Filmexport Home Video – Dědeček automobil

Dalším pamětnickým titulem, vydávaným společností Filmexport Home video, je v pátek 8. ledna 2010 zfilmovaná literární předloha Adolfa Branalda Dědeček automobil za 49,- Kč. Odvážní muži na rychlých strojích a jejich první velká vítězství.

Příběh této komedie se odehrává někdy mezi lety 1895, kdy se v Mladé Boleslavi v továrnách Laurina a Klementa zrodila první motorka a 1905, kdy jejich auto vyhrálo závod De Gailon. Vtipně se v něm vypráví o nesnadných počátcích motorizace u nás i ve světě. Je to nejen veselá komedie, v níž Luděk Munzar a Josef Hlinomaz dobývají francouzské silnice a srdce tamních dívek, ale také hraný dokument o vynálezcích, jejich fantastických úspěších a prohrách.

Tvůrci filmu ve snaze o co nejdokumentárnější vystižení dobového koloritu užívali nejrůznějších filmových technik: výstřižky z padesát let starých žurnálů doplňovali dotáčkami na 14 až 16 okének místo čtyřiadvaceti (čímž docílili charakteristického zrychlení pohybu), při osvětlování dělali úmyslně chyby, jakých se dopouštěli filmaři v počátku filmové techniky. K dokreslení koloritu doby a místa byla zkomponována umělá hudba a napsán komentář, který místy nahrazuje dialog a je sestaven jako novinová faktografie doby.

Na letišti přistálo letadlo, ze kterého jsou vykládány různé předměty pocházející ze začátku 20. století, včetně starého auta. Mladý mechanik s letuškou si prohlížejí album zažloutlých fotografií a před očima se jim rozvíjí příběh. Dějiny motorismu v Čechách začínají, když Laurin s Klementem založili továrnu na výrobu motocyklet. Roku 1904 se konaly ve francouzském Dourdanu první motocyklové závody, kterých se zúčastnili i Češi. Seznámili a zamilovali se tu český mechanik František a Nanette, dcera francouzského mechanika Frontenaca. Český závodník Vondřich dojel pro poruchu druhý.

V roce 1905 se konal závod znovu, Vondřich se pojistil zavazadlem náhradních dílů a vyhrál. Nanette s Františkem, kteří si celý rok psali, se znovu sešli. Po motorkách se začaly všude vyrábět automobily a v roce 1909 byl ve francouzském Gaillonu uspořádán jejich první závod. Vyhrál český závodník hrabě Kolovrat. Jeho mechanik František se v místním kostele oženil s milovanou Nanette.

Z knížky Adolfa Branalda – obsahující několik slavných kapitol z historie našeho motorismu v době jeho začátků – vybrali autoři scénáře příběh dramatického průběhu dvou ročníků mezinárodního motocyklového závodu v Dourdanu ve Francii (v roce 1904 a 1905) a historii kolem Kolovratova vítězství v automobilovém závodu do vrchu se startem a cílem ve francouzském městečku Gaillonu. Ve filmu jsou oba závody viděny očima mladého českého automechanika Františka Projsy, jednoho z té dlouhé řady bezejmenných hrdinů, kteří celý svůj život věnovali práci na zdokonalování motorových vozidel, bez nichž bychom dodnes jezdili v kočáře. Na osudu mladého Projsy film divákům ukazuje, že žádné opravdové vítězství není lehké, že je k němu potřeba mnoho práce a boje, vynalézavosti, houževnatosti a důvtipu.

Třetí a bohužel poslední režijní počin Alfréda Radoka se odehrává převážně ve Francii. Zachycuje v jemně nostalgickém ladění pradávné automobilové závody. Výtvarné pojetí, evokující secesní reálie, je stále pozoruhodné, avšak příběh sám se rozpadá do volně plynoucích mozaikovitých střípků, kde nechybí ani láska, ani smysl pro fair-play. Dokonce i Hlinomazův hrabě Kolovrat jako motorkářský fanda se vyznačuje sympatickou, jen drobně nadsazenou umanutostí.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

A po řadě oficiálních textů alespoň jeden postřeh od diváků:

Romantické, poetické, vlastenecké, nostalgicky krásné dílko.

Žánr: Komedie / Historický / Sportovní

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1956

Délka: 90 minut (1:30:03)

Kinopremiéra v ČR: 29. března 1957

Režie: Alfréd Radok

Asistent režie: Miloš Forman, Lenka Šindelářová, Eliška Šindelářová

Pomocná režie: Vladimír Svitáček

Námět: Adolf Branald (stejnojmenná kniha)

Scénář: Adolf Branald, Alfréd Radok

Produkce: Ladislav Hanuš, Václav Rouha, Marie Kaplanová

Hudba: J. S. Fischer

Kamera: Jaromír Holpuch

Asistent kamery: Stanislav Milota, Kamil Kadeřábek

Střih: Jiřina Lukešová, Štěpánka Stříbrná

Zvuk: František Fabián

Kostýmy: Bohumil Sochor, František Kauler

Masky: Oldřich Mach, Rudolf Buneš

Architekt: Jaroslav Krška, Luděk Škuta

Výtvarník: Kamil Lhoták, Vladimír Mácha, Vladimír Slepička

Odborný poradce: Kamil Lhoták

Společnost:

Hrají: Raymond Bussieres (mechanik Marcel Frontenac), Ginette Pigeon (Nanette, dcera Frontenaca), Luděk Munzar (mechanik František Projsa), Radovan Lukavský (továrník Václav Klement), Josef Hlinomaz (hrabě Alexandr Kolovrat), Annette Poivre (majitelka hotelu), Antonín Šůra (závodník Václav Vondrich), Svatopluk Beneš (závodník Jean-Pierre Demeester), Oldřich Korte (anglický mechanik Mackie Duff), Miloš Kopecký (Albert de Dion), Josef Schwarz-Červinka (francouzský novinář a promotér), Jiří Hojer (hostinský v Gaillonu), Miroslav Svoboda (starosta Gaillonu), Olga Světelská (letuška), Miloš Forman (letecký mechanik / asistent kamery), Antonín Jedlička (mechanik Bouton), Josef Příhoda (mechanik Kaďousek), Jindřich Narenta (závodník Gottfried Mayer), Jiří Lír (mechanik Pierre Charon), Karel Novák, František Novák, Josef Kučera (Michel Constantini), Miroslav Abrhám (železničář/fotograf), Jiřina Bohdalová (nevěsta), Marie Branaldová (Amálka starosty), Karel Pavlík (anglický mechanik), Milan Mach (mechanik/železničář), George Skalenakis (mechanik), Miroslav Zounar (závodník Toman), Adolf Branald (kameraman), Václav Wasserman (vzduchoplavec Louis Goddard), Vladimír Menšík (italský automechanik), Pavel Landovský (svatební host s trumpetou), Jiří Sehnal (továrník Václav Laurin), Oldřich Mandík (závodník), Josef Kobr (závodník), Jaroslav Netušil (závodník), Karel Höger (vypravěč), Otomar Krejča (vypravěč), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol - 1. část

Výběr kapitol - 2. část

Výběr kapitol - 3. část

Výběr kapitol - 4. část

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: anglicky, česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný