North Video – Swannova láska

V seznamech naplánovaných titulů North Video je na čtvrtek 26. listopadu 2009 za 49,- Kč uváděn film Swannova láska., na který ale kupodivu asi zatím nebyl na žádném vydaném DVD trailer. Ničivá síla lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení. Zpočátku to není nic než flirt. Rychle sílící vztah s sebou přináší žárlivost, hranou vyzývavost a majetnické vztahy mezi nimi. Něžná obětí se proto mění v bolestivé stisky, chuť ublížit a pomstít vlastní bolest v srdci. Kolik podob má láska a kde jsou hranice?

Románový cyklus Marcela Prousta Hledání ztraceného času je jedním ze základních děl nejen francouzské, ale i světové literatury. Filmová adaptace je výzvou nejen pro scénáristy i režiséry, ale i producenty. Právě z finančních důvodů ztroskotaly ohlášené projekty Luchina Viscontiho a Josepha Loseye.

 

 

Teprve v roce 1983 vznikla adaptace části prvního dílu Hledání ztraceného času – Swannova láska. Na scénáři se podíleli mj. i Peter Brook (původně určený režisér) a významný scénárista Jean-Claude Carriere. Ve filmu použili i některé motivy z dalších částí Proustova cyklu, završili Swannův příběh lásky ke krásné Odettě de Crécy, jež ho stála těžce vydobyté společenské postavení, a celý děj zhustili do pouhých čtyřiadvaceti hodin.

 

V roce 1913 se v Paříži nenašel žádný nakladatel, který by vydal první díl románu Marcela Prousta (1871-1922). Spisovatel ho u Grasseta vydal na vlastní náklad a koncem listopadu 1913 se první díl dostal do prodeje. Postupně nabyl zamýšlený román nových rozměrů a Proust těsně před svou smrtí diktoval další poznámky. Poslední dvě části jeho epopeje vyšly až po jeho smrti. I když Proustovo Hledání ztraceného času patří mezi základní díla literatury 20. století a je citováno v každé školní učebnici, ve skutečnosti málokdo Prousta četl.

 

 

Vydavatel nahodil na stránkách upoutávku:

 

Bohaté paničky a pánové v raglánech… v takové společnosti se ocitne zbohatlík Charles. Sám ale tuší, že něco není v pořádku.

 

Výjimečný snímek s hvězdami jako je Jeremy Irons, Alain Delon nebo Ornella Muti, která se zde často objeví v erotických scénách.

 

Ouha, u takového titulu asi nezbývá, než se bát, jak dostane na frak jeho technické provedení, když má vydavatel zapotřebí lákat případné kupce na možná odhalené vnady Ornelly.

 

 

Ti diváci, kteří film nepovažují za smrtelnou nudu, spokojeni:

 

Povedlo se dost neuchopitelný proustovský námět natočit brilantně – artistní kostýmní konverzační drama, stylové tak, že snad ani sám Mistr by nemohl nic namítat. Drama působivé, doslova intimní o hledání ztraceného času v dávno ztraceném světě Belle Epoque.

 

 

Kvalitně udělaný film dle předlohy z dnešního pohledu zcela nudné. K žádnému zvratu nedochází a ani nemůže dojít. Nebýt hvězd jako je Irons, Muti a Delon, asi by to bylo obtížně koukatelné. Chce to vidět víckrát, protože je to opravdu komorní drama.

Zadní strana obalu 

Žánr: Drama

Země původu: Francie / NSR

Rok vzniku: 1984

Délka: 107 minut

Původní název: Un amour de Swann

Světová premiéra: 23. února 1984 – Francie

Režie: Volker Schlöndorff

Námět: Marcel Proust (román)

Scénář: Peter Brook, Jean-Claude Carrière, Marie-Hélène Estienne, Volker Schlöndorff

Produkce: Eberhard Junkersdorf, Margaret Ménégoz, Martin Wiebel

Hudba: David Graham, Hans Werner Henze, Gerd Kuhr, Marcel Wengler

Kamera: Sven Nykvist

Střih: Françoise Bonnot

Kostýmy: Yvonne Sassinot de Nesle                       

Společnost: Gaumont / S.F.P.C. / Bioskop Film / Les Films du Losange / France 3 Cinéma / Westdeutscher Rundfunk

Natáčeno: Château de Champs-sur-Marne, Champs-sur-Marne, Seine-et-Marne, Francie

Hrají: Jeremy Irons (Charles Swann), Ornella Muti (Odette de Crecyová), Alain Delon (baron de Charlus), Fanny Ardant (vévodkyně de Guermantesová), Marie-Christine Barrault (madame Verdurinová), Anne Bennent (Chloe), Nathalie Juvet (madame Cottardová), Charlotte Kerr (milenka), Catherine Lachens (teta), Philippine Pascal (madame Gallardonová), Charlotte de Turckheim (madame de Cambremerová), Nicolas Baby (mladý žid), Jean-François Balmer (Dr. Cottard), Jacques Boudet (vévoda de Guermantes), Jean-Pierre Coffe (Aime), Jean-Louis Richard (monsieur Verdurin), Bruno Thost (Saniette), Geoffroy Tory (Forcheville), Roland Topor (Biche), Vincent Martin (Remi), Marc Arin (Swannův sluha), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky

Titulky: česky napevno s francouzským zvukem

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (1,66:1)

Bonus: z naší nabídky, nejen pro nejmenší