Blesk – Na hraně lásky

Podle upoutávek v novém formátu obalů i v novinách Blesk v pátek 18. prosince 2009 za 49,- Kč nabídne Na hraně lásky. Přátelství je svedlo dohromady, láska je rozdělila.

Biografický příběh vztahu básníka Dylana Thomase se dvěma ženami – jeho manželkou Caitlin a přítelkyní z dětství Verou, jež však spojila svůj osud s jiným mužem, Williamem Killickem. Obě jsou nespoutané a okouzlující a obě ho chtějí. Pro kterou se Thomas rozhodne?

 

 

Keira Knightley a Siena Miller předvádějí svou krásu i talent v slastné, zčásti životopisné podívané z válečné doby a soukromého života velšského básníka.

 

 

Jedna je jeho dětská láska, druhá jeho bohémská manželka a Thomas, který by chtěl obě, nedokáže přinést štěstí ani jedné, stejně jako nedokáže sloužit své vlasti jinak než sepisováním propagandistických komentářů do rádia.

 

 

Příběh srdcí zlomených o kluzké hrany lásky je plný vášní, jako jsou láska, zrada, přátelství, dočasné šílenství, nenaplněná touha, a přitahuje unikavou melancholickou náladou podobnou Dylanovým básním, atraktivním a dobrým obsazením a svůdným vzhledem britské válečné romance v tradici Pouta nejsilnějšího.

 

 

S obrazem si režisér John Maybury poživačně hraje jako s plátnem, i když tím poněkud ztrácí kontrolu nad sevřeností děje. V takovém luxusním prostředí a v podání takových herců pak ani vypjaté, literární dialogy neznějí nepatřičně (alespoň většina). Britský režisér John Maybury do snímku obsadil například hereckou hvězdu Keiru Knightley, jejíž matka, Sharman MacDonald, je autorkou původní divadelní hry i scénáře.

 

 

Diváci se drží zpátky:

 

Přes všechny poměrně zásadní věci, kterými se film zaobírá, nechává dílo diváka dost chladným. Příběh se zaplétá pomalu a nezajímavě, což už se mu v závěru, kdy to nabírá grády, nepodaří příliš napravit. Různé vizuální a stylistické hračičky nepůsobí tak, jak by asi měly. Pochválit je třeba zajímavé herecké obsazení.

 

Výborné obsazení, skvělé téma, výtvarná stránka nemá chybu – ale něco je špatně.

Žánr: Biografický / Drama / Romantický / Válečný

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 2008

Délka: 107 minut

Původní název: The Edge of Love

Světová premiéra: 15. května 2008 – Francie (Cannes Film Market)

Režie: John Maybury

Scénář: Sharman MacDonald

Produkce: David Bergstein, Paul Brett, Rebekah Gilbertson, Bill Godfrey, Nick Hill, Linda James, Huw Penalt Jones, Hannah Leader, Joe Oppenheimer, Sarah Radclyffe, Tim Smith, Lesley Stewart, David M. Thompson, Anna Webster

Hudba: Angelo Badalamenti

Kamera: Jonathan Freeman

Střih: Emma E. Hickox

Kostýmy: April Ferry

Společnost: BBC Films / Capitol Films / Prescience Film Fund / Rainy Day Films / Sarah Radclyffe Productions Limited / Wales Creative IP Fund

Natáčeno: Aldwych Underground Station, Aldwych, Holborn, Londýn, Velká Británie / Betws-y-Coed, Gwynedd, Wales, Velká Británie / Café de Paris, Coventry Street, Soho, Londýn, Velká Británie / Fitzrovia, Londýn, Velká Británie / Gwili Railway, Bronwydd Arms, Carmarthenshire, Wales, Velká Británie / High Street, Cardigan, Wales, Velká Británie / King’s Cross Station, King’s Cross, Londýn, Velká Británie / Lampeter, Cardigan, Wales, Velká Británie / Lexden House, Tenby, Pembrokeshire, Wales, Velká Británie / Little Quay, Cardigan, Wales, Velká Británie / Londýn, Velká Británie / New Quay, Cardigan, Wales, Velká Británie / Pinewood Studios, Iver Heath, Buckinghamshire, Velká Británie / Tenby Harbour, Tenby, Pembrokeshire, Wales, Velká Británie / Tenby, Pembrokeshire, Wales, Velká Británie / Waterloo Bridge, River Thames, Londýn, Velká Británie

Hrají: Matthew Rhys (Dylan Thomas), Keira Knightley (Vera Phillipsová), Sienna Miller (Caitlin MacNamaraová), Cillian Murphy (William Killick), Camilla Rutherford (Nicolette), Simon Armstrong (Wilfred Hosgood), Ben Batt (seržant), Geoffrey Beevers (notář), Rachel Bell (porodní asistentka), Paul Brooke (pan Justice Singleton), Huw Ceredig (John Patrick), Richard Clifford (Alistair Graham), Richard Dillane (poručík David Talbot Rice), Joel Dommett (voják), Rachel Essex (Mel), Craig Gallivan (námořník Dylan), Callum Godfres (chlapec ve vlaku), Simon Kassianides (partyzán), Anne Lambton (Anita Shenkinová), Raymond Llewellyn (Dewi Ianthe), Alastair Mackenzie (Anthony Devas), Neville Malcolm (Big Joe), Jonathan Phillips (John Eldridge), Kyle Redmond-Jones (mladý voják), Jenny Runacre (žena ve žlutých šatech), Lisa Stansfield (Ruth Williamsová), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16: 9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: žádný