Codi – Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (5. díl) – leden 1940

S novým kalendářním rokem jsem se první středu v měsíci přenesli s vydavatelstvím Codi dne 6. ledna 2010 za 49,- Kč i do nového roku válečných dějin. Ke koupi je další díl z projektu Deník 2. světové války. Čtvrtý nabízený měsíc je Leden 1940.

Každý den 2. světové války na DVD. Podívejte se, co se dělo před 70 lety.

 

Série 72 DVD mapující vývoj konfliktu – válečné události zychycené den po dni.

 

DVD 5: Leden 1940, první měsíc druhého roku II. světové války.

 

Na severu Evropy pokračuje Zimní válka, konflikt mezi agresorem Sovětským svazem a slabě vyzbrojeným, ale statečným Finskem. Přes velkou přesilu sovětských vojsk není sovětská ofenzíva úspěšná. Špatná výstroj sovětských vojáků, nedostatečný výcvik, neschopnost sovětského velení, to vše přináší Rudé armádě katastrofální ztráty. Sovětský diktátor Stalin je nakonec přinucen vyměnit velení, to původní nakonec skončí na popravišti, a Sovětský svaz přichází s nabídkou na mírové jednání.

 

Na mořích kolem britských ostrovů a na lodních trasách do Velké Británie zuří ponorková válka, kterou se Třetí říše pokouší zlomit britský odpor, zbavit Velkou Británii životně důležitých dodávek surovin, materiálů, zbraní a potravin a vyhladovět britské obyvatelstvo.

 

V Polsku pokračuje vraždění polských elit a židovského obyvatelstva. Poláci, ale i české obyvatelstvo má sloužit k otrocké práci pro Říši.

 

Hitler opakovaně odkládá ofenzívu na Západě a invazi do Belgie, Nizozemska a Francie. Důvodem je nepřipravenost říšské branné moci, špatné počasí, ale také prozrazení německých vojenských plánů po zajetí dvou německých důstojníků u Mechelenu.

 

Velká Británie uvažuje o obsazení norského pobřeží, Hitler se rozhodne předejít takovému pokusu rychlou okupací Dánska a Norska. První lord britské admirality, Sir Winston Spencer Churchill burcuje britské veřejné mínění k obraně demokracie v Evropě.

Údaje o DVD:

 

Délka: cca 64 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný