Páteční Blesk s DVD – Slídilové

Páteční Blesk nabídne 30. května 2008 další kinohit, tentokrát Slídilové za 44,– Kč.Pětice svérázných expertů pod vedením Roberta Redforda bojuje o speciální čip s padouchem, který chce zničit svět ve hvězdně obsazeném příběhu.

Pětice svérázných expertů vedená počítačovým expertem Martinem Bishopem si vydělává především vyhledáváním chyb v bezpečnostních systémech, které pak za tučnou odměnu pomáhají postiženým firmám odstranit. Slušně rozjetý podnik se ocitne v úzkých, když je skupina nucena přijmout nelegální zakázku Úřadu pro národní bezpečnost. Její agenti dokonale znají minulost všech pěti členů skupiny. Martina Bishopa, který se kdysi jako mladík proboural do střeženého počítače a převedl peníze republikánské strany na konto Černých panterů. Černocha Crease, bývalého agenta CIA, šikovného vědátora Darryla Roskowa, který si odseděl osmnáct měsíců za vloupání, slepého specialisty na zvukovou techniku a odposlechy Irwina Emeryho, který měl několikrát potíže s telefonními společnostmi a mladičkého Carla, kterého vyhodili ze školy, protože se napíchl na školní počítač a vylepšoval si známky.

Vládní agenti je natlačí do tajné operace s cílem vypátrat nedosažitelnou černou skříňku. Za pomoci Bishopovy bývalé přítelkyně se ji týmu podaří objevit a jsou nuceni ji uloupit geniálnímu matematikovi Janekovi. Vzápětí však vyjde najevo, že skřínka je dekodérem umožňujícím proniknout do každého i sebelépe chráněného systému a ve skutečnosti si ji jeho krádež objednala mafie. Pětice si uvědomí hrozící nebezpečí a musí vynaložit veškeré síly, aby se jí podařilo uniknout smrti. Bishop, kterého komplot zaplete do smrti ruského diplomata Gregora, se setká s mužem, který je za akcí s černou skříňkou. Je to jeho bývalý kamarád Cosmo, který se po akci s republikánským kontem dostal do rukou FBI a skončil ve vězení.

Začal pracovat pro mafii, dostal se na svobodu a chce ovládnout svět a rozvrátit jeho současné uspořádání. Slídilům se sice podaří zjistit, kde se Cosmo skrývá, při pokusu o krádež černé skřínky je však zajat nejen Martin, ale také jeho bývalá přítelkyně a pomocnice Liz. Podaří se Slídilům vyklouznout ze smrtícího sevření nelítostného Cosma a zachránit svět?

Žánr: Thriller / Komedie / Drama / Akční / Krimi
Země původu: USA
Rok vzniku: 1992
Délka: 126 min.
Původní název: Sneakers
Světová premiéra: 9. září 1992
Premiéra v kinech ČR: 14. ledna 1993
Režie: Phil Alden Robinson
Scénář: Phil Alden Robinson, Lawrence Lasker, Walter F. Parkes
Produkce: William M. Elvin, Lawrence Lasker, Walter F. Parkes, Lindsley Parsons Jr.
Hudba: James Horner
Kamera: John Lindley
Společnost: Universal Pictures
Natáčeno: Los Angeles, Pasadena, Simi Valley, San Francisco, Oakland – Kalifornie, USA
Hrají: Jojo Marr (Cosmo ve věku studenta), Gary Hershberger (Bishop ve věku studenta), Robert Redford (Martin Bishop), Sidney Poitier (Donald Crease), David Strathairn (Erwin „Whistler“ Emory), Dan Aykroyd (Matka), River Phoenix (Carl Arbegast), Ben Kingsley (Cosmo), Bodhi Elfman (S&L noční stráž), Denise Dowse (Bank Tellerová), Hanyee (bankovní sekretářka), Timothy Busfield (Dick Gordon), Eddie Jones (Buddy Wallace), Time Winters (bezdomovec), Mary McDonnell (Liz), Jun Asai (zázračný pianista), Donal Logue (Dr. Gunter Janek), George Hearn (Gregor), Lee Garlington (Dr. Elena Rhyzkovová), John Shepard (strážce institutu), Ellarain (paní Creasová), Shanya Hollinquist (Melissa Creaseová), a další

Údaje o DVD: (vydavatel Universal Pictures, v novinovém vydání lze čekat český dabing a očesané ostatní parametry):
Zvuk: Dolby Digital 2.1 anglicky, francouzsky, italsky, německy, španělsky
Titulky: česky, anglicky, dánsky, finsky, francouzsky, holandsky, německy, norsky, polsky, portugalsky, švédsky
Obraz: 16:9 (1,85:1)
Bonus: Biografie herců a filmových tvůrců, Produkční poznámky, Kinotrailer