Eusebius – Jako pavouk

V rámci tradice rovnou pokračování, jak jinak. Zatímco ve hvězdné edici se objevil Sběratel kostí, obdobně pojmenovaný Sběratel polibků nikde a Eusebius přichází v pátek 4. prosince 2009 za 49,- Kč rovnou s filmem Jako pavouk, který má občas alternativní název Sběratel polibků 2.

S detektivem Alexem Crossem ve skvělé herecké interpretaci Morgana Freemana jsme se poznali ve filmu Sběratel polibků, kde hledal únosce a vraha mladých, inteligentních dívek, mezi nimiž se ocitla i jeho neteř.

 

 

Tentokrát se s ním vypravíme do prominentní soukromé školy, odkud se, přes všechna bezpečnostní opatření, po vyučování ztratila dcerka známého kongresmana. Jediný svědek byl zavražděn a jinak nikdo nic neví, nikdo nic neviděl.

 

 

Zpočátku se Alex Cross skutečně nemá čeho chytit a přitom ví, že hraje o čas a život malého děvčátka. Pak zachytí první stopu, ale únosce je stále o krok vpřed. Je to zkušený profesionál, který dobře zná svého protihráče. Jeho odhalení není jednoduché a šokuje i zkušeného kriminalistu.

 

 

Jeho protivníkem je Gary Soneji, který provedl riskantní únos, aby na případ nalákal Crosse. Sonejimu nejde jen o tento kriminální čin, ale o něco mnohem důležitějšího: chce si zajistit místo v historii. Je mu znám Crossův literární věhlas, proto je přesvědčen, že jedině on je tou správnou osobou, která zdokumentuje jeho zločin století. Každý svůj pohyb plánuje s přesností pavouka, který spřádá svou pavučinu. A detektiv Cross spolu s agentkou Jezií Flanniganovou závodí s časem, aby ho zastavili.

 

 

Morgan Freeman sám uvedl: "Alex Cross je skvěle připravený a mimořádně vzdělaný psycholog a kriminalista. Ale jeho největší kvalitou je fakt, že je především lovcem myšlenek. Je radost hrát člověka, který hlavně přemýšlí. Není to zkrátka akční hrdina v běžném slova smyslu".

 

 

Diváci zklamáni:

 

Úvodní bouračka je asi nejstrašnější "digitální" efekt, jaký se dá v dnešní éře ve filmu vidět. Myslel jsem že je to legrace, ale oni to fakt mysleli vážně!

 

Ztratil jsem přes hodinu a půl života u filmu, který má s románovou předlohou Jamese Pattersona společného asi tolik jako Verhoevenova Hvězdná Pěchota s Heinleinovou knihou.

 

Průměrný film do televize.

Žánr: Thriller / Drama / Krimi / Akční / Mysteriozní

Země původu: USA

Rok vzniku: 2001

Délka: 104 minut

Původní název: Along Came a Spider

Světová premiéra: 2. dubna 2001 – USA

Premiéra v kinech ČR: 28. června 2001

Režie: Lee Tamahori

Námět: James Patterson (román)

Scénář: Marc Moss

Produkce: David Brown, Morgan Freeman, Marty Hornstein, Joe Wizan

Hudba: Jerry Goldsmith

Kamera: Matthew F. Leonetti

Střih: Neil Travis

Kostýmy: Sanja Milkovic Hays

Společnost: Paramount Pictures / David Brown Productions / Phase 1 Productions / Revelations Entertainment / Munich Film Partners & Company

Natáčeno: Baltimore, Maryland, USA / I-795, Owings Mills, Maryland, USA / Lion’s Gate Studios, North Vancouver, British Columbia, Kanada / Vancouver, British Columbia, Kanada / Washington, District of Columbia, USA / Westlawn Building, Riverview Hospital, Coquitlam, British Columbia, Kanada

Hrají: Morgan Freeman (Alex Cross), Monica Potter (tajný agent Jezzie Flanniganová), Michael Wincott (Gary Soneji/Jonathan Mercuzio), Dylan Baker (speciální agent Ollie MacArthur), Mika Boorem (Megan Roseová), Anton Yelchin (Dimitri Starodubov), Kimberly Hawthorne (agentka Hickleyová), Jay O. Sanders (agent FBI Kyle Craig), Billy Burke (tajný agent Ben Devine), Michael Moriarty (senátor Hank Rose), Penelope Ann Miller (Elizabeth Roseová), Anna Maria Horsford (Vickie), Scott Heindl (rybář Floyd), Christopher Shyer (Jim), Jill Teed (Tracie), Ian Marsh (Sam), Raoul Ganeev (bodyguard), Samantha Ferris (paní Humeová), Ocean Hellman (Amy Mastersonová), Tom McBeath (Cabell), Tamara Taggart (reportérka), Suzette Meyers (reportérka), Brian Arnold (reportér), Chris Robson (reportér), Jonathan Walker (reportér), Debra Donohue (reportérka), Mila Dobrozdravich (Hannah), Aaron Joseph (Kennedy), Ravil Issyanov (Lermontov), Ronin Wong (vyšetřující doktor), Campbell Lane (Mathias), Charles Andre (diplomat), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný 16:9 (podle imdb.com 2,35:1 )

Bonus: Trailer, Jak se točil „Jako pavouk"