mezi Němci samotnými.

 

Německé námořnictvo se pokouší odříznout od zásobování britské přístavy jednak kladením min, jednak nemilosrdnou ponorkovou válkou. Také britská Royal Navy se snaží o blokádu Německa.

 

Rovněž mezi německou generalitou se objevují lidé, kteří nesouhlasí s Hitlerem, jeho agresivní politikou a také s bezohlednou krutostí, se kterou postupují v Polsku jednotky SS.

 

Americkému prezidentu Rooseveltovi se podaří změnit zákon o neutralitě USA ve prospěch Francie a Británie, kterým je umožněno, proti hotovému zaplacení, odebírat americké zbraně a další strategické materiály. Poslední den v měsíci začíná útok sovětských vojsk na Finsko. Konflikt se rozšiřuje…

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný