Blesk – Trhák pana Bowfingera

Středeční deník Blesk nás 28. května 2008 chce potrhat filmem Trhák pana Bowfingera za 44,– Kč. Podle komentářů se jedná o milé překvapení, zábavné spojení hereckých výkonů a povedeného scénáře.

Steve Martin a Eddie Murphy, dvě velké hvězdy filmové komedie, se sešly ve filmu, jehož scénář napsal „na míru“ jejich osobitému hereckému projevu (a tedy s dvojrolí pro Eddie Murphyho) první z nich. Steve Martin jej zasadil do filmařského prostředí, které důvěrně zná, a tak je na divácích této bláznivé komedie, do jaké míry uvěří závěrečnému titulku, že veškerá podobnost hrdinů snímku s žijícími osobami je – jak jinak – čistě náhodná…

Filmovému producentovi a režisérovi Bobby Bowfingerovi v kapsách chrastí jen drobné a svým věřitelům se nestačí vyhýbat. Je majitelem malé a nepříliš úspěšné produkční firmy Bowfinger International Pictures a je přesvědčen, že scénář o mimozemských vetřelcích, který napsal jeho účetní Iránec Afrim, by mohl být opravdovým trhákem. Je rozhodnut stůj co stůj natočit film, který by z neznámého prosebníčka o peněžní podporu vlastních tvůrčích projektů udělal jednoho z nejmocnějších mužů Hollywoodu.

Po poradě s Afrimem, stárnoucí herečkou Carol a mladým hercem Slaterem se Bowfinger vydá za filmovým bosem Jerrym Renfrem, který přislíbí podíl na filmu, pokud se v hlavní roli objeví černošská akční hvězda Kit Ramsey. To se však zdá jako nesplnitelná podmínka, protože herec je značně psychicky labilní, nesnáší běloškou nadřazenost, má hrůzu z mimozemšťanů a nemá o žádnou podobnou roli zájem. Bofwinger má navíc na celý film pouhé dva tisíce dolarů.

Tady pomůže jen geniální nápad a Bowfinger ho dostane. Rozhodne se natočit film s Kitem v hlavní roli tak, aby o tom nafoukaný herec vůbec nevěděl. Proč se nakonec zdržovat s nějakým souhlasem, smlouvami a podobně – stačí dobře připravit potřebnou situaci a pohlídat si, aby Kit náležitě zareagoval. Jediný, koho do svého plánu zasvětí, je poslíček Dave, který bude kameramanem filmu, ostatním tvrdí, že je vše zařízeno. Na konkursu, za který musí zájemci zaplatit, si vybere do hlavní ženské role naivní krásku Daisy, která právě dorazila z venkova, aby se stala herečkou. Zbytek štábu tvoří chudí mexičtí imigranti posbíraní kdesi na hranicích. Dave ukradne kamery i materiál ve skladu filmového studia a Bowfinger se jako režisér pustí do natáčení. Skrytá kamera a nůžky střihače dokáží ve filmu zázraky. Scény, které herci s nic netušícím Kitem sehrají pod dohledem Bowfingera a Davea však herce vyděsí natolik, že se nervově zhroutí a je hospitalizován na nervové klinice.

Bowfinger je nucen najít jeho dvojníka. Nejvíce se ovšem slavné hvězdě podobá poslíček Jiff, který je však nejen krátkozraký a kolozubý, ale značně prostomyslný. Bowfinger ho přesto angažuje a obratnou manipulací, která mu ovšem nedá příliš velkou práci, nutí Jiffa dělat to, co potřebuje natočit. Situaci poněkud zkomplikuje Daisy, která se v cestě za kariérou herečky vyspala se všemi členy štábu a od Davea přitom zjistila, jak je to ve skutečnosti s natáčením a účastí Kita Ramseye. Naštěstí stejně jako Bowfinger potřebuje, aby se film natočil. Jenže právě když je svérázný filmový štáb uprostřed natáčení velké závěrečné scény, jsou odhaleni a zadrženi.

Žánr: Komedie

Země původu: USA

Rok vzniku: 1999

Délka: 97 min.

Původní název: Bowfinger

Světová premiéra: 13. srpna 1999 – Švýcarsko – Locarno Film Festival / USA

Premiéra v kinech ČR: 9. prosince 1999

Režie: Frank Oz

Scénář: Steve Martin

Produkce: Kathleen M. Courtney, Brian Grazer, Karen Kehela, Bernie Williams

Hudba: David Newman

Kamera: Ueli Steiger

Společnost: Universal Pictures / Imagine Entertainment

Natáčeno: Kalifornie, USA – 380 South San Rafael Avenue, Pasadena / Beverly Hills / Griffith Park Observatory, Griffith Park – 4730 Crystal Springs Drive, Los Angeles / Long Beach / Los Angeles / Pasadena / Santa Monica / West Hollywood

Hrají: Steve Martin (Robert K. Bowfinger), Eddie Murphy (Kit Ramsey / Jeffernson ‚Jiff‘ Ramsey), Heather Graham (Daisy), Christine Baranski (Carol), Jamie Kennedy (Dave), Adam Alexi-Malle (Afrim), Kohl Sudduth (Slater), Barry Newman (Hal, Kitův agent), Terence Stamp (Terry Stricter), Robert Downey Jr. (Jerry Renfro), Alejandro Patino (Sanchez), Alfred De Contreras (Martinez), Ramiro Fabian (Hector), Johnny Sanchez (Luis), Claude Brooks (Freddy), Kevin Scannell (policista v L.A.), a další

Údaje o DVD:

(u příbalového vydání lze předpokládat český dabing, omezené titulky a chybějící bonusy – uvidíme):

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, německy

Titulky: česky, anglicky, dánsky, finsky, francouzsky, německy, norsky, polsky, portugalsky, švédsky

Obraz: 16:9

Bonus: DVD-ROM, Vynechané scény, Kinotrailer, Biografie filmových tvůrců (v jiném vydání dále – Z místa natáčení, Komentář režiséra Franka Oze, Vtipné scény, Poznámky produkce)