Forum Home Entertainment Czech – Pearl Harbor

Krize trhu s levnými DVD na pultech? Chyba lávky! Naopak to vypadá na čím dál pro kupující tučnější časy. Pokud se občas někdo ptal, jak to vypadá s další sérií Zoufalek od F.H.E., pak je po dnešku jasno, proč nastala pauza – dneškem počínaje Forum Home Entertainment Czech zahájilo vydávání dvou zcela nových kolekcí. První z nich nese název Kolekce filmů pro muže a dnes v pondělí 18. ledna 2010 se v ní jako první za 99,- Kč objevuje válečně romantický velkofilm Pearl Harbor.

Skoro bych zadoufal, že se stahují černé mraky nad těmi, kteří na pulty chrlí zcela neznámé tituly v obskurní kvalitě, filmy všelijak obrazově ořezané, filmy, u nichž minuta záznamu vyjde na více než korunu a podobně. Zatím je sice asi předčasné jásat, ale je přece jen rozdíl, když vedle takových DVD leží na pultech za hubičku disk, který se honosí všemi vlastnostmi původního vydání (viz údaje o DVD).

Takže pojďme chvíli nosit dříví do lesa (ono se vlastně o všech titulech, které jsou v obou edičních řadách oznámeny, dá prohlásit „znáte z TV“) o tomto kříženci Tora, Tora, Tora a Třicet vteřin nad Tokiem. Láska, válka a nejmohutnější letecký útok, jaký kdy byl natočen!

Pro Dannyho a Rafa, dva nerozlučné kamarády z Tennessee, byli již od dětství největšími hrdiny váleční piloti. Nejednou si ve vyřazeném letadle hráli na válku a jednou se jim dokonce podaří vzlétnou v práškovacím letadle Rafova otce, za což se jim dostane patřičné „odměny“.

Nerozešli se ani v dospělosti a o osmnáct let později oba prodělávají letecký výcvik na letišti Mitchell Field. V Evropě již zuří válka, ale američtí vojáci zatím tráví mírové dny na svých základnách. Přátelé jsou  nejlepšími piloty a starší Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské „Orlí peruti“. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu zdravotní sestra Evelyn Johnson, se kterou se Rafe asi před měsícem začal scházet. Dvojice stráví romantický večer, ale Rafe odmítne její nabídku na společně strávenou noc. Chce si ji schovat až po skončení války. Zatímco odjíždí do Anglie, aby se tu poprvé zúčastnil pekla letecké bitvy, situace ve světě se vyostřuje.

Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům překvapivý a drtivý úder a navrhuje jako cíl námořní základnu Pearl Harbor na Havaji.

Danny s jednotkou a skupina zdravotních sester jsou převeleni na havajskou základnu Pearl Harbor, kde Evelyn oddaně čeká na každý Rafeův dopis. Při jednom z bojových letů nad mořem je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn a pak si s ostatními kamarády připije na jeho památku.

Zatímco Japonci připravují svůj úder a Američané podceňují první znepokojivé zprávy o chystaném útoku, ačkoliv se tomu Danny brání, mezi ním a Evelyn začne vznikat milostné pouto. Zanedlouho spolu stráví noc stanou se z nich milenci.

Jenže jednoho dne se náhle před dveřmi Evelyniny ošetřovny objeví Rafe, živý a zdravý – osudnou havárii přežil. Zraněného pilota vylovili z moře francouzští rybáři a nemohl o sobě dát vědět.

Rafe okamžitě pozná, co se stalo mezi Dannym a Evelyn. Jeho reakce je tvrdá a odmítavá, večírek na uvítanou skončí rvačkou. Je 5. prosince 1941. O dva dny později Američané konečně pochopí co se děje a vyhlásí poplach. Je však příliš pozdě.

Stovky japonských letadel se blíží k Pearl Harboru. První vlna smete nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Bomby potápějí americké lodě, ničí letadla připravená ke startu, japonští piloti kosí z kulometů vše živé. Jako první se potopí bitevní loď Arizona a vážně poškozena je i West Virginia.

Rafovi a Dannymu se v dešti kulek podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě. Japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Potopeny byly vedle Arizony a West Virginie také lodě Nevada, California, Oklahoma byla převrácena a další plavidla byla těžce poškozena.

Zahynulo kolem tří a půl tisíce Američanů. Danny a Rafe se dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. V březnu 1942 začala složitá příprava útoku a 18. dubna 1942 startují z letadlové lodě Hornet letadla k útoku na Tokio…

Žánr: Akční / Drama / Válečný / Romantický

Země původu: USA / Velká Británie

Rok vzniku: 2001

Délka: 176 minut

Původní název: Pearl Harbor

Světová premiéra: 21. května 2001 – USA, Pearl Harbor, Havaj

Kinopremiéra v ČR: 6. září 2001

Režie: Michael Bay

Scénář: Randall Wallace

Produkce: Kenny Bates, Michael Bay, Jerry Bruckheimer, Scott Gardenhour, Bruce Hendricks, K. C. Hodenfield, Jennifer Klein, Chad Oman, Selwyn Roberts, Pat Sandston, Mike Stenson, Barry H. Waldman, Randall Wallace

Hudba: Hans Zimmer

Kamera: John Schwartzman

Střih: Roger Barton, Mark Goldblatt, Chris Lebenzon, Steven Rosenblum

Kostýmy: Mitzi Haralson, Michael Kaplan

Společnost: Touchstone Pictures / Jerry Bruckheimer Films

Natáčeno: USA / Velká Británie / Mexiko

Hrají: Ben Affleck (kapitán Rafe McCawley), Josh Hartnett (kapitán Danny Walker), Kate Beckinsale (zdravotní sestra Evelyn Johnsonová), Cuba Gooding Jr. (Doris Dorie Miller), Alec Baldwin (generál James H. Doolittle), Jon Voight (prezident Franklin Delano Roosevelt), Tom Sizemore (seržant Earl Sistern), William Lee Scott (poručík Billy Thompson), Greg Zola (poručík Anthony Fusco), Ewen Bremner (poručík Red Winkle), Jaime King (zdravotní sestra Betty Bayerová), Catherne Kellner (zdravotní sestra Barbara), Jennifer Garner (zdravotní sestra Sandra), Sara Rue (zdravotní sestra Martha), Michael Shannon (poručík Gooz Wood), Dan Aykroyd (kapitán Thurman), Colm Feore (admirál Husband E. Kimmel), John Fujioka /Nishikura), Mako (admirál Isoroku Jamamoto), Cary-Hiroyuki Tagawa (komandér Minoru Genda), Matthew Davis (Joe), Reiley McClendon (maldý Danny), Jesse James (mladý Rafe), William Fichtner (Dannyho otec), Steve Rankin (Rafův otec), Brian Haley (kapitán výcviku), Scot Wilson (generál George C. Marshall), Graham Beckel (admirál Chester W. Nimitz), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky, slovensky, anglicky, hebrejsky, řecky, chorvatsky, slovinsky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,35:1)

Bonus: žádný