DVD edice magazín speciál – Muž který nebyl

DVD edice magazín bude od začátku roku 2008 vycházet nejen za poloviční cenu, ale i v širší nabídce titulů. Původní počet šesti filmů se zvýší na 16. Filmem číslo 13 je je film Muž, který nebyl. Jde o film od tvůrců filmů „Big Lebowski“, „Fargo“ a „Bratříčku, kde jsi“. Ed Carne chtěl jen uskutečnit svůj velký sen. Cena 49,–.

Píše se rok 1949. Ed Carne (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Dave´a (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti nad svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen – založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen…. Ed se rozhodne peníze získat. Zahraje si zvláštní hru a napíše anonym adresovaný Velkému Daveovi: “Jestli nepřineseš deset tisíc dolarů, Ed Carne se dozví o románku mezi tebou a jeho ženou“.

Ctěnému občanovi a majiteli obchodu na malém městě nezbývá nic jiného, než zaplatit. Na druhý den zazvoní telefon. Ed ho zvedá a slyší hlas Velkého Dave´a. Creighton nebyl nic jiného, než falešný hráč, který hrál na obě strany. Všechno Daveovi prásknul. Jejich nevyhnutelné setkání končí tragicky – Ed zabíjí Dave´a, ale z vraždy je obžalována jeho manželka Doris. Ed se snaží přiznat a svou ženu zbavit obvinění, ale nikdo mu nevěří. Jediný svědek – Creighton je nalezen brutálně zavražděn. Doris nemůže situaci psychicky unést a spáchá ve vězení sebevraždu. Jak absurdní – Ed je odsouzen za vraždu Creightona, kterou nespáchal. Smutný hrdina, který jako by neexistoval, pomalu kráčí k elektrickému křeslu. Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje z nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B.B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti – tomu všemu se dohromady říká režisérská virtuozita.

Originální název: Man Who Wasn´t There
Režie: Joel Coen
Hrají: James Gandolfini, Billy Bob Thornton, Frances McDormand
Kategorie: krimi, komedie, drama (film-noir)
Země: USA
Délka:
116 minut
Rok: 2001

Bonusy: Kinotrailer, Ukázky, Interaktivní menu.

Picture: Courtesy USA Films

Příbuzné texty:

• Co vyjde na DVD v lednu 2008