North Video – Táta

Vypadá to na první letošní vlaštovku, po všech dosavadních reedicích a pokračujících seriálech a animácích ohlásilo North Video na úterý 12. ledna 2010 za 49,- Kč premiérový – ještě nevydaný – film Táta. Mnozí z nás často zjistí, že ten nejlepší muž, kterého v životě potkali, byl ten úplně první – jejich otec.

Dobře situovaný, přepracovaný a stále zaneprázdněný, své práci oddaný manažer Jake Tremont  se dozví, že jeho matka Bette přežila srdeční příhodu. Je si vědom toho, že o jeho otce Johna se tak nemá kdo starat a že sám je bezmocný, protože do teď se vždy a ve všem spoléhal jen na svou manželku.

 

 

Rozhodne se tedy, že i když na sebe nikdy neměli příliš času a za dlouhý čas se odcizili, učiní z otce na stará kolena samostatného muže.

 

 

 

Učí ho vařit, prát, uklízet, ba dokonce s ním absolvuje i autoškolu. Když se jeho matka vrací z nemocnice, prožívá rodina chvíle štěstí. Netrvají však dlouho, protože brzo je to otec, který se dostává do nemocnice, protože má rakovinu.

 

 

Jeho syn varoval lékaře, aby ho o této skutečnosti neinformovali, protože John z této choroby má až panický strach. Oni však tuto žádost neuposlechli, což přispělo ke zhoršení stavu.

 

 

 

Syn ho tedy odváží z nemocnice, aby se o něj mohl starat sám. Jejich vztah se postupně prohlubuje a nabírá takovou podobu, jakou nikdy předtím neměl.

 

 

Ve spolupráci s doktory dodává John otci sebedůvěru a učí ho nezávislosti a sám při té příležitosti zjišťuje, co všechno ho v životě míjelo.

 

 

Podle nemnoha komentářů nadprůměrný film především díky skvělému hereckému obsazení. Teď jen se po předchozích zkušenostech s DVD od NV bát, jak dopadne technické zpracování.

 

Žánr: Komedie / Drama

Země původu: USA

Rok vzniku: 1989

Délka: 113 minut

Původní název: Dad

Světová premiéra: 27. října 1989 – USA

Režie: Gary David Goldberg

Scénář: William Wharton, Gary David Goldberg

Produkce: Gary David Goldberg, Kathleen Kennedy, Ric Kidney, Frank Marshall, Steven Spielberg, Joseph Stern, Sam Weisman

Hudba: James Horner

Kamera: Jan Kiesser

Střih: Eric A. Sears

Kostýmy: Molly Maginnis

Společnost: Amblin Entertainment / Ubu Productions

Hrají: Jack Lemmon (Jake Tremont), Ted Danson (John Tremont), Olympia Dukakis (Bette Tremontová), Kathy Baker (Annie), Kevin Spacey (Mario), Ethan Hawke (Billy Tremont), Zakes Mokae (Dr. Chad), J. T. Walsh (doktor Santana), Peter Michael Goetz (Dr. Ethridge), John Apicella (Dr. Delibro), Richard McGonagle (Victor Walton), Bill Morey (Hal McCarthy), Mary Fogarty (Gloria McCarthyová), Art Frankel (instruktor DMV), Ray Girardin (řezník), Vickilyn Reynolds (zdravotní sestra CCU), Edith Fields (Jakeova zdravotní sestra), Takayo Fischer (Jakeova zdravotní sestra), Andi Chapman (Jakeova zdravotní sestra), Erin Strom (zdravotní sestra), Lisa Rae (zdravotní sestra), Emily Kuroda /Vicki), Jimmy Higa (Chris), Gregory Itzin (Ralph Kramer), Richard Fiske (vyvolávač binga), a další

 

Obavy se ukazují jako oprávněné. Dabing je sice zřejmě původní (viz komentář), ale obraz je jak z jeté VHS a navíc pochopitelně ořezaný… Ach jo.

 

Menu DVD

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 4:3 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: bonus (upoutávky na BSG 3. série a Xena 3. série), nejen pro nejmenší

Výběr zvukové stopy