Vapet pro každého – Podzemka

Čerpání z kolekce filmů Luca Bessona se pomalu blíží ke svému závěru a obvyklého Jeana Reno z hlavní pozice odsouvá herec, který v poslední době příliš kladných bodů nesbírá. Nicméně Vapet nám v edici Pro každého v úterý 24. listopadu 2009 za 48,- Kč představí blonďatého Chrisophera Lamberta ve filmu Podzemka.

Mladík Fred se živí drobnými krádežemi. Před chvílí odpálil Heleně sejf a teď jí volá, aby se omluvil. A aby ji vydíral. Do rukou se mu totiž dostaly důležité dokumenty bohatého podnikatele. Za papíry, které ukradl, požaduje slušnou sumu.

 

 

Helena na dohodu přistoupí, ale manžel, onen milionářský podnikatel, chce papíry za každou cenu zpátky. A tak nechá Freda nemilosrdně pronásledovat svými lidmi. Fredovi se podaří schovat v spletitém systému pařížského metra, kde se podobně jako on ukrývá před světem podivná komunita zlodějíčků a dalších excentrických postaviček.

 

 

Ti ho přijmou mezi sebe – zlodějíček zvaný Bruslař, který už měsíce uniká policii, Květinář a v neposlední řadě charizmatický muzikant beze jména.

 

 

Heleně, znuděné životem zbohatlíků, se do tohoto bezstarostného světa podaří proniknout a je jím naprosto fascinovaná.

 

 

Citujme z komentářů:

 

 

Ideální kousek pro sběratele "raných věcí velkých mistrů". Není to tak špatné, že by se na to nedalo dívat, ale oproti pozdějším Bessonovým filmům je to bída. Nejzajímavější na tom je, že všechny vedlejší postavy jsou zahrané daleko líp než toporná hlavní dvojka Lambert-Adjani.

 

Žánr: Thriller / Drama / Romantický / Krimi

Země původu: Francie

Rok vzniku: 1985

Délka: 99 minut podle obalu oproti běžně uváděným 104 minutám

Původní název: Subway

Světová premiéra: 10. dubna 1985 – Francie

Režie: Luc Besson

Scénář: Luc Besson, Pierre Jolivet, Alain Le Henry, Marc Perrier, Sophie Schmit

Produkce: Luc Besson, Louis Duchesne, François Ruggieri

Hudba: Eric Serra

Kamera: Carlo Varini

Střih: Sophie Schmit

Kostýmy: Martine Rapin

Společnost: Les Films du Loup / TSF Productions / Gaumont / TF1 Films Production

Natáčeno: Porte des Lilas, Le Métro, Paříž, Francie

Hrají: Isabelle Adjani (Héléna), Christopher Lambert (Fred), Richard Bohringer (květinář), Michel Galabru (inspektor Gesberg), Jean-Hugues Anglade (bruslař), Jean Bouise (vedoucí stanice), Jean-Pierre Bacri (inspektor Batman), Jean-Claude Lecas (Robin), Pierre-Ange Le Pogam (Jean), Jean Reno (bubeník), Eric Serra (basák), Arthur Simms (zpěvák), Michel D’Oz (kytarista), Alain Guillard (saxofonista), Jimmy Blanche (hráč na perkuse), Benoît Régent (prodejce), Christian Gomba (Big Bill), Constantin Alexandrov (manžel Hélény), Isabelle Sadoyan (komisařova manželka), Bernard Pollak (komisař), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (2,35:1)

Bonus: žádný