Řitka Video – Alexandr – Něvská bitva

Pokud kolega nedávno popsal řadu pohádek, které téměř hraničily s historickými příběhy, proč se nepodívat na historický příběh, který je téměř pohádkový? Z katalogu společnosti Řitka video tentokrát padl výběr na zánovní ruský film Alexandr – Něvská bitva. No, pravda, věková hranice 15 let u něj není jen tak pro nic za nic…

Oficiální text praví:

 

Historický velkofilm se vrací do poloviny 13. století, kdy v Rusku probíhaly pohnuté válečné události. Pro svá vojenská vítězství se stal legendou a je považován za jednoho z největších panovníků v historii Ruska. Alexander Něvský byl milován svým národem a nenáviděn svými nepřáteli. Proslavil se především coby úspěšný vojevůdce v Něvské bitvě, kde porazil Švédy. Dokázal se také vypořádat s řádem německých rytířů v takzvané Bitvě na Čudském jezeře. Film sleduje pohnuté osudy Alexandra, od jeho mládí přes válečná tažení až po smrt v roce 1263 ve věku pouhých 43 let.

 

Novgorod 

 

Tentokrát je v upoutávce jen „malá" chybička, 107 minut filmu končí vítězstvím v Něvské bitvě, takže žádná další válečná tažení a jeho smrt!

 

Píše se rok Páně 1239. Tajná mise livonské větve řádu německých rytířů do Novgorodského knížectví za „nastolením míru" se v tamních lesích nesetkala s přílišným pochopením. Občas se ale ve stejných lesích najde i někdo se smyslem pro spravedlnost, byť v menšině a slabě ozbrojen. A tak se obětavý kníže Alexander Jaroslavovič seznámil s přepadeným vyslancem, rytířem Andreasem von Velven.

 

Neztrácejte hlavu, jde jen o loupežné přepadení

 

Zatímco se kníže stará o svého hosta a jeho léčení, ten za jeho zády jménem řádu kuje pikle a chystá obsazení města výsadkem po řece Něvě. Jenže kníže není slepý a hluchý a je mu jasné, že v podzemí se uzavírají dohody mezi rytířem a ziskuchtivými bojary.

 

Co myslíš, vojvodo?

 

Kníže vysílá svatební poselstvo do polského knížectví s dary pro kněžnu. Malý problém je, že Alexandrovu příteli a poslovi Ratmirovi se kněžna líbí víc, než by bylo vhodné.

 

A kde je kníže? Proč nepřijel sám? 

 

To ovšem v plánované svatbě nehraje roli a Alexandr si nakonec kněžnu odveze do Novgorodu. Ochranka neochranka, Mongolové z jedné strany, Němci a Švédové z druhé, doma odbojní bojaři – nepříliš vhodný čas na svatbu… Do toho se ještě zamíchá medvědem raněný Svajtoslav, syn sousedního knížete na útěku před tureckými hordami.

 

Co bys řekla tomu, kdybychom znizeli?

 

Německý rytíř zatím dorazil na jednání za švédským králem (na Pernštejn, vydávaný za královský švédský hrad), kde u stolu hoduje Jiří Krytinář.

 

Moje, moje... 

 

Rytíři je jasné, že před pravoslavnými Rusy je třeba mít úctu a jejich jediná cesta ke katolickému křesťanství, kterou chce za každou cenu prosadit, je ta vynucená zbraněmi. Proto chce dojednat s králem Erikem pokoření Novgorodu. Nejsilnější zbraní, jak už to tak bývá, má být pátá kolona ve městě.

 

Vzhůru ke králi

 

V Novgorodu probíhá svatební veselí, na kterém spiklenečtí bojaři s úsměvem přejí knížeti nad dary věrný lid a chudák Ratmir pošilhává po nevěstě. Jenže dějiny se občas píší i pod stolem…

 

Stačí jen malá kapka

 

Když blázen zachrání knížete tím, že místo něho vypije číši s jedem, podezření padne na zmizelého Ratmira, v jehož neprospěch svědčí i mrtvola řezníka, kterého chtěl podříznout už dříve. Najdou se ale i tací (takové), které věří v jeho nevinnu.

 

Ratmir je nevinný, věř mi, kníže

 

Ke knížeti dorazí poselstvo biskupa z Rigy, které veze pozdravy a dar od samotného papeže. Tím je vzácná kniha o křižáckých výpravách.

 

Biskup ti posílá vzácný dar 

 

Má být pro Alexandra inspirací k tomu, aby přijal pravou křesťanskou víru. Pak by papežská vojska pomohla knížeti proti Tatarům. Kníže se vyjádří v tom smyslu, že Tataři jsou sice nepřáteli, ale přesto Rusům svou víru nevnucují… Rusové mají svou víru a jinou nepotřebují.

 

Ve jménu Boha

 

Nic není takové, jak se zdá. Syn knížete nemusí být synem zrovna toho knížete, podezřelý z vraždy nemusí být nutně vrah, blázen nemusí být jen bláznem, biskupské poselstvo nemusí být čisté a nevinné, nepřítel nemusí být vždy jen nepřítelem a dokonalé plány k útoku ve jménu pravé víry mohou mít své slabiny.

 

A tak se film blíží ke svému vyvrcholení, ke dni 15. července 1240…

 

Švédové přicházejí

 

Dobře, není to zrovna typická pohádka, svatba je uprostřed, pikle od začátku až do konce, to vše doprovázeno chlístanci krve. Ale i když se dnes historici přou, že význam jedné malé bitvy jednoho z mnoha ruských knížectví zdaleka nebyl takový, jak ho čas glorifikoval, jde o slušně zpracovaný a natočený historický film. Jeden německo-americký režisér by mohl jen a jen závidět… Takže já mohu ke shlédnutí doporučit.

Žánr: Historický

Země původu: Rusko

Rok vzniku: 2008

Délka: 107 minut

Původní název: Александр. Невская битва / Aleksandr. Nevskaya bitva

Světová premiéra: 1. května 2008 – Rusko

Režie: Igor Kalenov

Scénář: Vladimir Vardunas

Produkce: Rustam Ibragimbekov, Igor Kalenov, Alija Uvalžanova, Jevgenij Grigorjev, Naděžda Grišina

Hudba: Andrej Antoněnko

Kamera: Andrej Vorobjev, Valerij Martynov

Kostýmy: Taťána Patrachalceva

Zvuk: Sergej Moškov

Společnost: Nikola Film / Ibrus / Aldongar Productions Kazachstan / Evrostroj

Hrají: Anton Pampušnyj (kníže Alexandr Jaroslavič), Světlana Bakulina (kněžna Alexandra Brjačislavna), Alexander Orlov (Andreas von Velven), Igor Botvin (Ratmir), Julia Galkina (Darja), Denis Švedov (Sbyslav Janukovič), Valerij Kucharešin (Erik XI), Dmitrij Bykovskij (Birger Magnusson), Sergej Russkin (Gavrila Oleksič), Sergej Lysov (vévoda Míša), Jevgenij Kapitonov (bojar Roman Kulik), Pavel Trubiner (Dmitrij), Semjon Mendelson (Jakov Poločanin), Jurij Tarasov (šašek-hrbáč na dvoře Erika XI), Bogdan Stupka (kníže Jaroslav), Tungyšbaj Džamankulov (mongolský vyslanec), Lev Jelisejev (Fjodor Danilič), Nodar Džanelidze (Jaška), Artur Vacha (bojar), Andrej Fjodorcov (Kornilij), Sergej Gamov (katolický mnich), Alexandr Orlovskij (katolický mnich), Semjon Sytnik, Igor Kaljonov, a další

V českém znění (2009): Jiří Plojhar, Petr Gelnar, Jiří Prágr, Jan Pohan, Tomáš Juřička, Hana Igonda Ševčíková, Ladislav Cigánek, Jiří Hromada, Vladimír Fišer, Karel Richtr, Roman Hájek, Ivo Hrbáč, Jan Šimik, Jaroslav Horák, Zuzana Skalická, Petr Nezkusil, a další

Первая половина 13 века. Новгородский князь Александр любим народом, но имеет и многих противников. Огромная армия Батыя угрожает нашествием с юга. Шведские рыцари замышляют крестовый поход на Русь, они засылают в Новгород шпиона. Боярская оппозиция готовит покушение на Александра, вынашивает предательский план сдачи города. В довершение ко всему, лучший друг князя Ратмир проникся страстью к красавице-княжне и теперь может стать для Александра опасным врагом. Князь молод, но жизнь требует от него воинской доблести, дальновидности дипломата и глубокой житейской мудрости.

Жанр: драма / военный / биография / исторический

Cтрана: Россия

Год: 2008

Время: 110 минут

Премьера (мир): 8 февраля 2009

Премьера (РФ): 1 мая 2008, «Каропрокат»

Режиссёр: Игорь Каленов

Cценарий: Владимир Вардунас

Продюсеры: Рустам Ибрагимбеков, Игорь Каленов, Алия Увальжанова

Исполнительные продюсеры: Евгений Григорьев, Надежда Гришина

Oператоры: Валерий Мартынов, Андрей Воробьев

Kомпозитор: Андрей Антоненко

Художник: Андрей Розин

Костюмы: Татьяна Патрахальцева

Бюджет: $8 000 000

Cборы в России: $2 907 500

Зрители: 577.2 тыс.

Производство: Никола фильм / Ибрус / Aldongar Productions / Еврострой / ALD Capital Group

В ролях: Антон Пампушный (князь Александр Ярославович Невский), Светлана Бакулина Башмакова (княжна Александра Брячиславна), Александр Стёпин Орлов / Станислав Концевич (Андреас фон Вельвен), Александр Быковский (Воевода Миша), Юлия Галкина (Дарья), Игорь Ботвин (Ратмир), Денис Шведов (Сбыслав Янукович), Валерий Кухарешин (Эрик XI Шепелявый, король швеции), Дмитрий Быковский (Биргер Магнусон), Валентин Захаров (Савва), Сергей Русскин (Гаврила Олексич), Сергей Лысов (Воевода Миша), Сергей Гамов (2-й монах-католик), Егор Бакулин (молодой боярин), Евгений Капитонов (боярин Роман Кулик), Павел Трубинер (Дмитрий), Семен Мендельсон (Яков Полочанин), Юрий Тарасов (шут-горбун при дворе Эрика XI), Богдан Ступка (князь Ярослав), Тунгышбай Джаманкулов (посланец монголов), Лев Елисеев (Фёдор Данилыч), Нодар Джанелидзе (Яшка), Артем Лещик (Ульф Фаси), Андрей Федорцов (Корнилий), Артур Ваха (глава боярского вече), Алексей Гурьев (мясник Евлампий), Роман Литвинов (боярин Алексей Батков), Александр Рязанцев (Пелгусий), Артём Осипов, Семен Сытник, Владимир Кутейников, Игорь Каленов, Наталья Сапроненкова, Ирина Ермакова, Илья Андрюшко, Борис Волотковский

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: české napevno s ruským zvukem (na obalu neuvedeno)

 

Výběr zvukové stopy 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (2,35:1)

Bonus: Fotogalerie, Další DVD (náhledy obalů z katalogu společnosti)

 

Volba kapitol