This Is It

Nechal jsem se přemluvit a šel dělat garde do kina. I u nás se totiž na programu objevil film, kterému bohužel největší reklamu udělala smrt objektu hlavního zájmu – This Is It.

Nejprve pro ty, co by snad nevěděli, oč se jedná:

 

Snímek This Is It nabídne fanouškům Michaela Jacksona a milovníkům jeho hudby po celém světě jedinečný pohled do zákulisí zpěváka, jak zdokonaloval, tvořil a zkoušel na své vyprodané koncerty, které se měly konat letos v létě v londýnské O2 Aréně.

 

 

Film zachycuje měsíce od dubna do června 2009 a je produkován za plné podpory Estate of Michael Jackson. Čerpá z více než jednoho sta hodin materiálů natočených v zákulisí, ukazuje Jacksona, jak zkoušel řadu svých písní na svá vystoupení. Publiku se dostane jedinečného a soukromého pohledu na Jacksona, jak ho nikdy předtím nevidělo.

 

V neupravovaném a upřímném detailu zachycuje snímek This Is It Michaela Jacksona jako zpěváka, tanečníka, filmaře, architekta, kreativního genia a velkého umělce, jak tvoří a zdokonaluje svoji výslednou show.

 

 

Kenny Ortega, který byl jak kreativním partnerem Michaela Jacksona, tak režisérem jevištní show, také režíruje tento film, který produkují Randy Phillips, Kenny Ortega a Paul Gongaware. Výkonnými producenty jsou John Branca a John McClain. Film bude po celém světě distribuován společností Sony Pictures Releasing.

 

Tolik oficiality.

 

Začátek filmu mi přivodil hned dvojí déjà vu. Ječící davy fanoušků vypadají úplně stejně jako ti, které uváděla do tranzu čtveřice Paul, John, George a Ringo. A vzápětí haldy nadšenců, kteří obětovali všechno, aby se mohli účastnit tanečního konkurzu s vidinou být s M:J. na pódiu, vypadají stejně jako ti v Chorus Line.

 

Vzápětí ale tyto „vedlejší" linie zmizí, protože veškerá pozornost se soustředí na pódium, kde prostě a jednoduše kraluje Michael.

 

Pochopitelně u takto koncipovaného filmu nelze mluvit o něčem, co by se podobalo ději. Polemizovat by se dalo s tím, že dokument ukazuje zákulisí nebo že jde o soukromý pohled. Film stojí na sestřihu zkoušek, takže Jacksona většinu času vidíme na pódiu. Výjimečně konzultuje mimo něj technické záležitosti nebo se účastní natáčení doprovodných klipů, popřípadě se domlouvá na světlech či muzice. A v několika málo okamžicích mu lidé z týmu v jeho nepřítomnosti vyjadřují neskonalý obdiv. O jeho soukromí či životě se tady nic nedozvíte, ani jedním očkem nemáte šanci nahlédnout byť třeba jen do šatny.

 

 

Ale ono to vlastně nevadí. V okamžiku, kdy tenhle pan „umělá hmota" udělá první pohyb, na všechno zapomenete. Není třeba řešit, jak to bylo s jeho dětmi nebo těmi cizími, kolik proinvestoval do svého rozpadajícího se těla. Protože to byl perfekcionalista a opravdu král popu. Člověku se až nechce věřit, že jde opravdu jen o záznam zkoušek, kde případnými diváky byl maximálně technický personál nebo odpočívající tanečníci. Protože není poznat rozdíl mezi tím, co máte naposloucháno z desek a tím, co slyšíte z plátna. O to neuvěřitelnější, že podle měnících se kostýmů během sestřihu je poznat, že každá jedna píseň byla zkoušena třeba i pětkrát.

 

Kritiky nejsou nejpříznivější, v lecčems asi mají i pravdu (neodpustím si pár citací) – To, co má být centrální, "koncertnímu" snímku This is it chybí. Vlastně jde ze všeho nejvíc o příběh zmaru, napření sil k něčemu, co se nikdy neuskutečnilo. Kdo by od This Is It očekával, že tím obnaženým „It" bude Jackson sám, splete se znovu. Ortega nenatočil – respektive nesestříhal, protože o tom, že točí rozlučkovou tryznu, nevěděl – odhalený portrét popového génia při práci. Sledujeme, jak kamerou zpovzdáli zabíraný excentrik rozdává požehnání kapele, tanečníkům, osvětlovačům, zvukařům a vůbec všem, kdo se na zkouškách nachomýtli. Kamera stejně jako všichni v týmu neproniknou jeho osobní bublinou, snímá jenom celek postavy, detail Jacksonovy tváře je skoro stejně vzácný jako nějaký bezprostřední vtip. Odtažitost a odstup neilustruje nic lépe než vzácné okamžiky komunikace mezi Jacksonem a Ortegou nebo jinými spolupracovníky. Všichni se drží v předklonu a snaží se až úzkostlivě neodporovat.

 

 

Přesto se člověku opravdu snadno uvěří, že miloval všechny a psal svoje písně i pro to, aby zachránil amazonský prales. Snadno mu promine, že žehnal týmu, jako kdyby se cítil nejvyšším. Je to kýčovité, bombastické, promakané, úchvatné. A člověka napadá, jestli náhodou není něco pravdy na tom, když v jedničce Mužů v černém je prezentován jen tak mimochodem seznam mimozemšťanů, kteří přijali krytí lidskou podobou a tu nechávají zaniknout, když se vrací někam tam zpátky…

Žánr: Dokument / Hudební

Země původu: USA

Rok vzniku: 2009

Délka: 112 minut

Původní název: This Is It

Světová premiéra: 28. října 2009

Premiéra v kinech ČR: 29. října 2009

Režie: Kenny Ortega

Produkce: Michael Bearden, Chantal Feghali, Paul Gongaware, Kenny Ortega, Randy Phillips, Robb Wagner

Hudba: původní – Michael Bearden

Kamera: Sandrine Orabona, Tim Patterson

Střih: Don Brochu, Timothy Patterson, Kevin Stitt

Kostýmy: Michael Bush, Erin Lareau

Společnost: Columbia Pictures / The Michael Jackson Company / AEG Live / Stimulated

Hrají: Michael Jackson, Alex Al (Electric and Synth Bass), Nick Bass (tanečník), Michael Bearden (klávesy), Daniel Celebre (tanečník), Mekia Cox (tanečnice), Misha Gabriel (tanečník), Chris Grant (tanečník), Judith Hill (vokalistka), Dorian Holley (supervize vokálů), Shannon Holtzapffel (tanečník), Devin Jamieson (tanečník), Bashiri Johnson (Percussion), Charles Klapow (tanečník), Jonathan Moffet (Drums), Tommy Organ (Guitar), Orianthi (Lead Guitar), Darryl Phinessee (vokalista), Mo Pleasure (Keyboards/Trumpet), Dres Reid (tanečník), Ken Stacey (vokalista), Tyne Stecklein (tanečnice), Timor Steffens (tanečník), a další