North Video – Anna Karenina

Další z naznačených titulů North Video se podle upoutávky v novinách přesouvá na konkrétní datum. Ve čtvrtek 10. prosince 2009 by to za 49,- Kč měla být Anna Karenina. Jedno z mnoha zpracování světoznámého románu. Všechno pro něho obětovala a láska ji pohltila jako bezedné moře.

Příběh začíná v roce 1880. Mladý statkář Konstantin Dmitrič Levin se v Moskvě uchází o ruku princezny Kitty Ščěrbacké, kterou chce odvést na své panství. Její srdce však získává carský důstojník, hrabě Vronskij. Zklamaný Levin se sice vrací domů, ale zamilovaná Kitty se ze svého vztahu dlouho neraduje. Lehkovážný Vronskij se zbláznil do provdané Anny Kareninové, které není zcela lhostejný. Jejich vztah nutně čeká odsouzení ruskou aristokratickou společností…

Hrdinka, která dokáže všechno obětovat pro svou lásku – to je neustále přitažlivé téma a také důvod, proč se k románu Anna Kareninová filmaři stále vracejí. K převedení téměř devíti set stránkové knihy na filmové plátno se v minulosti nechali zlákat například režiséři Clarence Brown (v roce 1935), Julien Duvivier (v roce 1948), Alexander Zarchi (v roce 1966). Annu Kareninovou si v různě vydařených úpravách mimo jiné zahrály Vivien Leigh nebo Jacqueline Bisset, nezapomenutelná však zůstává Selznickova verze z roku 1935 se znamenitým výkonem Grety Garbo (herečka tuto roli navíc ztvárnila již o osm let dříve v němé adaptaci).

Za tímto pokusem o natočení díla Lva Nikolajeviče Tolstého stojí anglický scenárista a režisér Bernard Rose. Režisér svěřil ztvárnění role Anny Kareninové francouzské herečce Sophii Marceau, lehkovážného, smyslného hraběte Vronského představuje Sean Bean. V úloze těžkopádného venkovského šlechtice Levina se představí Alfred Molina, zatímco neoblomného manžela Anny hraje James Fox.

Kvůli zploštělé ilustrativnosti zůstává film ve stínu předchozích adaptací. Vizuálně je snímek sice „bohatý jako krabice belgických čokoládových bonbónů“ (Sight and Sound), režisér se ovšem zaměřil nikoliv na adekvátní vykreslení složité psychologie jednotlivých postav (opomenuty zůstávají například Anniny trýznivé výčitky svědomí), ale jen na romantičnost mimomanželského vztahu, na zjednodušené vidění pokrytecké morálky ruské aristokracie a na líbivé zobrazování pro amerického diváka „mýtických“ exteriérů, církevních obřadů (svatby, pohřby atd.) a společenských událostí (plesy, opera, balet, večírky).

Konvenční a krutě zredukované vyprávění zároveň postrádá hluboce lidský rozměr Tolstého rozmáchlé společenské kroniky, jež střídavě sleduje osudy řady postav a jež je charakterizována hned první větou: Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém.

Místo toho se Rose samolibě opájí melodramatickou symbolikou (ledy na řece tají v momentě, kdy Anna podlehne Vronskému, hořící svíce uhasíná ve chvíli, kdy Karenina spáchá sebevraždu) a naleštěným aranžmá (kamera často „prolétává“ skrze dveře několika interiérů, v nichž dominuje červená, černá a zlatá barva). V něm se však jen dosti neživotně pohybují do okázalých kostýmů oděné postavy: ačkoli jim scénář vkládá do úst doslovné repliky z mnohavrstevné předlohy, snímek s ní příliš společného nemá.

Nedotažený zůstává také akcent na postavu po lásce bolestně toužícího Konstantina Dmitriče Levina, z něhož tvůrci učinili vypravěče tragédie. V porovnání s vyzrálým ženstvím Grety Garbo je představitelka titulní role Sophie Marceau pouze půvabná, smyslná a až „frackovitě“ afektovaná. Jinak je však její výkon (na rozdíl od přesvědčivého Seana Beana v roli Vronského), příliš chladný, aby jí bylo možno uvěřit vzplanutí tak sebezničujících emocí.

A po citaci oficiálních zdrojů ještě pár slov diváků:

Často bývá zvykem, že filmové zpracování nedosáhne kvalit díla literárního.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Okleštěnost Tolstého románu zde přímo bije do očí. Na to, jak komplikovaný je děj a vývoj vztahu Anny s Vronským, film byl nějak moc příkrý a navíc nemalý počet dost podstatných okamžiků naprosto chyběl.

Zadní strana obalu

Žánr: Drama / Romantický

Země původu: USA

Rok vzniku: 1997

Délka: 108 minut (1:43:23)

Původní název: Anna Karenina

Světová premiéra: 4. dubna 1997 – USA

Režie: Bernard Rose

Námět: Lev Nikolajevič Tolstoj (román)

Scénář: Bernard Rose

Produkce: Bruce Davey, Jim Lemley, Stephen McEveety, Vladimir Železňakov

Hudba: Sergej Prokofjev, Sergej Rachmaninov, Petr Iljič Čajkovskij

Kamera: Daryn Okada

Střih: Victor Du Bois

Kostýmy: Maurizio Millenotti

Společnost: Icon Entertainment International / Warner Bros. Pictures

Natáčeno: Moskva, Rusko / St. Petěrburg, Rusko

Hrají: Sophie Marceau (Anna Karenina), Sean Bean (hrabě Vronskij), Alfred Molina (Konstantin Dmitrič Levin), Mia Kirshner (Princezna Jekatěrina/Kitty/Ščerbacká), James Fox (Alexej Alexandrovič Karenin), Fiona Shaw (Lydie Ivanovová), Danny Huston (princ Stiva Oblonskij), Phyllida Law (hraběnka Vronská), David Schofield (Nikolaj), Saskia Wickham (Dolly), Jennifer Hall (Betsy), Anna Calder-Marshall (princezna Ščerbacká), Vernon Dobtheff (Pestov), Larisa Kuzněcová (Agáta), Ludmila Kurepovová (princezna Sorokinová), Valerie Braddell (ambasadorova žena), Petr Šelochonov (Kapitonič), Niall Buggy (lékař), Anthony Calf (Serpuliovskoj), Hamish Falconer (Serjoža), Stefan Gryff (Korunskij), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky

Nastavení zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: z naší nabídky, nejen pro nejmenší