Bonton film – Hezké sny

Ještě jeden příspěvek Bontonfilmu tento týden ve Hvězdné edici s názvem Hezké sny nás čeká v pátek 22. ledna 2010 za 59,- Kč. Krize středního věku je v plném proudu.

Gary Sheller o sobě nemá příliš dobré mínění. Je na pokraji svých sil, jeho kdysi úspěšná kariéra popového zpěváka a hudebníka je dávno tatam. Píše hudbu pro reklamní spoty a práce skladatele anonymních jinglů je neinspirující a ponižující. Vztah s manželkou Dorou se dlouhodobě hroutí, třicítku má na krku už celé čtyři roky.

 

 

A to, že jeho nejlepšího kamaráda, bývalého kolegu ze skupiny a nynějšího zaměstnavatele Paula provází úspěch na každém kroku, jeho zoufalství jen prohlubuje.

 

 

Vše se obrátí ve chvíli, kdy do Garyho světa vstoupí dokonalá, nádherná a vzrušující Anna. Jeho život se rázem změní, okamžitě se do ní zblázní – Anna je dokonalým sexuálním, uměleckým i intelektuálním protějškem a nabízí mu pocity lásky, spokojenosti a sebeúcty, které až dosud postrádal. Je to zkrátka dívka jeho snů… bohužel doslova. O dívce se mu totiž zdá.

 

 

To, že krásnou ženu vídá pouze ve spánku, jej však nemůže zastavit – v tom, co vnímá jako nejuspokojivější vztah svého života, je pevně odhodlaný pokračovat a svou už tak komplikovanou situaci začne řešit útěky do světa snů.

 

 

Touha ovládnout techniky lucidního snění jej zavede za excentrickým novodobým idealistou Melem, který se mu snaží v jeho komplikované snaze pomoci. Zatímco se Gary snaží vyhýbat realitě, aby se mohl plně oddat svým nádherným snům, nabývají jeho skutečné problémy obludných rozměrů.

 

 

Když Gary zjistí, že Anna má předobraz v modelce Melody, vrhá se střemhlav do propasti, ze které už není návratu.

 

Výrazná, vtipná a nekonveční komedie pobaví každého, kdo se alespoň někdy na pár vteřin zasnil, aby překonal tíhu rychle se měnícího světa okolo nás.

 

 

Režijní debut Jake Paltrowa (bratr známější Gwyneth) byl v premiéře uveden na festivalu amerického nezávislého filmu v Sundance v roce 2007. Režisér zvolil jednoduchý klíč k prolínání snění a reálného světa, kdy snové vize natočil na 35mm materiál a realitu na zrnitý 16mm film.

 

 

Film byl na festivalu v Karlových Varech propagovat osobně Danny DeVito, ale diváky příliš nenadchnul, považují si sice mísení reálné roviny se sny, ale hodnocení se přes 60% většinou nedostává. A rozpačité jsou i recenze.

 

Žánr: Drama / Komedie / Fantasy / Romantický

Země původu: USA / Velká Británie / Německo

Rok vzniku: 2007

Délka: 90 minut

Původní název: The Good Night

Světová premiéra: 25. ledna 2007 – USA (Sundance Film Festival)

Kinopremiéra v ČR: 7. července 2007 (Karlovy Vary Film Festival)

Režie: Jake Paltrow

Scénář: Jake Paltrow

Produkce: Nicky Kentish Barnes, Donna Gigliotti, Oliver Hengst, Bill Johnson, Lis Kern, Wolfgang Schamburg, Ernst August Schnieder, Jim Seibel, Robert Whitehouse

Hudba: Alec Puro

Kamera: Giles Nuttgens

Střih: Rick Lawley

Kostýmy: Verity Hawkes

Společnost: Good Night Productions / Inferno Distribution / Destination Films / Grosvenor Park Media / MHF Zweite Academy Film / Tempesta Films

Natáčeno: Ealing Studios, Ealing, London, Velká Británie / Londýn, Velká Británie / New York City, New York, USA

Hrají: Keith Allen (Norman), Steffan Boje (Karlheinz), Penélope Cruz (Anna/Melodia), Danny DeVito (Mel), Sonia Doubell (Shawna), Martin Freeman (Gary Shaller), Michael Gambon (Alan Weigert), Stephen Graham (Victor), Kate Harper (učitelka baletu), Juliana Kiehl (Naresta), Bruno Lastra (ital #2), Martino Lazzeri (ital #1), Meredith MacNeill (Tica), Gwyneth Paltrow (Dora Shallerová), Simon Pegg (Paul), Amber Rose Sealey (Terry), Skye Bennett (balerína), a další

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: