Filmhouse – Nirvana

Minulý týden se nám na pultech sešly dva filmy s Madonnou, teď se pro změnu podruhé objeví Christopher Lambert. Filmhouse ohlásil na středu 25. listopadu 2009 za 49,- Kč vydání filmu Nirvana. Sci-fi o počítačovém tvůrci, který se rozhodl zachránit svůj výtvor, který po nečekané nehodě získal skutečné vědomí.

Nacházíme se v budoucnosti, svět není příliš radostným místem pro život, a proto stále více lidí utíká do virtuálního světa počítačových her. Jsou Vánoce a za pár dní má být uvedena nová hra jménem Nirvana. Autor hry, úspěšný programátor Jimi, tráví dny zavřený doma ve vilové čtvrti pro bohaté a je sužován vzpomínkami na milovanou přítelkyni Lisu, která ho před časem bez vysvětlení opustila.

 

 

Když finišuje s pracemi na Nirvaně, zjistí, že byla infikována virem, jenž přiměl hlavní postavu hry Sola uvědomit si sebe sama. Dokončení hry se protahuje, hrozí, že nebude možné jí uvést na trh v dohodnutém termínu. Zadavateli, jedné z nadnárodních korporací Okosama Starr, které ovládají svět, se to příliš nelíbí a pošle proto za Jimem své "vyjednávací" komando.

 

 

Solo získal skutečné vědomí, chápe, že "žije" v prázdném světě počítačové hry a neustálé umírání i následné opakování toho, co již "prožil", se pro něj stává noční můrou. Uvězněný v matrici hry se marně pokouší přesvědčit ostatní figury o podstatě jejich světa a žádá Jimiho, aby mu pomohl ukončit trápení a smazal ho dřív, než se hra dostane na trh. K tomu je však třeba vymazat hru z databází korporace, což by svedl jen hacker Joystick, dávný přítel Lisy…

 

 

Jimimu se podaří získat pomoc Joysticka a další špičkové hackerky Naimy, kteří žijí v ilegalitě daleko na periferii. S nimi získá také dalšího nečekaného pomocníka – Lisu, jejíž vědomí bylo těsně před smrtí zkopírováno na speciální čip.

 

 

Vydávají se na nebezpečnou cestu plnou nástrah obranného systému Okosama Starr. Začíná boj ve světě budoucnosti, jak ji znáte z nejlepších kyberpunkových děl, na konci které čeká tlačítko "DELETE". Byla to jen hra?

 

 

Film, natočený dva roky před Matrixem, diváci označují za neprávem opomíjený:

 

Jedna z nejlepších cyberpunkových filmových záležitost, tentokrát bez pomocných berliček "na motivy románu-povídky W. Gibsona".

 

 

Film zcela určitě není pro každého. Zvláštní duchovní úroveň východního náboženství se line skrz celý film.

 

Gheta, předměstí, podzemní lokace, virtuální města. Příběh jako takový je poměrně jednoduchý a dalo by se říci až polopatický, ale to co je nabaleno kolem, vytváří z tohoto filmu poměrně ojedinělý kousek.

 

Žánr: Akční / Sci-fi

Země původu: Itálie / Francie / Velká Británie

Rok vzniku: 1997

Délka: podle obalu 92 minut namísto očekávaných 113 minut

Původní název: Nirvana

Světová premiéra: 24. ledna 1997 – Itálie

Režie: Gabriele Salvatores

Scénář: Pino Cacucci, Gloria Corica, Gabriele Salvatores

Produkce: Vittorio Cecchi Gori, Samuel Hadida, Rita Cecchi Gori Rusic, Antonio Tacchia, Maurizio Totti

Hudba: Federico De Robertis, Mauro Pagani

Kamera: Italo Petriccione

Střih: Massimo Fiocchi

Kostýmy: Patrizia Chericoni, Florence Emir

Společnost: Cecchi Gori Group Tiger Cinematografica / Colorado Films / Davis-Films

Natáčeno: Genoa, Liguria, Itálie / Milan, Lombardia, Itálie / Portello, Milan, Lombardia, Itálie

Hrají: Christopher Lambert (Jimi Dini), Sergio Rubini (Joystick), Diego Abatantuono (Solo), Stefania Rocca (Naima), Emmanuelle Seigner (Lisa), Amanda Sandrelli (Maria), Claudio Bisio (Red Rover), Gigio Alberti (Dr. Ratzenberger), Antonio Catania (Paranoia Vendor), Ugo Conti (sicilský turista), Leonardo Gajo (Gaz-Gaz), Silvio Orlando (indián), Paolo Rossi (Joker), Bebo Storti (meditující muž), Corinna Agustoni (asistentka), Daniele Auber (mladý muž v baru), Agostino Canepa (policista), Bed Cerchiai (Asli), William Chiu (japonský prodavač suši), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 anglicky, 5.1 česky

Titulky: česky, slovensky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (1,85:1) 

Bonus: žádný