Filmexport Home Video – Alena

S koncem víkendu přináší Filmexport Home Video v pátek 11. prosince 2009 za 49,- Kč další český pamětnický film Alena, rozmarný příběh o ženské kráse, ctnosti i proradnosti z doby Karla IV.

Kostýmní komedie o záletné manželce mistra platnéřského, která svede i najatého strážce své počestnosti – samotného pekelníka. Kritika byla při premiéře nemilosrdná, ale Alena to bez zjevných šrámů přežila a může stále příjemně bavit.

Stárnoucí platnéřský mistr Tomáš má mladou ženu, půvabnou Alenu, na kterou velmi žárlí. Na každém kroku je obletována ctiteli. Jednou ji zahlédne hradní pán a pošle Tomáše „na zkušenou“ do Flander, aby měl volnou ruku k milostným pletkám.

Tomáš zoufale hledá způsob, jak ochránit paní Alenu před frejíři. Mistr platnéřský natolik žárlí na svou záletnou manželku, že si pozve samotného pekelníka a raději upíše duši ďáblu, než aby nechal Alenu jen tak bez dozoru.

Ovšem brzy po platnéřově odjezdu se ukáže, že uchránit cudnost krásné paní je nadlidský úkol i pro samotného ďábla… Ani čert neuspěje, důvtipná ženská jej prostě obelstí.

Kompilát oficiálních zdrojů doplňme kompilátem diváckých připomínek:

Velmi dobrá česká veselohra, kvalitně zahrané. Je jasně vidět, že když ženská chce, tak obelstí i samotného ďábla. Což je docela smutné konstatování – hlavně pro toho ďábla.

Skvělá historická komedie o smlouvě s čertem, který je však na ženskou krátký, ne nadarmo se říká, že žena je plémě čertovské.

Historická veselohra Miroslava Cikána. Stejnojmenná kratochvilná historka Františka Kubky z jeho Karlštejnských vigilií je mistrným obrazem ženské vypočítavosti. V jejím středu stojí půvabná záletná žena žárlivého platnéřského mistra, kterou před pokušením a svody nedokáže uhlídat ani sám ďábel. Záměrná stylizace do pohádkové podoby i zcela zřetelný ironický podtext přidávají filmu na kvalitách. V titulní roli se objevila dnes už zcela zapomenutá Miluše Zoubková, jejíž ztvárnění andělské nevěrnice svědčí o dalším ztraceném a nevyužitém talentu. Mimořádný výkon podává i Vítězslav Vejražka coby prohnaný pekelník, podléhající prosté síle lásky. Tento film představuje zdařilý výsledek z nepříliš početné skupiny tzv. historických veseloher (v návaznosti na předmnichovský Vávrův Cech panen kutnohorských a protektorátní Fričovy Počestné paní Pardubické) a současnému divákovi nabízí příjemné rozptýlení v podobě odvěkého střetu lásky a rozumu.

Žánr: Komedie / Mysteriozní

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1947

Délka: podle FEXu 89 minut, podle jiných zdrojů 95 minut

Kinopremiéra v ČR: 8. srpna 1947

Režie: Miroslav Cikán

Námět: František Kubka (povídka Alena z knihy Karlštejnské vigilie), úprava Jan Wenig

Scénář: J. Z. Novák, Vladimír Tůma

Produkce: Václav Dražil, František Urbánek

Hudba: Dalibor C. Vačkář

Kamera: Ferdinand Pečenka

Asistent kamery: Bohumil Kolátor

Střih: Antonín Zelenka

Kostýmy: Jan Matěj Gottlieb

Masky: Josef Kobík

Architekt: Štěpán Kopecký

Výtvarník: Prokop Pěkný

Zvuk: František Šindelář, Miloslav Hůrka

Společnost: Československá výroba dlouhých filmů

Hrají: Vladimír Řepa (platnéř Tomáš), Miluše Zoubková (Alena, Tomášova žena), Vítězslav Vejražka (ďábel alias Ondřej z Týnce), Terezie Brzková (chůva a kuchařka Háta), Vladimír Hlavatý (zlatník Mikuláš), Jana Romanová (Markéta, Mikulášova žena), Rudolf Hrušínský (tovaryš Matěj), Vladimír Leraus (pán města), Bedřich Vrbský (radní Martin), Deyl Rudolf ml. (otec Hilarius), Felix le Breux (komoří), Lola Skrbková (žebračka), Vladimír Ráž (student), Miloš Nesvadba (syn radního), Josef Maršálek (páže), Oleg Reif (učedník Jirka), Libor Baptista (učedník Bertík), Jindřich Fiala (mrzák žebrák), Karel Svoboda (ranhojič), Jaroslav Zrotal (řezník Jašek), Irena Kačírková (dívka v okně), Josef Pehr (čert), Bohuslav Kupšovský (slepý žebrák), Václav Švec (šenkýř), Marie Blažková (žena u řezníka), Bohumír Brunclík (zbrojnoš), Karel Hynek (student), Josef Kemr (mladík na ulici), Jaroslav Orlický (sluha na zámku), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL 4:3

Bonus: žádný