Páteční Šíp – Experti

V pátečním Šípu se nyní objevuje film, který již před časem přeplňoval regály Levných knih (a v řadě prodejen se válí dodnes). Jde o film Experti za cenu 49,- Kč, tedy stejnou, za jakou se prodával v LK. Vychází dnes 12. září 2008.

Úvodem článku se musím přiznat, že popisovaný film jsem neviděl a pravděpodobně nikdy ani neuvidím, natolik si vážím svého volného času. Ale již zpátky k filmu. Premiéru v českých kinech si film odbyl 9. února 2006, v září téhož roku vyšel již na DVD. Podle databáze ČSFD je film hodnocen jako 124. nejhorší, což o něčem také vypovídá, na druhou stranu je nutno dodat, že pár fanoušku určitě má.

Z hlediska návštěvnosti českých filmů v roce 2006 se umístil na 11. místě s celkovými tržbami cca 4,9 mil. Kč a počtem 59 tis.diváků.

Experti

Žánr: komedie
Země původu: Česko
Rok vzniku: 2006
Délka: 86 min.

Režie: Karel Coma
Hrají: Kryštof Hádek, Tomáš Löbl, Michael Foret, Daniela Šinkorová, Jana Hubinská, Petr Čtvrtníček, Petr Vojnar, Eva Ujfaluši, Izabela Kapiasová, Michaela Maurerová, Petra Pudová a mnoho dalších

Maturant Oskar tráví většinu času buď u počítače, nebo s kamarádem Filipem. Když Oskara odmítne dívka a přednost dá movitému spolužákovi Viktorovi, rozhodne se mladý muž radikálně změnit život. Poslední peníze investuje do změny vzhledu, nachází práci v počítačové firmě a rozjíždí první zakázky. Díky své profesi o ně nemá nouzi. Náhle se z něj stává dobře vypadající businessman. Vše by fungovalo naprosto dokonale, kdyby při jedné návštěvě nedošlo k malé nehodě. Oskar by nejraději na lapálii zapomněl, ovšem brzy musí prokázat kvality experta poněkud jiného druhu. Dostává se do šíleného kolotoče bizarních situací, ze kterých není úniku. Přestává mít čas na kamarády, nestíhá přednášky na vysoké. Jeho síly jsou u konce. Jeho patáliím však konec ještě není.

Film Experti je další z titulů především pro mladé diváky. Na rozdíl od podobných filmů chce oslovit ty, kteří – podobně jako hrdinové filmu – vstupují do dospělého života a hledají prostor pro naplnění svých přání. Režisér Karel Coma využívá pestrého vizuálního způsobu vyprávění, které je blízké právě mladým. Dynamický příběh doprovází hudba jednoho z nejoceňovanějších domácích autorů – Romana Holého, titulní písnička Expert je z dílny Františka Soukupa a Jakuba Prachaře ze skupiny NightWork. Hlavní roli vytváří Kryštof Hádek (Tmavomodrý svět), který se po dlouhodobém pobytu v cizině vrací do domácího filmu a divadla, mladé obsazení dotvářejí herecké a pěvecké talenty spojené se soutěží Česko hledá SuperStar – Michael Foret a Tomáš Löbl.