Filmexport Home Video – Advokátka Věra

Od Filmexport Home Video se v pátek 15. ledna 2010 dočkáme pamětnického filmu Advokátka Věra za 49,- Kč. Veselohra o emancipované dcerušce z lepší rodiny, která sní o svém velkém právnickém případu.

Hlavní hrdinkou příběhu je emancipovaná Věra Donátová, která právě dostudovala práva a chce si zřídit advokátní kancelář. Otec, který by ji ale nejraději viděl pod čepcem, se jí rozhodne finančně pomoci, ale dá jí podmínku. Nebude-li do roka úspěšná, bude se muset provdat za syna konzula Rabocha. Věra s otcovým návrhem souhlasí a otevírá si vlastní praxi. Klienti se však k mladé, začínající advokátce příliš nehrnou a čas běží.

 

První případ, který získá, je jí přidělen ex offo a jejím klientem se tak stává Petr Kučera zvaný Tygr. Věra proti jeho vůli dosáhne propuštění z vězeňské cely a ve snaze o jeho nápravu mu nabídne místo komorníka ve své kanceláři. On ji naopak zavede do hospody, kde má možnost seznámit se podsvětím.

 

 

Přestože ji muž svým suverénním jednáním imponuje, velký případ z něj nekouká a tak se Věra po roce musí přece jen rozhodnout pro některého z nápadníků, které jí otec představí na slavnostní hostině. Jenže ve srovnání s Tygrem Kučerou není pro Věru ani jeden z nich důstojnou patrií.

 

Věra všechny nápadníky včetně syna konzula Rabocha zesměšní. Otec triumfuje, když Věře představí staršího syna konzula Rabocha, elegantního gentlemana Tygra. Ukáže se, že Věřin první a zatím jediný případ inscenoval ke spokojenosti všech zúčastněných sám otec Donát.

 

 

Oldřich Nový v tomto filmu již vykročil k vrcholům své filmové slávy. 

 

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1937

Délka: 79 minut

Kinopremiéra v ČR: 30. dubna 1937

Režie: Martin Frič

Asistent režie: Walter Schorsch

Námět: Vlasta Zemanová (povídka)

Scénář: Václav Wasserman

Produkce: Antonín Procházka, Josef Stein

Hudba: Julius Kalaš (+ archivní Julius Kalaš: Já jedu dopředu, jak nejlíp dovedu, Julius Kalaš: Na děvče mi nesahej)

Kamera: Ferdinand Pečenka

Střih: Jan Kohout

Architekt: Štěpán Kopecký

Výtvarník: Arnold Reimann

Zvuk: Josef Zora

Společnost: Ufa

Natáčeno: Praha, náměstí Republiky / Praha, soudní budova na Pankráci

Hrají: Truda Grosslichtová (JUDr. Věra Donátová), Oldřich Nový (Petr ‚Tygr‘ Kučera), Růžena Šlemrová (Růžena Donátová), Theodor Pištěk (Jindřich Donát), Bedřich Veverka (Eman Pálený), Ladislav H. Struna (Dlouhý Gusta), Rudolf Deyl st. (konzul Raboch), Stanislav Neumann (Richard Raboch, syn konzula), Jaroslav Marvan (majitel koloniálu), Darja Hajská (Marie, služka), Karel Veverka (JUDr. Basus, president soudu), Václav Trégl (solicitátor), Čeněk Šlégl (básník Karel Benda, ctitel), Jiří Hron (malíř Jan Vrzal, ctitel), Václav Vydra (sportovec Cifra), František Kreuzmann (klient), Eman Fiala (skladatel), Bohuš Záhorský (Franta Štísko, Petrův společník), Alois Peterka (vyšetřující soudce), Vladimír Pospíšil-Born (bankéř Riant), Ferdinand Jarkovský (advokátní solicitátor), Karel Faltys (šéfkuchař), Milka Balek-Brodská (úřednice v redakci), Josef Kotalík (sluha u Donátů), Karel Postranecký (druhý klient advokátky Věry), František Říha (majitel mlékárny), Václav Menger (dozorce vězňů), Fráňa Vajner (žalářník), Eduard Šimáček (čalouník), Bedřich Frank (strážník), Frank Rose-Růžička (strážník), Jan W. Speerger (apač), F. X. Mlejnek (apač), František Filipovský (apač), Alfred Baštýř (apač), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící  

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný