Codi – Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (4. díl) – prosinec 1939

Je tady první středa v měsíci a s ní vydavatelství Codi dne 2. prosince 2009 nabízí za 49,- Kč ke koupi další díl z projektu Deník 2. světové války. Čtvrtý nabízený měsíc je Prosinec 1939.

Válka pokračuje čtvrtý měsíc. V Evropě vypukne další válečný konflikt – Sovětský svaz napadá Finsko ve snaze si přivlastnit část jeho území.

 

Stalin a jeho generalita, zdecimovaná vyvražděním většiny schopných důstojníků při armádní čistce v předchozích letech, se přepočítali. Finsko, jež chtěli Sověti obsadit bleskovým úderem, se houževnatě brání a občas přechází do překvapivě účinných protiútoků.

 

Proti agresorovi se postaví téměř celý svět, včetně Hitlerova spojence Mussoliniho. Pomoc Finsku posílají Britové, Američané, Italové. Tisíce dobrovolníků se hlásí do jednotek, které mají pomoci Finům ubránit se přesile Rudé armády.

 

Na mořích, převážně v Atlantiku, pokračují střetnutí hladinových plavidel i ponorková válka. Zvyšuje se tonáž lodí potopených německými ponorkami. Obětí nejsou jen britské lodi, ale i americké, norské, švédské, argentinské, řecké a holandské obchodní parníky a tankery.

 

V jižním Atlantiku řádí německý bitevní křižník (nebo jak tento typ lodě nazývali Britové, kapesní bitevní loď) Admirál Graf Spee pod velením kapitána Langsdorffa. Potápí řadu obchodních lodí, britské námořníky z nich částečně vezme do zajetí a při doplňování zásob je nechá přestoupit na zásobovací loď. Britové vyhlásí na Grafa Spee hon. Po týdnech hledání jej na cestě mezi Afrikou a Jižní Amerikou dostihnou britské křižníky Ajax, Achilles a Exeter. Admirál Graf Spee je vážně poškozen, ukrývá se v přístavu v Montevideu, který však musí do tří dnů opustit. Po vyplutí je potopen vlastní posádkou na rozkaz samotného Hitlera. Vůdce Třetí říše současně nařizuje odložit invazi na Západ a zvýšit zbrojní výrobu.

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný