Úterní Šíp s DVD – Bota jménem Melichar

Deník Šíp v úterý 3. června 2008 nabídne starší český snímek Bota jménem Melichar za 42,– Kč. Pokud se považujete za intelektuály, nenechte se odradit jménem režiséra, jde o jeho debut, který je od sluncí, sena a kameňáků hodně vzdálen. Titul již dříve k dostání byl v časopise Biják.

Pamatujete si na osmdesátá léta? Na zdi školních chodeb opatřené do výšky jednoho metru lesklým nátěrem? Na sběr kaštanů, třídnické hodiny, práce na pozemku a ňadra spolužaček? Pamatujete Kotvalda s Hložkem? Pak si jistě vybavíte film Bota jménem Melichar. Mozaikovitě a barvitě vypráví o životě v jedné nové pražské škole, o jejich žácích i učitelích, a o tom, jak jeden fantazií obdařený prvňáček Honzík se svým kamarádem z 9. třídy odhalí pachatele krádeží ve školních šatnách…

Začíná nový školní rok a před základní školou se hromadí davy žáků. Mezi nimi je i osmačka Jolanka a její bratr Honzík, který vstupuje do první třídy. Disponuje vitalitou lokálního uragánu a výřečností a ostříleností starého frontového vojáka. Ve škole se mu celkem líbí, ale jako podvod chápe fakt, že se v ní nesetkal se svým kamarádem Davidem, který musel kvůli datu narození ještě rok zůstat v mateřské školce. Místo s Davidem musí Honzík sdílet lavici s baculatou Janičkou, která neváhá dávat své antipatie najevo.

V jiné třídě se po prázdninách potkává plavovlasá Jolana se svojí pubertální kamarádkou Radkou a obdivuje její nové oblečení – konkrétně italské střevíčky, džínové lacláče a blůzičku značky Nicol.

Devátému ročníku kraluje věčně neukázněný Radim Dochleba se svým kamarádem Bakulou. Slečny „puberťačky“ jsou z pánů deváťáků pořádně na větvi. Žákům i pedagogům komplikuje výuku příliš experimentální budova nové školy a časté povinné přezouvání. A navíc se ve škole začnou ztrácet bundy a taky stříbrné boty zvané Hromnice…

A pro zajímavost

Žánr: Dětský / Komedie
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1983
Délka: 84 min.
Režie: Zdeněk Troška
Scénář: Jana Knitlová
Produkce: Blažej Vráb
Hudba: Karel Vágner
Texty“ Pavel Žák
Zpěv: Petr Kotvald, Stanislav Hložek
Kamera: Josef Hanuš
Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina Stanislava Rudolfa
Hrají: David Rauch (Radim), Tomáš Růžička (Bakula), Regina Zahradníková (Jolanka), Michaela Krešlová (Radka), Milada Štýbrová (Lamková), Martin Šotola (Honzík), Magdalena Ledvinková (Nosál), Eva Salzmanová-Matějčková (Adamová), Jiřina Jirásková (Moutelíková), Alena Karešová (fyzikářka), Jiřina Jelenská (Květová), Jana Vaňková (Štěbetovská), Růžena Rudnická (Zanášková), Dana Syslová (maminka), Václav Mareš (ředitel)

Údaje o DVD: (vydavatel BontonFilm / Centrum českého videa):
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky
Titulky: česky pro neslyšící
Obraz: 4:3
Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Rozhovory (David Rauch, Zdeněk Troška, Josef Hanuš)