Codi – Luftwaffe (2. díl) – Pomalá smrt

Ve čtvrtek 21. ledna 2010 věnuje Codi další díl edice Druhá světová válka za 49,- Kč opět leteckým silám Německa, ke koupi bude Luftwaffe (2. díl) – Pomalá smrt

Historie Luftwaffe se začala psát v roce 1910 založením jednotek Luftstretikraefte – válečného letectva (leteckých útočných sil) a byla dvakrát přerušena, v letech 1920 až 1935 a v letech 1945 až 1955, kdy Německo nesmělo mít válečné letectvo v důsledku porážky nejprve v První, poté ve Druhé světové válce.

 

O obnovení německého vojenského letectva a vznik Luftwaffe v roce 1935 se významně zasloužil Hermann Goering, německé letecké eso z „Velké války“ a po Richthoffenovi velitel nejúspěšnější německé letecké jednotky I. světové války, fanatický nacista a druhý muž po Hitlerovi v nacistickém Německu. Tak jak nacisté horečně budovali pozemní ozbrojené síly a válečné námořnictvo, tak stavěli i nové, moderní válečné letectvo, nezatíženi konzervatizmem velitelů vzdušných sil jiných států, kde vývoj letadel pro vojenské letectvo kontinuálně pokračoval od konce První světové války.

 

Ve druhé fázi II. světové války probíhaly těžké boje na několika frontách, kterých se velmi aktivně a zpočátku i velmi úspěšně Luftwaffe účastnila. Na severu Afriky, kam německá branná moc přišla pomoci ustupujícím Italům Benita Mussoliniho zpočátku získala významné úspěchy, na Balkáně, kde si německou přítomnost rovněž vyžádala neúspěšná italská vojska, v Bitvě o Atlantik, a od léta 1941 ve válce proti Sovětskému svazu. Tak jako v Bitvě o Anglii, kdy zpočátku úspěšné německé ozbrojené síly včetně letectva vítězily, se letouny britského Královského letectva nakonec svazům Luftwaffe ubránily a začaly útočit, i v Sovětském svazu a v severní Africe se postupně dostávali do převahy Spojenci. A Luftwaffe čekaly ještě horší časy, stejně jako celou Třetí říši…