Codi – Námořní pěchota ve válce (8. díl) – Korejská válka

Nakladatelství Codi pokračuje v cyklu s názvem Námořní pěchota ve válce a v neděli 7. února 2010 bude ke koupi 8. díl – Korejská válka, a to za 49,- Kč.  

Námořní pěchota Spojených států amerických – U.S. Marine Corps vznikla v roce 1775 jako elitní útvar určený k boji "na moři a na zemi", tedy především na pobřeží. Byly ustaveny první dva prapory námořní pěchoty po vzoru britské královské námořní pěchoty vzniklé v roce 1664.

 

Od počátku své existence byla Námořní pěchota USA nasazována do krizových oblastí v konfliktech, které vedly Spojené státy ve Válce o nezávislost, ve Španělsko-americké válce i v americké občanské válce. Námořní pěchota zasahovala v Karibiku, v Mexickém zálivu, v západní Africe i na Sumatře.

 

V první světové válce tvořili mariňáci předvoj amerických sil bojujících v Evropě a získali skvělé jméno ve druhé bitvě na Marně u lesa Belleau (Bois de Belleau, Belleau Wood). Největší slávu si však americká námořní pěchota dobyla v Druhé světové válce, zejména v Pacifiku, kde její příslušníci prokázali mimořádné hrdinství a s velkým úspěchem využili výcvik, bojové zkušenosti a znalosti svých velitelů, příslušníků letectva námořní pěchoty, námořníků na vyloďovacích plavidlech a útočných lodích i prostých námořních pěšáků – mariňáků při osvobozování území, obsazených na počátku konfliktu Japonci.

 

Válka v Pacifiku skončila a spojenečtí vojáci se vrátili domů. Také příslušníci Námořní pěchoty Spojených států se vrátili ke svým rodinám. Ale za necelých pět let po válce dochází k novému válečnému konfliktu – komunistická Severní Korea napadá svého jižního souseda, Korejskou republiku. Mariňáci, tentokrát pod vlajkou OSN, spolu s vojáky dalších 16 států, nastupují znovu do boje. Počáteční situace vypadá pro vojska OSN katastrofálně. Severokorejská vojska bleskovým útokem, za použití tanků a letadel, obsadí hlavní město Soul a za několik týdnů prakticky celý jih, s výjimkou malého perimetru u přístavního města Pusan, kde se drží jednotky OSN.

 

Úkolem I. provizorní brigády Námořní pěchoty spolu s jednotkami Armády Spojených států, Jižní Koreje a posilami z Velké Británie je obrannou linii udržet, než se podaří v Pusanu a okolních přístavech vylodit dostatečné množství vojáků a techniky, aby mohla vojska OSN přejít do ofenzivy. Podívejte se na unikátní záběry z války, kterou i sami Američané, kteří v ní sehráli rozhodující úlohu, nazývají „Zapomenutou válkou“.