Popron – Vraždící buldozer

S novým rokem se změnilo poslední dvojčíslí letopočtu, ale doufejme, že DVD budou v hojném počtu vycházet i nadále. Hned první pracovní den vychází u Popronu řada nových titulů, (o některých jsme již podrobněji psali) a jedním z nich je i horor Vraždící buldozer, který lze v boxu zakoupit za 99,- Kč.

Zdroje strachu a hrůzy můžeme v hororových typech rozdělit v podstatě do pěti skupin. Jako první se na scéně objevily bytosti z říše nadpřirozené – různá strašidla, duchové, upíři, oživlé mrtvoly a jiné bestie. S rozvíjejícím se zájmem o duševní život a zákoutí lidské psychiky se zjistilo, že největší bestie je vlastně člověk jako takový. Ten sice není obdařen nadpřirozenými schopnostmi, zato však někteří příslušníci lidského pokolení jsou vybaveni různými psychickými úchylkami a úlety, které ve svých hrůzných důsledcích překonají bytosti nadpřirozené a duchové, jejichž projevy jsou ve srovnání s lidskými zločiny a zvrácenostmi některých příslušníků lidské rasy slabým odvarem.

Takže spousty hororů zaplnili různí maniakové, vyšinutí, devianti, násilníci, sadisti, nekrofilové a podobná individua, přičemž řada autorů a tvůrců se inspirovala skutečnými případy z dějin kriminalistiky.

Třetí skupinu tvoří různé entity nedefinovatelného typu, které jsou tajemné, a proto se jimi nebudeme nějak podrobněji zabývat. Jsou to různé síly neznámého původu, projevující se různými fyzikálními projevy, atd. 

Čtvrtá skupina zahrnuje nemovitosti či stavby (typicky strašidelné domy, hladomorny, mučírny, staré hrady apod.) a současně různé přírodní útvary (bezedné krátery, páchnoucí díry, černá jezera, zatuchlé jeskyně, bezedné močály …).

Poměrně krátce se osvědčuje pátá skupina, zahrnující vraždící stroje a technika. Měli jsme tu už například důmyslný vraždící mechanismus (Jáma a Kyvadlo), vraždící videokazetu (Kruh), vraždící  roboty či anroidy (Terminátor), vraždící přístroj thanatoskop (Imago Mortis), atd.

A jako další typ vraždících strojů se nyní uplatňuje i stavební technika. Příkladem takového filmu je Vraždící buldozer s podtitulem „50 tun smrtícího teroru“. Když jsem toto DVD poprvé držel v rukou a a prohlížel si obal, napadlo mě, že nápad vraždícího buldozeru je sice zajímavý a celkem neotřelý, ale měl jsem jisté pochybnosti, zda se na takovém nápadu dá vystavět  scénář pro celovečerní film.Po zhlédnutí filmu musím konstatovat, že dá. Vybavíme-li buldozer jistou dávkou velice nevypočitatelného, svéhlavého a zlomyslného chování, jde to celkem dobře. A nemusíte mít strach, o mrtvoly nebude nouze. Také výběr způsobů, jakými tento těžký stavební stroj (s ženským jménem „Rita“), připravuje své oběti o život, je velmi rozmanitý. Zaplácnutí člověka do země a zalisování jeho  krevního protlaku do hlíny je jen takové to nejběžnější, co umí.

Rita se dostane na scénu vlastně nedopatřením. Dlouhá léta je tento buldozer z ne zcela jasných důvodů odstaven pod plachtou v odlehlém koutě půjčovny stavebních strojů. Něco o něm ví snad jen starý majitel půjčovny, ale ten onoho dne nemá službu. Toho dne, kdy si do půjčovny přijede řidič z firmy Overdrive Constructions vypůjčit buldozer, není zrovna žádný buldozer k dispozici. Zaměstnanec půjčovny sice ví, že Rita se nesmí půjčovat, ale nechá se od řidiče stavební firmy podplatit. Nakonec se tedy dohodnou. Oba za to záhy zaplatí životem.
Společnost Overdrive Construction dostala zakázku na stavbu golfového hřiště. Skutečnost, že není včas k dispozici buldozer, není jediným problémem. Po staveništi navíc neustále pochoduje nějaká žena s transparentem a protestuje proti stavbě. Dozvídáme se, že je to matka, která přišla o svou dceru. Ta byla právě v těchto místech před časem znásilněna a brutálně zavražděna. Prokleté místo …Také stavební firma je mírně řečeno divná. Stavbyvedoucím je bývalý alkoholik. Jeden z dělníků je evidentně psychopat, který má navíc s šéfem nevyřízené účty z minulosti. Ostatní dělníci jsou taková skupinka nešikovných lemplů. Celkový dojem vylepšuje snad jen docela vizuálně atraktivní sekretářka stavbyvedoucího Sandra, která zastupuje ve filmu ženský element. Snad mohu vyzradit, že ta je také jednou z mála, která řádění buldozeru přežije …

Jak již bylo řečeno, hned první dvě oběti si zuřivý buldozer vybere ještě v půjčovně stavebních strojů, když při prohlížení vozového parku se náhle spustí motor, buldozer vyrazí vpřed a zalisuje do země zaměstnance půjčovny i řidiče, který si pro něj přijel. Na staveništi pak zasáhne elektrickým výbojem stavebního dělníka. Ten pak dostává do popálené ruky zánět, který se později rozleze po celém těle. Muž nakonec nevydrží strašné bolesti a podřízne si hrdlo.
Čtvrtou obětí je mechanik, který se snaží buldozer na staveništi opravit. Železná tažná lana ho zničehonic obtočí jako hadi, a uškrtí ho. Na staveništi vzrůstá neklid a nervozita. Začíná být jasné, že těch mrtvých je již nějak příliš mnoho. Vybírá si buldozer své oběti náhodně, nebo je v tom nějaký řád? Zdá se, že není. Pátou obětí se stává matka znásilněné a zavražděné dívky, která se k bulozeru připlete náhodou, když v bezesné noci bloumá staveništěm.
Ale přesto se zdá, že buldozer si vybírá. Jeho zabíjení zůstal ušetřen dělník Karel, který se najednou začal chovat podivně. Od buldozeru se nechce hnout a nedovolí ostatním, aby se k němu byť jen přiblížili. Navíc objevil, že buldozer vylučuje zvláštní exkrementy, které obsahují mazlavý sliz, jenž Karel pojídá …

Série vražd zdá se nemá konce. Majitel půjčovny je jediný, kdo snad tuší, co se za tím vším skrývá. Má svoji teorii, že buldozer, kterému říká Rita, je jakýsi démon, nebo entita, snad mimozemského původu. Buldozer je jakousi inteligentní formou života, která se vymkla kontrole. Vždy jednou za pár let se „probudí“. povraždí pár desítek lidí, a pak se zase na čas uklidní.

Jak celý masakr na staveništi dopadne, to prozrazovat nebudu, než ale film skončí, krve ještě poteče hodně a o různé „lekačky“ nebude nouze. Rozuzlení příběhu – co to vlastně vše znamená a čím nebo kým je onen vraždící buldozer je – to je naznačeno tak, že se nabízí různé možnosti, takže diváci mají volné pole své představivosti a fantazie . Je zde naznačena souvislost mezi dávným zločinem a zabitou dívkou, jejíž oživlá mrtvola se prochází mezi stroji v půjčovně.
Je třeba říct, že tvůrci hororu se pojistili pro případ, že by film měl u diváků úspěch. Celý epilog filmu je postaven tak, že kdykoliv je možné navázat, a natočit třeba Vraždící buldozer 2. Nebo že by příště šlo spíš o „Zabíjející rypadlo“?
Originální název: Crawler
Rok vzniku: 2009
Země původu: Kanada
Režie: Sv Bell
Hrají: Deke Richards, Heidi Hawkins, Keir Cutler, Robert Reynolds
Kamera: Francois Messier-Rheault
Střih: Steve Villeneuve
Produkce: Sv Bel, William Alexander
Hudba: Sv Bell, Christopher Crites
Scénář: Sv Bell, Robbie Ribspreasder
Výroba: Black Flag Pictures Inc.
Vydal: Popron Video
Distribuce: Popron music & publishing s.r.o.
Délka: 101 minut