PB Publishing – Dnes neumírej

Jak je to vlastně dlouho, kdy jsem na černobílé televizi v nočních hodinách lovil zrnící obraz německé televize a sledoval eskapády agenta s povolením zabíjet, o němž jsme měli v domácí knihovně jednu útlou česky vydanou knížečku? A teď ten štramák mnoha tváří, se zlidovělými hláškami, kterému podléhají stejně snadno kladné i záporné hrdinky, který velmi často dostává na budku, aby nakonec přece jen v posledních třech vteřinách zachránil svět, teď vstoupí do našich obýváků na plackách, vydaných za velmi přijatelný peníz. PB Publishing zahajuje v pondělí 11. ledna 2010 sérii DVD s agentem 007 za 77,- Kč filmem Dnes neumírej.

Nepřetržitá akce od začátku až do konečných titulků. Z Hong Kongu přes Kubu do Londýna, z temnoty severokorejského vězení přes tropické pláže do ledového paláce na Islandu. Bond krouží po světě, aby odhalil zrádce, zabránil válce katastrofických rozměrů a uložil plány na zničení světa k ledu.

 

Hoří celý svět 

 

Mise Jamese Bonda začíná v demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou. Bond zatkne kurýra s diamanty a doručí místo něj kufřík s africkými diamanty na základnu plukovníka Tan-Sun Moona. Moon, který tajně obchoduje se zbraněmi, však díky neznámému zrádci Bonda odhalí. Agent 007 se pokusí uprchnout s pomocí výbušniny ukryté v kufříku s diamanty. Exploze zraní Moonova pobočníka Zaa, Moon sám zahyne v následné honičce na vznášedlech a Bond je nakonec zatčen jeho otcem, generálem Moonem.

 

Sám proti všem

 

O čtrnáct měsíců později je zmučený a zbědovaný agent, který vydržel všechna mučení, aniž by cokoli prozradil, vyměněn za jiného vězně. Šéf státní bezpečnosti Falco zorganizoval Bondovo propuštění výměnou za Zaa, který byl zajat v Jižní Koreji.

 

Kam se hrabe Kobra 11

 

Falco se domnívá, že Bond pod tíhou mučení prozradil jména mnohých Falcových dvojích agentů v Severní Koreji. Proto ho M zbaví všech privilegií a postaví mimo službu. Jeho výměna přišla Brity příliš draho. Američané jsou přesvědčeni, že způsobil smrt jejich agenta na severokorejském velvyslanectví. Bond, který marně žádá, aby ho M pověřila úkolem vypátrání skutečného zrádce, finguje zástavu srdce a pak v nastalém zmatku uprchne z vězeňské kliniky.

 

Proklínaná Madonna

 

V hotelu Royal se dá do pořádku a o vlásek unikne atentátu čínského agenta Čenga, který ho viní z toho, že Zao zabil tři jeho kolegy. Bond ho přesvědčí, aby nechal pomstu na něm. Získá od něj informace o tom, že Zao je právě v Havaně. Přes agenta Raoula se Bond dostane na kubánský ostrůvek Los Organos, kde je umístěna klinika profesora Alvaraze, jenž se zabývá genovou terapií. Bond se seznámí s atraktivní americkou kráskou Jinx, která stejně jako on pronikne na Alvarezovu kliniku.

 

Jak jinak... 

 

V její tajné části najde Bond Zaa, který tu prochází rozsáhlou změnou identity. Padouchovi se podaří uniknout dřív, než Jinx vyhodí kliniku do povětří a žena zmizí dřív, než může Bond zjistit, pro koho vlastně pracuje. A tak jediné co v souboji se Zaem získal je několik diamantů, které prý pocházejí z nového bohatého naleziště na Islandu, patřící jakémusi Gustavu Gravesovi. Jejich analýza však odhalí, že jsou totožné s africkými diamanty, o které šlo v Severní Koreji.

 

žár v ledovém paláci

 

Bond se vydá do Londýna, kde má být právě Graves za své šlechetné skutky a štědrou charitativní činnost jmenován do rytířského stavu. V šermířském klubu se seznámí s jeho asistentkou Mirandou Frostovou, která ho pozve na Island, na chystanou prezentaci Gravesova projektu Ikaros. Tady se Bond opět setká s Jinx, která se vydává za reportérku. Během prezentace satelitu, který dokáže koncentrovat sluneční paprsky na jediné místo, způsobí Bond svým pátráním poplach.

 

Jak hluboký má asi vzorek na gumách? 

 

Zachrání ho Miranda, která je ve skutečnosti jeho kolegyní z MI6. To však není jediné překvapení, které Bonda ten večer v Gravesově ledovém paláci čeká. Zjistí, kým je ve skutečnosti Graves, i kdo je zrádce, který ho zradil Moonovi. Musí však znovu prchat, aby si zachránil život a mohl zabránit válce, kterou se chystá za pomoci Ikara rozpoutat Severní Korea proti jižnímu sousedovi.

 

Halle Berry

 

Předchůdkyně H.B. Ursula Anderss

 

Film je plný narážek a odkazů, neboť v době jeho natáčení uplynulo právě 40 let od vzniku prvního filmu série s agentem 007 – Halle Berry v plavečkách jak po Ursule Andress, botička s nožíkem od Rosy Klebb, vznášedlo z Thunderballu, časopis "Jeden svět nestačí", 007 si čte knihu Ptáci západní Indie, jejímž autorem je James Bond (z ní si údajně Ian Fleming vypůjčil jméno své literární postavy), Diamanty jsou věčné, dcera bývalého Jamese Bonda, herce Rogera Moora, Deborah Moore, se objevuje jako letuška v letadle British Airways…

 

Boty botky botičky

Žánr: Akční / Dobrodružný

Země původu: Velká Británie / USA

Rok vzniku: 2002

Délka: 123 minut

Původní název: Die Another Day

Světová premiéra: 18. listopadu 2002 – Velká Británie

Kinopremiéra v ČR: 2. ledna 2003

Režie: Lee Tamahori

Námět: Ian Fleming

Scénář: Neal Purvis, Robert Wade

Produkce: Barbara Broccoli, Callum McDougall, Anthony Waye, Michael G. Wilson

Hudba: původní David Arnold, ostatní – Mirwais Ahmadzai, Madonna, Monty Norman, Paul Oakenfold

Kamera: David Tattersall

Střih: Andrew MacRitchie, Christian Wagner

Kostýmy: Lindy Hemming

Společnost: Albert R. Brocolli’s Eon Productions Limited / Danjaq / Metro-Goldwyn-Mayer / United Artists

 

 logo M-G-M

 

Natáčeno: Velká Británie / Španělsko / Finsko / Island / Havaj, USA / Norsko / Skotsko, Velká Británie / Jižní Korea

 

Menu DVD 

 

Hrají: Pierce Brosnan (James Bond), Halle Berry (Jinx Johnsonová), Toby Stephens (Gustav Graves), Rosamund Pike (Miranda Frosovát), Rick Yune (Zao), Judi Dench (M), John Cleese (Q), Michael Madsen (Damian Falco), Will Yun Lee (plukovník Moon), Kenneth Tsang (generál Moon), Emilio Echevarria (Raoul), Mikhail Gorevoy (Vlad), Lawrence Makoare (pan Kil), Colin Salmon (Charles Robinson), Samantha Bond (Miss Moneypenny), Rachel Grant (Peacefulová), Ian Pirie (Creep), Simón Andreu (Dr. Alvarez), Mark Dymond (Van Bierk), Deborah Moore (hosteska), Oliver Skeete (domovník), Joaquín Martínez (starý muž v továrně na cigarety), Michael G. Wilson (generál Chandler), Vincent Wong (generál Li), Sai-Kit Yung (generál Dong), Manolo Caro (kubánský číšník), Sarllya (korejský strážce), Paul Darrow (doktor), Lucas Hare (medik), Cristina Contes (zdravotní sestra), Madonna (Verity), a další

 

Výběr kapitol

 

Údaje o DVD:

 

Nastavování zvuku a titulků 

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, maďarsky, polsky

 

Volba zvukové stopy 

 

Titulky: česky, anglicky, bulharsky, chorvatsky, hebrejsky, maďarsky, islandsky, polsky, portugalsky, rumunsky, turecky

 

Titulky 1. část 

 

Titulky 2. část 

 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: MI6 datastream (film doplněný záběry z natáčení + komentář), MI6 commentary (komentář tvůrců + volitelné titulky anglicky/portugalsky)

 

Nastavení obrazu v obraze

 

Film doplněný záběry z natáčení

 

Audiomentář tvůrců