Reflex – edice X krát divadlo – Hamlet

Již zítra, ve čtvrtek 30. května 2008 vychází jako příloha časopisu Reflex č. 22 další divadelní hra na DVD, a to klasika z nejklasičtějších – Hamlet. Jedná se o záznam premiéry 13. 4. 1982. Cena 110,– Kč včetně časopisu.

Druhý a poslední pokus režiséra Miroslava Macháčka o zdolání nejvyšší hory dramatické literatury, k němuž vedla přímá cesta od jeho první inscenace Hamleta v Českých Budějovicích. V Národním divadle obsadil do hlavní role Františka Němce, jehož křehký, chlapecký Hamlet zoufale nechtěl mít nic společného s obecně akceptovaným životem ve lži – to proto hrál s tak potutelnou radostí blázna, jen aby se nemusel přizpůsobit společenské realitě.

Inscenace, režisérem vášnivě vržená do tváře normalizačního bezčasí, vyznívala opět překvapivě časově (viz například aktuálně cítěný žoviální aparátník, jehož učinil Josef Somr z Claudia). A opět se opakoval čtyři sta let starý zázrak: ozývaly se tu potlesky na repliky, které jako by psal alžbětinský básník o československé normalizační realitě …

Hru napsal: William Shakespeare
Překlad: Břetislav Hodek
Režie: Miroslav Macháček
Scéna: Josef Svoboda
Kostýmy: Šárka Hejnová
Hudba: Milan Svoboda.

Osoby a obsazení: Hamlet – František Němec, Claudius – Josef Somr, Gertruda – Jana Hlaváčová, Horacio – Petr Kostka, Laertes – Boris Rösner, Ofelie – Zora Jandová, Rosencrantz – Václav Postránecký, Guildenstern – Petr Štěpánek, Fortinbras – Jiří Štěpnička, Osrik – Bořivoj Navrátil, Marcellus – Soběslav Sejk, Bernardo – Oldřich Vlček, herecká družina – Miroslav Macháček, Jana Březinová, Josef Velda, Petr Jana, Jaroslav Kulhánek, kněz – Jaroslav Kašpar, kapitán – Milan Mach, hudebníci – Pavel Vondruška, Vladimír Žižka, Vladimír Klazar, Zdeněk Hrášek, Radomír Pobořil, Vladimír Lejčko, Jiří Kaniak, Karel Červinka.

Délka divadelního představení: 196 minut.