Aha! – Vítejte v KLDR!

V Aha! se na pátek 27. listopadu 2009 objevila upoutávka na titul Vítejte v KLDR! – další film z katalogu společnosti Aerofilms. V prodeji za 52,- Kč.

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma" – poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně" opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného" Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa?

 

 

Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné" tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře.

 

Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce" rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti.

 

 

Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému?

 

Snímek nepřekypuje humornými ani vypiplanými scénami. Je to pochopitelné, zkrátka na to nebyl čas. Divák možná čeká, že se něco převratného stane, že bude svědkem nějaké akce. Nic. A to potvrzuje i jedna z postav: „Čekali jsme, že se něco bude dít a ono se nic neděje." Tato jakási prázdnost příběhu, akcentovaná ještě monotónností prostředí, je způsobena tím, že celá výprava se pohybuje ve sterilním prostředí, kde interakce s vnějším světem není možná.

 

 

Tuto absenci režisérka nahrazuje pohledem dovnitř, určitou sebereflexí své skupiny, která místy připomíná Účastníky zájezdu. Tím, možná i trochu nezáměrně, nakousává tematiku turismu jako fenoménu, který občas může mít velmi bizarní podobu. Nejenom v totalitních zemích, ale celosvětově…

Žánr: Dokument

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2008

Délka: 76 minut

Kinopremiéra v ČR: 26. února 2009

Režie: Linda Jablonská

Produkce: Milan Kuchynka – Negativ

Hudba: Francois Pignon

Kamera: David Cysař, Linda Jablonská, Ondřej Čech, Jiří Herejk

Střih: Jakub Vove

Zvuk: Ivan Horák

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.0 česky

Titulky: česky, anglicky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9

Bonus: Trailer 1 (2:03 česky), Trailer 2 (3:14 česky), Nepoužité scény (1. Máj – 2:03, Exkurse v JZD – 1:59, Shopping v Pchjongjangu – 2:13)